Reklama

Czy wiesz, że ponad połowa mieszkanek Nowego Jorku głodzi się przed zajściem w ciążę? Robią to po to, by później nie przybrać za dużo na wadze. Wykazały to badania prof. Johna Hopkinsa z Uniwersytetu Columbia. Takie postępowanie zagraża zdrowiu dziecka (organizm mamy jest „zmęczony” ciągłym odchudzaniem). Na szczęście moda na „szczupłą” ciążę mija. Coraz więcej kobiet (także hollywoodzkich gwiazd) z dumą prezentuje swoje krągłości. Co nie znaczy, że tyją bez ograniczeń. Tyją tak, by bez kłopotu wrócić po porodzie do formy. Jeśli tobie też na tym zależy, poniższe sprawy na pewno cię zainteresują.

Reklama

Czy utyję w ciąży tyle, ile moja mama?

Niekoniecznie, ponieważ skłonność do tycia w ciąży nie jest zapisana w genach. Od nich może zależeć wielkość dziecka (a zatem także częściowo twoja waga w ciąży). Jeśli ty lub tata dziecka byliście okazali jako noworodki, to i wasz potomek może urodzić się ponadprzeciętnie duży. Wbrew pozorom otyłe kobiety wcale nie rodzą większych dzieci. Bywa odwrotnie! Często ich organizm jest tak złakniony pożywnych i zdrowych pokarmów, że w pierwszej kolejności bierze je dla siebie, a nie wzmacnia dziecka. Maluchy rodzą się wtedy mniejsze. A jeżeli kobiety w twojej rodzinie na ogół zbyt dużo przybierają na wadze podczas ciąży, to raczej sygnał dla ciebie, że powinnaś zwracać szczególną uwagę na swoje nawyki żywieniowe i styl życia. Im jesteś aktywniejsza, tym lepiej.

Czy wiek kobiety wpływa na to, ile ona utyje?

Z wiekiem u każdego człowieka przemiana materii zwalnia, co zwiększa ryzyko tycia. Dlatego trzydziestolatki łatwiej w ciąży przybierają na wadze niż dwudziestolatki. Zwykle dłużej też tracą nadwagę po porodzie. Jest jeszcze jeden czynnik, na który nie mamy wpływu – rodzaj komórek tłuszczowych. Każda z nas rodzi się z określoną ich liczbą. Kiedy tyjemy – komórki puchną, a gdy chudniemy – zmniejszają swą objętość. Niektórzy mają jeszcze tzw. komórki uśpione, które uaktywniają się pod wpływem zawirowań hormonalnych, np. spowodowanych ciążą. Wówczas komórki te puchną i nie wracają już potem do pierwotnego rozmiaru – dlatego niektórym kobietom trudniej wrócić do dawnej wagi.

Jak zapanować nad apetytem, jeśli tyjesz za bardzo?

Jedz więcej niewielkich posiłków: 6–7 co 2–3 godziny. A jeśli już bardzo masz na coś ochotę – choć niedawno sporo zjadłaś – wypij szklankę wody albo niesłodzonej zielonej herbaty. Zjedz jabłko, małego banana albo jogurt (bez cukru). I popatrz na to jeszcze z innej strony: jeżeli przez dziewięć miesięcy ciąży będziesz się regularnie i zdrowo odżywiała, masz większą szansę, by stało się to twoim nawykiem. O wiele większą niż kobiety, które próbują przestawić się na taki styl odżywiania tylko z powodu stosowanej właśnie diety odchudzającej czy zbliżającego się sylwestra.

Czytaj też: Dlaczego w ciąży nawet śniadanie powinno być ciepłe?

[CMS_PAGE_BREAK]

Jakie są złote zasady dbania o wagę w ciąży?

  • Unikaj nadmiaru słodkości (jeśli nie możesz sobie odmówić czegoś słodkiego, wybieraj najzdrowsze słodycze, np. ciemną czekoladę, bakalie, domowe ciasto).
  • Staraj się nie podjadać między posiłkami, nie pij słodzonych i gazowanych napojów. Kupuj produkty naturalne, które mają mało sztucznych dodatków, konserwantów.
  • Pij dużo niegazowanej wody – tłumi apetyt i jest niezbędna do prawidłowej pracy organizmu (m.in. usprawnia transport wartościowych składników).
  • Rób sobie obfite śniadania – to pierwszy i najbardziej energetyczny posiłek w ciągu dnia. Gdy go pominiesz, trudniej ci będzie uniknąć napadów wilczego głodu.
  • Bądź wybredna – w doborze menu kieruj się jakością, a nie ilością. Wybieraj produkty, które są teraz dla ciebie najbardziej wartościowe. Talerz kanapek z wędliną wygląda smakowicie, ale o wiele zdrowiej będzie, jeśli zastąpisz je np. lekką sałatką. Możesz jej zjeść dużo!
  • Jedz często, ale niewielkie porcje – dzięki temu nie będziesz chodziła głodna, a twoja przemiana materii nabierze tempa.

Czy karmienie piersią pomoże mi schudnąć?

Owszem, ale tylko pod warunkiem, że będziesz jadła z umiarem, tzn. o około 500 kcal więcej niż przed ciążą. Wtedy będziesz gubiła na wadze średnio kilogram tygodniowo, a przy tym nie stracisz pokarmu. Jeżeli jednak będziesz jadła więcej, to karmiąc piersią, nie tylko nie schudniesz, ale możesz nawet przytyć.

Czy powrót do figury sprzed ciąży jest możliwy?

Oczywiście! Przecież podczas ciąży nie zachodzą w organizmie żadne procesy odkształcające na stałe sylwetkę. To, czy wrócisz do dawnej wagi, zależy głównie od ciebie. Jedyne newralgiczne miejsce to brzuch – gdy kobieta przytyje zbyt dużo, skóra na nim nie obkurcza się już do wyjściowych rozmiarów.

Kiedy można zacząć dietę odchudzającą?

Nie rób tego wcześniej niż dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Jeśli natomiast karmisz maleństwo butelką, nie wprowadzaj drastycznych ograniczeń w jedzeniu przez cały okres połogu, czyli przez sześć tygodni po narodzinach dziecka. Ten czas jest ci potrzebny, żebyś odzyskała siły.

Reklama

Czytaj też: Co oznaczają dziwne zachcianki w ciąży?

Reklama
Reklama
Reklama