badanie na hiv w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Badanie na HIV w ciąży: czy jest obowiązkowe? Jak wygląda?

Badanie na HIV w ciąży należy do badań obowiązkowych, które trzeba wykonać krótko po zapłodnieniu. W przypadku kobiet, u których ryzyko zakażenia HIV jest większe, test na HIV powtarza się także w ostatnim trymestrze ciąży.

Badanie na HIV w ciąży powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży. Test sprawdza, czy w organizmie przyszłej mamy znajdują się przeciwciała anty-HIV wskazujące na zakażenie wirusem. Być może niepokoisz się, jak wygląda badanie na HIV w ciąży. Pamiętaj jednak, że sam test nie jest bolesny ani krępujący, wykonuje się go z poszanowaniem prywatności ciężarnej. 

Spis treści:

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

Czy badanie HIV w ciąży jest obowiązkowe?

Tak, test na HIV w ciąży jest obowiązkowy. To bardzo ważne badanie dla mamy, dziecka oraz przebiegu całej ciąży, dlatego lekarz powinien zlecić ciężarnej zrobienie badania anty-HIV w pierwszych tygodniach ciąży.

Po co robi się badanie na HIV w ciąży?

Badanie na HIV pozwala sprawdzić, czy we krwi przyszłej mamy nie ma przeciwciał anty-HIV. Obecność tych przeciwciał świadczy o zakażeniu wirusem HIV. To bardzo istotne badanie w ciąży, bo jeśli przyszła mama jest nosicielką tego wirusa, może go przekazać dziecku w łonie (przez łożysko), podczas porodu czy podczas karmienia piersią. Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie przeciwwirusowe daje ponad 90 proc. szans na urodzenie zdrowego dziecka. 

Kiedy robi się badanie HIV w ciąży?

Badanie w kierunku oznaczeniu przeciwciał anty-HIV powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży. U kobiet z podwyższonym ryzykiem zakażenia badanie należy powtórzyć około 33. tygodnia ciąży. 

Jak wygląda badanie HIV w ciąży?

Przeciwciała anty-HIV oznacza się z próbki krwi. W przypadku wykrycia przeciwciał badanie powinno zostać powtórzone w 33. tygodniu ciąży.

Warto pamiętać! Przed badaniem warto poinformować lekarza o szczepieniach, które zostały wykonane u ciężarnej w ostatnim czasie. Szczepienie przeciwko grypie, niektóry choroby autoimmunologiczne czy ostre infekcje wirusowe mogą zafałszować wyniki badania. 

Jak się przygotować do badania na HIV w ciąży?

Do testu na HIV nie trzeba się przygotowywać i nie musi być ono wykonywane na czczo. Badanie można wykonać o każdej porze dnia. 

Jak odczytać wyniki badania na HIV w ciąży?

Wynik negatywy badania na HIV świadczy o braku przeciwciał anty-HIV (tzn. że przyszła mama nie jest nosicielką wirusa HIV). Wynik pozytywny może oznaczać, że przyszła mama jest nosicielką wirusa HIV, ale nie jest to pewne w 100 proc. Wyniki mogą zostać zafałszowane przez szczepienie przeciwgrypowe, niektóry choroby autoimmunologiczne czy ostrą infekcję wirusową. W takich przypadkach badanie wykonuje się powtórnie testem Western-blot (na wyniki tego badania czeka się około 2 tygodnie). 

Jeśli u przyszłej mamy zostaną oznaczone przeciwciała anty-HIV, powinna ona zostać otoczona opieką przez wyspecjalizowany ośrodek położniczy. W takich przypadkach rozwiązanie ciąży następuje przez cesarskie cięcie (zanim jeszcze rozpocznie się akcja porodowa). 

Ważne! Badanie na HIV nie wychwyci przeciwciał, jeśli do zakażenia doszło w ciągu trzech miesięcy przed badaniem. 

Ile kosztuje badanie anty-HIV w ciąży?

Test na HIV kosztuje ok. 30-40 zł. W niektórych prywatnych placówkach cena ta może sięgać 50 zł. 


Zobacz także: 

badanie krwi w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Jakie badania krwi czekają cię w ciąży? Które są obowiązkowe?
Choć mało przyjemne, częste badanie krwi w ciąży jest konieczne po to, by dowiedzieć się, co dzieje się w twoim organizmie i jak rozwija się dziecko. Podpowiadamy, jakie wyniki badań w ciąży powinny cię zaniepokoić i co oznaczają tajemnicze skróty na karcie badań.

Najpierw zobaczysz dwie kreski na teście ciążowym, potem najprawdopodobniej pójdziesz zrobić badanie beta hCG. To pierwsze z wielu badań krwi, które będziesz musiała wykonać w ciąży. Nie martw się, wkrótce przywykniesz do widoku igły, a dobra wiadomość jest taka, że krew pobrana podczas jednej wizyty w laboratorium wystarczy do wykonania kilku badań. Badanie krwi: morfologia w ciąży Powinnaś zrobić morfologię krwi w ciąży przy pierwszej wizycie, a potem mniej więcej co 2 miesiące. Do porodu wykonasz ją przynajmniej 5 razy! To ważne badanie dostarcza dużo informacji o funkcjonowaniu całego organizmu matki i dziecka. Ukazuje mechanizmy obronne, które uaktywniają się podczas walki z chorobami. Pozwala też m.in. wykryć początki anemii i jej prawdopodobne przyczyny (niedobór żelaza, witamin z grupy B, kwasu foliowego). Analizując wyniki badań krwi, lekarz zwraca uwagę m.in. na: hemoglobinę , która nie powinna być niższa niż 11 g/dl, hematokryt ; erytrocyty (w niedokrwistości – maleje), leukocyty (wzrost może świadczyć o infekcji). płytki krwi – ich niedobór nazywamy małopłytkowością. W niektórych sytuacjach wymaga ona leczenia. Nie martw się pojedynczymi wynikami poniżej lub powyżej normy – mogą być typowe dla twojego organizmu. Lekarz ocenia całą morfologię, biorąc pod uwagę wiek ciąży i wcześniejsze badania i to on sprawdza, czy jest powód do niepokoju. Badanie stężenia glukozy ​ W ciąży będziesz musiała badać poziom cukru na czczo , a między 24. a 28. tygodniem wykonasz test obciążenia glukozą , który sprawdzi reakcję twojego organizmu na wypicie 75 g glukozy. To obowiązkowe badanie w celu wykrycia cukrzycy ciężarnych. Hormony ciążowe pojawiające się w organizmie kobiety podnoszą poziom glukozy we krwi. Wówczas, przy tej samej diecie, podwyższa się ilość cukru we krwi (może pojawić...

badanie hbs w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie Hbs w ciąży: co to jest i na czym polega?
Oznaczenie antygenu HBs w ciąży to bardzo ważne badanie. Dzięki niemu po porodzie można szybko wykryć we krwi dziecka niebezpiecznego wirusa i dać noworodkowi szansę na zdrowie. Ginekolog z IMiD wyjaśnia, kiedy wykonuje się badanie HBs w ciąży i co należy zrobić, gdy wynik jest dodatni.

Badanie HBs w ciąży to jedno z badań krwi. Pozwala ono wykryć u przyszłej mamy WZW B. Wykrycie we krwi ciężarnej wirusa powodującego tę chorobę daje szansę na otoczenie dziecka właściwą opieką tuż po narodzinach. Badanie HBs w ciąży: co to jest HBs antygen? Badanie HBs w ciąży jest bardzo istotne i może zdecydować o zdrowiu dziecka. HBs to antygen, który wskazuje na zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu B (w skrócie WZW B) lub nosicielstwo tzw. żółtaczki wszczepiennej. Antygen HBs można wykryć po ok. 30 od chwili zakażenia, ale zdarzają się przypadki, że uaktywnia się on już po dwóch tygodniach. Zanika on po 2 do 4 miesięcy od pojawienia się pierwszych objawów choroby i jest to sygnał, że rozpoczął się etap rekonwalescencji. Kiedy wykonuje się badanie HBs w ciąży? „Antygen HBs oznacza się w III trymestrze ciąży – dokładnie po upływie 28. tygodnia ciąży” – tłumaczy dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Ujemny wynik badania pozwala zakładać, że mama nie ma WZW typu B . W takiej sytuacji noworodek zostaje rutynowo, tak jak wszystkie dzieci, zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby. Jak odczytać wyniki badania HBs w ciąży? Wynik ujemny (HBs-) oznacza, że przyszła mama nie jest zakażona wirusem. Wynik dodatni (HBs+) świadczy o tym, że w próbce pobranej krwi wykryto antygen HBs. Kobieta w ciąży jest więc albo chora na żółtaczkę wszczepienną, albo już na nią chorowała i jest jej nosicielem. W tej sytuacji niezbędne są kolejne badania w ciąży .   Co robić, jeśli wynik badania HBs w ciąży jest dodatni? Jeśli w badaniu wykryto antygen HBs, ciężarna musi przejść kolejne testy. Dr Jurczak-Czaplicka tłumaczy: „Przyszłą mamę z dodatnim antygenem HBs kierujemy do dalszej diagnostyki. Konieczne jest wykonanie USG...

badanie glukozy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie glukozy w ciąży: jak się przygotować i jak przebiega? (NORMY)
Badanie glukozy w ciąży pozwala zdiagnozować cukrzycę ciążową, a także ocenić ryzyko jej wystąpienia. Najpierw wykonuje się badanie stężenia cukru we krwi na czczo, a między 24. a 28. tygodniem ciąży czeka cię test obciążenia glukozą.

Badanie glukozy w ciąży przeprowadza się z reguły dwukrotnie. Na początku ciąży, do 10. tygodnia, lekarz zleci ci badanie cukru na czczo, a po 24. tygodniu ciąży czeka cię krzywa cukrowa. Badania glukozy odgrywają kluczową rolę w zdiagnozowaniu cukrzycy ciążowej Spis treści: Badanie glukozy w ciąży: co to jest? Badanie glukozy w ciąży w moczu Jak wygląda badanie poziomu cukru w 10. tygodniu ciąży? Jak przebiega badanie glukozy, czyli test obciążenia glukozą w ciąży Jak się przygotować do badania glukozy w ciąży? Badanie glukozy i krzywa cukrowa w ciąży: normy Badanie glukozy w ciąży: co to jest? Badanie glukozy to ważne i potrzebne badanie w ciąży , bo hormony ciążowe podnoszą poziom cukru we krwi przyszłej mamy. Ma to związek z zaburzeniem tolerancji węglowodanów, które zazwyczaj szybko mija po porodzie. Z tego powodu, nawet jeżeli stosujesz tę samą dietę, co przed ciążą, twój poziom cukru we krwi może niebezpiecznie wzrosnąć. Istnieje wtedy ryzyko  cukrzycy ciążowej . W walce z cukrzycą ciążową najważniejsze jest kontrolowanie poziomu cukru kobiety, tak aby nie dopuścić do zakłóceń w rozwoju dziecka. Przy cukrzycy ciążowej rośnie ryzyko: urodzenia bardzo dużego dziecka , z wagą powyżej 4 kg, porodu przedwczesnego, poronienia, zgonu wewnątrzmacicznego płodu, wad u dziecka (układu oddechowego, mózgu, serca, nerek, układu kostnego i mózgu). Nieleczona cukrzyca ciążowa oznacza także komplikacje zdrowotne dla mamy: może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, infekcji dróg moczowych, a nawet wywołać stan przedrzucawkowy . Przed 10. tygodniem lekarz zleci ci zbadanie cukru na czczo, a między 24.-28. tygodniem (dobry moment to 25. tydzień ciąży ) zrobisz tzw. krzywą cukrową, czyli test obciążenia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj