Badanie na HIV w ciąży: czy jest obowiązkowe? Jak wygląda?
Badanie na HIV w ciąży należy do badań obowiązkowych, które trzeba wykonać krótko po zapłodnieniu. W przypadku kobiet, u których ryzyko zakażenia HIV jest większe, test na HIV powtarza się także w ostatnim trymestrze ciąży.
- Aleksandra Zaborowska
Badanie na HIV w ciąży powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży. Test sprawdza, czy w organizmie przyszłej mamy znajdują się przeciwciała anty-HIV wskazujące na zakażenie wirusem. Być może niepokoisz się, jak wygląda badanie na HIV w ciąży. Pamiętaj jednak, że sam test nie jest bolesny ani krępujący, wykonuje się go z poszanowaniem prywatności ciężarnej.
Spis treści:
- Czy badanie na HIV w ciąży jest obowiązkowe?
- Po co robi się test na HIV w ciąży?
- Kiedy zrobić badanie na HIV w ciąży?
- Badanie na HIV w ciąży: jak wygląda?
- Jak się przygotować do badania na HIV w ciąży?
- Jak odczytać wyniki badania na HIV w ciąży?
- Ile kosztuje badanie anty-HIV w ciąży?
Czy badanie HIV w ciąży jest obowiązkowe?
Tak, test na HIV w ciąży jest obowiązkowy. To bardzo ważne badanie dla mamy, dziecka oraz przebiegu całej ciąży, dlatego lekarz powinien zlecić ciężarnej zrobienie badania anty-HIV w pierwszych tygodniach ciąży.
Po co robi się badanie na HIV w ciąży?
Badanie na HIV pozwala sprawdzić, czy we krwi przyszłej mamy nie ma przeciwciał anty-HIV. Obecność tych przeciwciał świadczy o zakażeniu wirusem HIV. To bardzo istotne badanie w ciąży, bo jeśli przyszła mama jest nosicielką tego wirusa, może go przekazać dziecku w łonie (przez łożysko), podczas porodu czy podczas karmienia piersią. Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie przeciwwirusowe daje ponad 90 proc. szans na urodzenie zdrowego dziecka.
Kiedy robi się badanie HIV w ciąży?
Badanie w kierunku oznaczeniu przeciwciał anty-HIV powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży. U kobiet z podwyższonym ryzykiem zakażenia badanie należy powtórzyć około 33. tygodnia ciąży.
Jak wygląda badanie HIV w ciąży?
Przeciwciała anty-HIV oznacza się z próbki krwi. W przypadku wykrycia przeciwciał badanie powinno zostać powtórzone w 33. tygodniu ciąży.
Warto pamiętać! Przed badaniem warto poinformować lekarza o szczepieniach, które zostały wykonane u ciężarnej w ostatnim czasie. Szczepienie przeciwko grypie, niektóry choroby autoimmunologiczne czy ostre infekcje wirusowe mogą zafałszować wyniki badania.
Jak się przygotować do badania na HIV w ciąży?
Do testu na HIV nie trzeba się przygotowywać i nie musi być ono wykonywane na czczo. Badanie można wykonać o każdej porze dnia.
Jak odczytać wyniki badania na HIV w ciąży?
Wynik negatywy badania na HIV świadczy o braku przeciwciał anty-HIV (tzn. że przyszła mama nie jest nosicielką wirusa HIV). Wynik pozytywny może oznaczać, że przyszła mama jest nosicielką wirusa HIV, ale nie jest to pewne w 100 proc. Wyniki mogą zostać zafałszowane przez szczepienie przeciwgrypowe, niektóry choroby autoimmunologiczne czy ostrą infekcję wirusową. W takich przypadkach badanie wykonuje się powtórnie testem Western-blot (na wyniki tego badania czeka się około 2 tygodnie).
Jeśli u przyszłej mamy zostaną oznaczone przeciwciała anty-HIV, powinna ona zostać otoczona opieką przez wyspecjalizowany ośrodek położniczy. W takich przypadkach rozwiązanie ciąży następuje przez cesarskie cięcie (zanim jeszcze rozpocznie się akcja porodowa).
Ważne! Badanie na HIV nie wychwyci przeciwciał, jeśli do zakażenia doszło w ciągu trzech miesięcy przed badaniem.
Ile kosztuje badanie anty-HIV w ciąży?
Test na HIV kosztuje ok. 30-40 zł. W niektórych prywatnych placówkach cena ta może sięgać 50 zł.
Zobacz także:
- Badanie Hbs w ciąży: co to jest i na czym polega?
- Badanie HCV w ciąży jest obowiązkowe: na czym polega?
- Dziewczynka wyleczona z HIV? W Polsce też rodzą się dzieci z HIV, można temu zapobiec