Reklama

Powinnaś zgłosić się do lekarza jak najszybciej, tzn. gdy tylko zaczynasz podejrzewać, że zostaniesz mamą. To dla ciebie oczywiste? Doskonale! Niestety, nie dla wszystkich jest to oczywiste. Z badań przeprowadzonych na Dolnym Śląsku wynika, że prawie 40 proc. kobiet zgłasza się do lekarza dopiero po pierwszym trymestrze. A to za późno! Dlaczego? Z wielu powodów. Oto najważniejsze:

Reklama

1. Lekarz określi „wiek” ciąży i termin porodu

Data, którą ci poda, jest jedynie orientacyjna (twoje dziecko przyjdzie na świat zapewne do dwóch tygodni przed nią lub do dwóch tygodni po niej). Wylicza się ją na podstawie daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki (przy cyklu 28-dniowym według wzoru: data ostatniej miesiączki minus trzy miesiące plus siedem dni). Jeśli jej nie pamiętasz, lekarz może ustalić wiek ciążowy dziecka także za pomocą USG albo podczas zwykłego badania.

Polecamy: Kalkulator terminu porodu

2. Zostaniesz dokładnie zbadana…

Poza regularnymi badaniami ginekologicznymi, pomiarami ciśnienia i kilkukrotnym USG czeka cię sporo badań laboratoryjnych (określenie grupy krwi i czynnika Rh, morfologia, poziom glukozy, WR, antygen HBs, badanie ogólne moczu, badanie bakteriologiczne i cytologiczne).

3. …i dzięki temu unikniesz wielu problemów

Badania pozwalają w porę powstrzymać ewentualne komplikacje. Jeśli np. okaże się, że masz Rh (–), będzie można zapobiec skutkom konfliktu serologicznego. Jeżeli podskoczy ci poziom cukru, będzie można wyregulować go dietą i uchronić malca przed konsekwencjami nieleczonej cukrzycy ciążowej (która może powodować wady). Jeśli okaże się, że w twojej krwi jest za mało żelaza, będzie można szybko działać i zapobiec anemii, która sprawia, że dziecko jest słabiej dotlenione i gorzej odżywione (a przez to może urodzić się zbyt wcześnie albo z niską masą ciała).

4. Dowiesz się, czego powinnaś unikać

Maluch rozwija się w ustalony sposób i żeby wszystko poszło jak należy, musisz unikać tego, co może ten proces zaburzyć. Czego dokładnie? Na przykład alkoholu, dymu papierosowego, promieni rentgena, chemikaliów i wirusów cytomegalii oraz różyczki. Lekarz, który wie, czym się zajmujesz, jaki prowadzisz tryb życia, na co się leczysz itd., jest w stanie zrobić to bardziej precyzyjnie.

Poznaj: 5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży

5. Będziesz wiedziała, ilu witamin potrzebujesz

Dla rozwijającego się maluszka groźny jest zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin, dlatego ich dawkę powinien ustalać lekarz.

[CMS_PAGE_BREAK]

6. Nie przytyjesz więcej, niż trzeba

Podczas każdej wizyty będziesz ważona. Lekarz zauważy, jeśli przybierzesz na wadze zbyt dużo, i powie, co robić, by nie było gorzej. To ważne, bo przybieranie w ciąży na wadze ponad miarę nie jest tylko problemem mamy. Może np. spowodować nadciśnienie albo sprawić, że malec będzie miał skłonność do otyłości.

Polecamy: Kalkulator wagi w ciąży

7. Będziesz mogła o wszystko zapytać

Każda kobieta przeżywa ciążę inaczej, ale nie ma poradnika, który odpowiedziałby na wszystkie jej pytania. Ginekolog, który dobrze cię zna, ma o wiele większą szansę, by rozwiać twoje wątpliwości.

8. Możesz liczyć na pomoc i...

Jeśli na coś zachorujesz, lekarz przepisze ci leki, które nie zaszkodzą malcowi. Jeżeli pojawi się krwawienie, które bywa (ale nie musi!) zwiastunem zagrażającego poronienia, będzie ci można pomóc, pod warunkiem że zacznie się działać od razu.

Reklama

9. …twoje dziecko także

W wielu sytuacjach można leczyć maluszki, zanim się urodzą – pod warunkiem że się wie, co im zagraża. Pomaga się im m.in. w przypadku zaburzeń rytmu serca, niewydolności krążenia. Poza tym nawet jeśli (tfu, tfu!) malec ma problem, którego nie da się rozwiązać w czasie ciąży, trzeba o tym wiedzieć możliwie szybko, by poród odbył się w odpowiednio wyposażonej klinice.

Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Renata Jaczyńska

Specjalistka z zakresu położnictwa i ginekologii i perinatologii, specjalizuje się w diagnostyce prenatalnej. Pracuje na stanowisku Starszego Asystenta w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka
Reklama
Reklama
Reklama