Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zachcianki w ciąży.jpg
Adobe Stock
Dieta w ciąży

Zachcianki w ciąży – skąd się biorą, czy warto im ulegać?

Zachcianki w ciąży to skutek działania hormonów – prawda, ale... nie zawsze. O czym jeszcze może świadczyć wyjątkowy apetyt na niektóre potrawy w ciąży? Skąd się biorą dziwne ciążowe zachcianki? Czy rzeczywiście można im bezkarnie ulegać?
Bożena Kowalska - ginekolog położnik
dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska
Konsultacja merytoryczna

Zachcianki w ciąży uznawane są za jeden z typowych objawów ciąży. To dlatego ciężarne zazwyczaj bezkrytycznie im ulegają. Jednak nie każda ciążowa zachcianka jest warta zaspokojenia. Warto wiedzieć więcej o dziwnych zachciankach i silnej potrzebie zjadania określonych produktów w czasie ciąży. 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Zachcianki w ciąży – przyczyny

Zachcianki ciążowe mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej słyszymy o tym, że są wywołane działaniem ciążowych hormonów. Dokładniej – są one reakcją na ciążowe mdłości, które wywołują ciążowe hormony. Ciężarna która odczuwa silne nudności bardzo często ma potrzebę zjedzenia czegoś ostrego lub kwaśnego, aby przełamać tę dolegliwość. Nie zawsze jednak silny apetyt na określone smaki da się tylko w ten sposób wytłumaczyć. Czasem przyczyny ciążowych zachcianek mają podłoże emocjonalne, mogą wiązać się ze smakiem lub zapachem zapamiętanym z dzieciństwa. Niektóre mogą świadczyć również o tym, że ciężarnej brakuje witamin lub minerałów. Z tego względu ciążowych zachcianek nie należy bagatelizować.

Zachcianki w ciąży – kiedy się pojawiają?

Ciążowe zachcianki często pojawiają się już w pierwszym trymestrze i mogą być sygnałem, że w organizmie pojawiły się braki substancji odżywczych, które należy uzupełnić. Zachcianki mogą też wystąpić dopiero na początku drugiego trymestru, kiedy ustają poranne mdłości i związana z nimi niechęć do jedzenia.

Dziwne zachcianki – apetyt na węgiel, kredę, papier

Jesteś w ciąży i łykasz... ślinkę na myśl rosnących cenach węgla albo z rozrzewnieniem wspominasz czasy szkolne, gdy stałaś przy tablicy z kredą w ręku? Takie myśli mogą nawiedzić przyszłą mamę pod wpływem pojawiającego się apetytu na dziwne, niejadalne produkty, do których należy węgiel czy kreda. Chęć zjedzenia tego typu produktów może świadczyć o niedoborze składników odżywczych. Warto o swoich szczególnych upodobaniach, które pojawiły się w ciąży, powiedzieć lekarzowi. W ten sposób może objawiać się np. niedobór żelaza. Ginekolog zaleci odpowiednie badania krwi i w przypadku stwierdzenia niedoborów przepisze właściwy preparat witaminowo-mineralny.

Zachcianki w ciąży na kwaśne i ostre

Przyszłe mamy, które odczuwają mdłości, mogą mieć szczególne upodobanie do potraw o wyrazistych smakach. Stąd słynna zachcianka na kiszone ogórki. Jedzenie ich może przytłumić mdłości, ale ich nie usunie.

Z badań wynika, że na poranne nudności nie cierpią kobiety, które mają odpowiedni poziom witamin, zwłaszcza B6. Zwykle stanowi ona składnik preparatów witaminowych dla ciężarnych. Jeśli lekarz ci go przepisze, zażywaj tabletki regularnie. Witaminę B6 zawierają również banany i produkty zbożowe, np. pełnoziarnisty chleb.

Ciążowe mdłości pomoże złagodzić imbir kandyzowany lub imbirowa herbatka, którą zrobisz z plasterków świeżego korzenia imbiru zalanego wrzątkiem i parzonego przez 10 min. Świeży imbir utarty na tarce możesz dodawać do sałatek lub potraw na ciepło.

Zachcianki w ciąży na słodkie

Każdemu zdarzają się chwile słabości, w których sięga po coś słodkiego. Przyszłe mamy powinny jednak ograniczyć ilość słodyczy w swojej diecie. I to nie tylko dlatego, że nadmiar cukru prowadzi do cukrzycy ciążowej, nadwagi, wysokiego poziomu cholesterolu czy próchnicy. Jedzenie słodyczy przekłada się również na straty witamin i minerałów, które w okresie ciąży są potrzebne nie tylko kobiecie, ale również jej dziecku. Za zjedzenie ciastek czy słodkich deserów zapłacisz stratą witaminy B, wapnia czy żelaza – organizm zużywa je, by strawić cukier. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, wybierz owoce.

Zachcianka na lody, która często pojawia się w ciąży, z jednej strony może wiązać się z potrzebą zjedzenia czegoś słodkiego, z drugiej, silna chęć jedzenia lodu może być spowodowana niedoborem żelaza. Jeśli wciąż myślisz o lodowatych deserach, powiedz o nich lekarzowi na najbliższej wizycie. Być może rozwija się u ciebie anemia.

Sprawdź też: Zachcianki w ciąży a płeć dziecka

Niezdrowe zachcianki – czipsy, cola...

Pokusie na nie można ulec, ale bardzo rzadko. Lepiej je ograniczać, bo 10 dkg czipsów zawiera tyle kalorii co jeden pączek. W ciąży możesz jeść więcej, ale nie są to duże różnice. W drugim trymestrze możesz sobie pozwolić na 360 kcal więcej (jedną kanapkę). W trzecim – 475 kcal (tyle co talerz zupy). Dla ciebie i potomka lepiej, by nadmiar kalorii pochodził z produktów bogatych w korzystne dla zdrowia składniki odżywcze, nie z paczki czipsów. Gazowane napoje słodzone zawierają mnóstwo cukru (w dwulitrowej butelce może być nawet szklanka cukru), a napoje typu cola mają w składzie również kofeinę, która pobudza organizm. Picie małych ilości odgazowanej coli pozwala przezwyciężyć mdłości oraz wzdęcia.

Awersje do niektórych potraw

W ciąży pojawiają się także awersje do potraw i smaków, które wcześniej bardzo lubiłaś. Przyszłe mamy przechodzą na wegetarianizm albo odwrotnie – zaczynają jeść mięso. Może drażnić je zapach smażonego mięsa lub cebuli. Większość awersji mija zwykle po pierwszym trymestrze. Jeśli pozostają, a nie szkodzą, trzeba się z nimi pogodzić.

Ogromny apetyt w ciąży

Jednym z pierwszych objawów ciąży bywa wilczy apetyt. Świadczy o tym, że twój metabolizm się zmienił pod wpływem hormonów. Staraj się jednak nie połykać wszystkiego, co widzisz, bo szybko przekroczysz limit wagowy. Nadmiar kilogramów w ciąży, podobnie jak zbyt niska waga, może mieć zły wpływ na zdrowie, a nawet inteligencję dziecka. A zanim ono się urodzi, ty też będziesz się gorzej czuć. Jeśli musisz podjadać, wybieraj: nasiona słonecznika i dyni, płatki śniadaniowe z mlekiem, talerz ciepłej zupy, pełnoziarniste tosty z miodem.

Brak apetytu w ciąży

Męczą cię nudności, zgaga w ciąży, wymioty, nawet nie chcesz myśleć o jedzeniu. Takie objawy pojawiają się na początku ciąży i są efektem burzliwego wpływu hormonów na organizm. Dziecko jednak od samego początku jest uzależnione od stałych dostaw substancji odżywczych. Gdy jesteś głodna, brakuje mu paliwa, by mogło się dobrze rozwijać. Ponieważ pełny żołądek nasila przykre objawy, jedz mniej, ale częściej, np. co 3 godziny. Spadek poziomu cukru, do którego dochodzi, gdy jesteś głodna, może nasilać mdłości. Tuż przed zaśnięciem przyda się coś ciepłego – kisiel lub grzanka z miodem. Rano zacznij dzień od zjedzenia lekkiego śniadania. Gdy wychodzisz z domu, do torebki zapakuj: batonik zbożowy, orzechy, suszoną żurawinę. Ich smak pozwoli pokonać mdłości.

Zobacz też:

dolegliwości w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Dolegliwości w ciąży – 8 typowych dolegliwości wg trymestru ciąży
Dolegliwości w ciąży to najczęściej zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego – zgaga, nudności, wymioty i zaparcia, a także obrzęki nóg, bóle kręgosłupa i brzucha. Można im zapobiegać poprzez zmianę diety i trybu życia. Niektóre dolegliwości np. opuchnięcie ciała czy nadciśnienie w ciąży, wymagają leczenia.

Dolegliwości w ciąży pojawiają się od momentu zapłodnienia, a niektóre z nich mogą trwać aż do samego porodu. Taką dolegliwością są np. zaparcia , na które skarży się większość ciężarnych. Nudności i wymioty oraz parcie na mocz to typowe dolegliwości początków ciąży. W drugim trymestrze ciąży kobiety narzekają na obrzęki oraz ból pleców i brzucha, zaś żylaki i hemoroidy to problemy charakterystyczne dla ostatnich miesięcy ciąży. Zobacz, które dolegliwości w ciąży są normą, a które wymagają konsultacji lekarskiej. Dolegliwości w ciąży: w pierwszym trymestrze w drugim trymestrze w trzecim trymestrze pierwsza ciąża a kolejne Dolegliwości w ciąży w pierwszym trymestrze Dolegliwości w ciąży w pierwszym trymestrze (do 13. tygodnia ciąży) to najczęściej pierwsze sygnały, że kobieta spodziewa się dziecka. Bywa nawet tak, że zanim zatrzyma się u niej miesiączka, mogą już pojawić się pierwsze ciążowe objawy, jak np. tkliwość piersi i nadwrażliwość na zapachy. Wiele objawów ciąży jest nieprzyjemnych dla kobiet. Oto dolegliwości w ciąży najbardziej typowe dla pierwszego trymestru: mdłości i wymioty  – w pierwszych tygodniach ciąży mogą dokuczać przez cały dzień; pomagają na nie wstawanie z łóżka od razu po przebudzeniu, jedzenie małych, częstych posiłków, picie dużej ilości wody z dodatkiem imbiru, Niepowściągliwe wymioty , to rzadka, ale bardzo dokuczliwa dolegliwość, dotykająca około 2 proc. kobiet w ciąży. Jest to nasilona postać mdłości i wymiotów, towarzyszących kobietom w pierwszych tygodniach ciąży. Bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie kobiety, gdyż nie pojawiają się o konkretnej porze, są nagłe i zdarzają się także nocą. Najczęściej konieczna jest hospitalizacja i dożylne podanie płynów. nadwrażliwość na zapachy –...

wieczorne mdłości w ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Wieczorne mdłości w ciąży: przyczyny, jak sobie radzić, kiedy są najsilniejsze?
Wieczorne mdłości w ciąży są bardzo powszechne. Wbrew ogólnemu przekonaniu, że ta dolegliwość dotyka kobiety jedynie rano, nudności w ciąży mogą występować o każdej porze dnia. Zdarzają się także nocne mdłości w ciąży. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić oraz co jakie są ich przyczyny.

Wieczorne mdłości w ciąży są tak samo uciążliwe, jak te poranne oraz popołudniowe. Zdarza się, że ten objaw ciąży towarzyszy kobiecie przez cały dzień. Mdłości w ciąży są związane ze wzrostem hCG (gonadotropina kosmówkowa) i zazwyczaj ustępują po 12. tygodniu ciąży. Sprawdź, jakie są przyczyny wieczornych nudności oraz co na mdłości w ciąży działa najskuteczniej.  Spis treści: Wieczorne mdłości: przyczyny Wieczorne mdłości we wczesnej ciąży Wieczorne mdłości w ciąży: kiedy są najsilniejsze? Wieczorne mdłości w ciąży: jak sobie radzić? Wieczorne mdłości: przyczyny Nocne mdłości w ciąży mogą być spowodowane: nieodpowiednią dietą (potrawy powinny być lekkie, bez dodatku ostrych przypraw), zbyt obfitymi lub zbyt małymi posiłkami przed snem (zarówno pełny żołądek, jak i chodzenie spać będąc głodną może nasilać mdłości), stresem (podczas ciąży kobieta powinna dużo odpoczywać i unikać stresu). Wieczorne mdłości we wczesnej ciąży Mdłości w ciąży zazwyczaj pojawiają się we wczesnej ciąży, czyli w pierwszym trymestrze, najczęściej około 6. tygodnia ciąży . Ma to związek z wytwarzaniem większej ilości gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w organizmie ciężarnej. Hormon ten wzrasta jednak tylko do 12. tygodnia ciąży. Gdy poziom hCG zacznie spadać, kobieta prawdopodobnie przestanie odczuwać tę nieprzyjemną dolegliwość. U niektórych kobiet może ona jednak ustąpić dopiero po 20. tygodniu ciąży. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku ciąż bliźniaczych. Mdłości w ciąży cały dzień? Tak, to możliwe! Nudności potrafią towarzyszyć przyszłej mamie rano, po południu, wieczorem, a nawet w nocy. Tak naprawdę jest to kwestią indywidualną, kiedy i jak bardzo kobieta cierpi na tę dolegliwość. Wieczorne mdłości w ciąży: kiedy są najsilniejsze?...

dieta w ciąży jadłospis
Fotolia
Dieta w ciąży
Dieta w ciąży – jadłospis na 7 dni [DO DRUKU]
Przybierasz na wadze i cieszysz się – tak może być tylko w ciąży. Wykorzystaj te chwile, ale jedz zdrowo. Mamy dla ciebie specjalne menu dla ciężarnej na każdy dzień tygodnia ułożone przez dietetyka i autorkę książki o diecie przyszłych mam Edytę Gulińską.

O wagę w ciąży warto zadbać – to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia, twojego i dziecka. Musisz wiedzieć, że zapotrzebowanie na energię wzrasta dopiero od 4. miesiąca ciąży. I nie tak bardzo, jak się powszechnie uważa. W tym czasie będziesz potrzebowała tylko 300 kcal więcej w ciągu dnia. Taką wartość mają 3 szklanki chudego mleka lub 3 plasterki sera żółtego albo 2 banany. Twoja waga w ciąży nie powinna urosnąć zbyt dużo ponad normę. Aby tak się stało, musisz zadbać o dietę w ciąży . Sprawdź więc, ile kalorii w ciąży powinnaś zjadać w każdym trymestrze. Poniżej jadłospis, który dostarczy ci energii i zapewni odpowiednią ilość składników odżywczych. Ułożono go dla kobiety o umiarkowanej aktywności, która przed ciążą ważyła ok. 55 kg. Jeśli ważysz więcej lub jesteś bardzo aktywna, wprowadź 2 lub więcej porcji zbożowych, np. kromkę chleba oraz 100 g warzyw, np. średniej wielkości marchew lub porcję owoców.    Nie zapominaj również o tym, że w ciąży powinnaś dużo pić, a najlepszym napojem, który powinien ci stale towarzyszyć, jest woda (przeczytaj więcej na ten temat: Co pić w ciąży ). Picie jej pozwala przezwyciężyć różne ciążowe dolegliwości, np. nudności, zaparcia, a także uczucie zmęczenia, które często związane jest z odwodnieniem. Najlepiej pić wodę niskozmineralizowaną, którą mogą uzupełnić soki owocowe, warzywne, mleko, herbatki ziołowe i owocowe w odpowiedniej ilości. Spis treści: jadłospis na poniedziałek jadłospis na wtorek jadłospis na środę jadłospis na czwartek jadłospis na piątek jadłospis na sobotę jadłospis na niedzielę Dieta w ciąży – jadłospis na poniedziałek Kliknij w jadłospis dla kobiety w ciąży , ułożony przez dietetyka Edytę Gulińską, autorkę książki „Jem dla...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak