HIV a ciąża - jakie jest ryzyko zakażenia dziecka? Wywiad z ekspertem
HIV w ciąży to nie wyrok! Dr Ernest Kuchar wyjaśnia, że odpowiednio wykryty i leczony wirus HIV zmniejsza niemalże całkowicie ryzyko przeniesienia się wirusa na dziecko.
HIV w ciąży to na pewno wielka obawa dla wszystkich przyszłych mam. Lekarze jednak uspokajają: nawet zakażona wirusem HIV ciężarna niekoniecznie musi przekazać go dziecku. Jeśli znajduje się ona pod odpowiednią opieką lekarza ginekologa-położnika oraz specjalisty chorób zakaźnych - ryzyko narodzin dziecka z wirusem HIV spada do poniżej 1%!
HIV a ciąża - ryzyko zakażenia dziecka
„Zakażenie HIV przenosi się również z matki na dziecko, ale w sytuacji, kiedy nie stosujemy żadnych środków profilaktycznych, wtedy ryzyko jest bardzo duże, bo sięga aż 40%. Natomiast jeżeli stosujemy środki profilaktyczne, przez co rozumiem leczenie antyretrowirusowe ciężarnej, zazwyczaj od 14. tygodnia ciąży, oraz odpowiednie podejście do porodu, m.in. właściwą pielęgnację noworodka, czyli umycie go z mazi płodowej i zakaz karmienia – wtedy niwelujemy to ryzyko z 40% do poniżej 1%. Czyli praktycznie wszystkie dzieci, które są zakażone HIV w Polsce to dzieci kobiet, które nie wiedziały, że są zakażone bądź nic z tym zakażeniem nie robiły” - argumentuje lekarz-pediatra dr Ernest Kuchar.
HIV w ciąży a cesarskie cięcie
Czy zakażenie wirusem HIV w ciąży musi się skończyć cesarskim cięciem? Zdaniem eksperta - niekoniecznie.
„Jeżeli kobieta w ciąży przyjmowała leki i okazały się one skuteczne, tzn. pod koniec ciąży mamy nieoznaczoną wiremię, czyli tego wirusa we krwi i, co ważniejsze, w drogach rodnych, praktycznie nie ma – to taka kobieta może rodzić naturalnie” - podkreśla dr Kuchar.
Badanie HIV w ciąży
Obecnie badanie HIV jest badaniem obowiązkowym. Test tego typu kosztuje ok. 25-40 zł i powinien zostać zlecony już w pierwszych tygodniach ciąży. Do badania tego typu nie trzeba się szczególnie przygotowywać i może być ono wykonane na czczo.
Zobacz też: