Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciąża kobieta nogi buty
RF.
Zdrowie w ciąży

Czy w ciąży można nosić buty na obcasach?

Noszenie odpowiedniego typu obuwa ma duży wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo, zarówno mamy jak i dziecka. I wcale nie mamy tu na myśli butów, których podeszwy są płaskie jak naleśnik.
Dla wielu kobiet, które do tej pory unikały obuwia na płaskiej podeszwie, zalecenia lekarzy o rezygnacji z noszenia wysokich obcasów jest trudne do przyjęcia. Należy pamiętać, że tego typu buty są jednak niewskazane. Co zatem wybrać? Czy jedyną opcją są tenisówki lub klapki?
 

Bardzo wysokie szpilki muszą poczekać

W ciąży, wraz z powiększającym się brzuszkiem, zmienia się również środek ciężkości ciała. Zaczyna się wtedy inaczej chodzić, przenosząc swój ciężar nieco bardziej do przodu. Zakładając w tym momencie szpilki, które również wpływają na sposób poruszania się, zwiększa się ryzyko utraty równowagi oraz upadku, który może być niebezpieczny dla dziecka. Jeśli jednak kobieta zakładając szpilki czuje się stabilnie – nie musi z nich całkowicie rezygnować. Jedynie w sytuacji, gdy nogi zaczynają puchnąć, pojawiają się obrzęki lub też bóle w kolanach, należy zmienić obuwie na płaskie. - Warto też pamiętać o tym, że zbyt płaskie obuwie może być obciążeniem dla pięt – komentuje Marta Rondoś reprezentująca markę obuwniczą Lesta.  – Szczególnie jeśli w okresie przed ciążą nosiło się tego rodzaju obuwie, warto postawić na delikatny obcas, który sytuuje tę część stopy nieco wyżej – dodaje. 
 

Lekki obcas jest najlepszy

Płaskie buty wcale nie są idealne dla kobiet w ciąży. Także np. japonki, którę mogą być przyczyną halluksów. Zbyt cienka podeszwa sprawia, że mimochodem podkurcza się palce, zmieniając tym samym postawę ciała. Takie ułożenie może powodować obrzęki stóp oraz bóle stawów i kręgosłupa. Idealnym rozwiązaniem zapewniającym stabilność oraz prawidłową postawę ciała są buty na niewielkim, maksymalnie 5 cm obcasie. Może to być, zarówno klasyczny słupek, jak i koturn. Jeśli zaś chodzi o fason butów, to najlepiej by miały zaokrąglony czubek, który nie będzie uwierał spuchniętych stóp. Przydatne są również wszelkiego rodzaju usztywnienia dodające stabilności, takie jak paski w okolicach kostki, czy sznurowania. Warto również przyjrzeć się materiałowi, z którego jest wykonane obuwie. Te naturalne i "oddychające" warto wybrać z dwóch powodów. Po pierwsze, chronią stopy przed nadmiernym przegrzaniem oraz poceniem się. Po drugie, but stworzony z naturalnego materiału doskonale dopasowuje się nawet do spuchniętej stopy. Należy również zwrócić uwagę na wyprofilowanie podeszwy, która powinna pomagać w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i zapewnieniu komfortu.


 

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Japonki, stopy, plaża, wakacje, odpoczynek
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy japonki są przyczyną halluksów i bólu stóp?
Ból, obrzęki i zmęczenie nóg to częste problemy nie tylko w ciąży. Czujesz, że nogi puchną, pojawia się nieładny hallux, skóra na piętach rogowacieje, a na palcach pojawiają się zgrubienia? Oto 3 główne przyczyny problemów ze stopami.

1. Nogi bolą, bo nosisz nieodpowiednie obuwie Przyczyną bólu nóg są najczęściej szpilki lub zwykłe pantofle z wąskimi czubami, na wysokich obcasach i lekko przymałe (och, jak lubimy, by nasze stopy wyglądały na niewielkie). Powodują one obrzęki stóp i ból, ponieważ nadmiernie obciążają przód stopy . Efektem tego (zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży i dźwigasz kilka dodatkowych kilogramów ) jest zmiana sposobu obciążania całej kończyny. Za bardzo obciążony jest paluch, który zaczyna „uciekać” na bok ( hallux vulgatus ). Drugi palec również „schodzi na złą drogę” – nachodzi na inne. Skutkiem tych procesów jest ból z boku palucha i narastanie tkanek miękkich (czyli tworzenie się odcisków), ugniatanych przez but. Warto przeczytać: Czy w ciąży można nosić buty na obcasach? Chodzenie w butach na wysokich obcasach , szczególnie w ciąży, czyli przeniesienie ciężaru ciała na jej przód, działa na stopę równie niszczycielsko. Prawidłowo obciążona stopa powinna opierać się na I i V głowie kości śródstopia, a także na zewnętrznej krawędzi pięty. Gdy zakładasz szpilki, oparta jest ona na samym przodzie stopy, co jej nie służy. Zaczynają tworzyć się modzele pod głową V kości śródstopia i tam zaczynasz odczuwać dolegliwości – to znak,  że największe obciążenie jest właśnie tu. Skutkuje to tworzeniem się halluksa . U niektórych osób pojawia się też ból w przestrzeniach między II i III lub III i IV kością śródstopia, często promieniujący, kłujący, uniemożliwiający długie chodzenie . Może to być objaw tworzenia się nerwiaka Mortona .  Pamiętaj, obciążanie tylko fragmentu stopy powoduje jej rozpłaszczenie, ponieważ niestabilna noga szuka jak największego podparcia i znajduje je właśnie rozpłaszczając przodostopie. Tak tworzy się płaskostopie . Niezdrowe są niestety również...

stopy, dziecko w łóżku, łóżko
fotolia
Zdrowie
Stopy małego dziecka - ważne pytania do ortopedy
Kiedy trzeba zacząć leczyć płaskostopie u dziecka? Co robić, gdy malec stawia stopy do środka albo szura nogami jak staruszka? Czy małe dziecko może nosić buty po starszym bracie?

Na pytania rodziców odpowiada lek.med. Andrzej Szybiński, ortopeda-traumatolog. Stopy mojego dziecka są zupełnie płaskie. Czy to oznacza, że mój dwulatek ma płaskostopie? Nie. Stopy  małego dziecka robią wrażenie zupełnie płaskich, bo miejsca, gdzie z czasem widać będzie łuki, wyściela tłuszcz, a mięśnie są jeszcze słabe i "siadają" pod ciężarem ciała. Taki stan uznaje się za fizjologiczny do 4 roku życia. O płaskostopiu można mówić dopiero wówczas, jeśli w 4 roku życia  stopy nadal wyglądają tak, jakby ktoś przykleił je do podłogi. Dziecko powinno wówczas trafić do ortopedy, który dobierze wkładki i zleci odpowiednie ćwiczenia, np. chodzenie na palcach, na zewnętrznych krawędziach stóp, podnoszenie drobnych przedmiotów palcami itp.   Przeczytaj także: Ważne pytania o płaskie stopy    Moja półtoraroczna córeczka chodzi ze stopami skierowanymi do środka. Czy to problem? Chodzenie ze stopami skierowanymi do środka najczęściej nie wymaga korygowania – dziecko z czasem samo zorientuje się, że znacznie wygodniej stawiać stopy równolegle.  Na wszelki wypadek warto jednak wybrać się do ortopedy: zdarza się , że kierowanie stóp do środka wiąże się z deformacją biodra albo nieprawidłowym ustawieniem podudzi. Zawsze trzeba skontaktować się z ortopedą, jeśli stopy dziecka wykrzywione są w znacznym stopniu albo  problem dotyczy tylko jednej z nich.   Mój synek chodzi na placach. Czy powinnam iść z nim do ortopedy? Jeśli dziecko potrafi stać i chodzić opierając się na całych stopach, można się tym nie przejmować – dziecko chodzi na palcach , bo lubi eksperymentować. Jeśli jednak robi to przez cały czas, a stopę trudno ustawić w prawidłowej pozycji, trzeba iść do lekarza. W grę mogą wchodzić problemy neurologiczne powodujące przykurcz ścięgna Achillesa. O dalszym...

buty na wiosnę dla dzieci
Adobe Stock
Zakupy
Buty na wiosnę dla dzieci: dla rocznego dziecka i dla dwulatka (na spacer i po domu)
Dobre buty na wiosnę dla dzieci są wygodne i nie wykoślawiają stopy. Najlepiej kupić solidne buty sportowe albo trzewiki, a na cieplejsze dni lekkie trampki. Takie buty na wiosnę sprawdzą się i dla dwulatka, i dla rocznego dziecka. Uwaga, rozważnie dobieraj markę i rozmiar − to ważne w przypadku butów na wiosenne spacery i po domu.

Buty na wiosnę dla dziecka muszą być wygodne i tak uszyte, by nie wykoślawiły nóżki. Wybierając buty na wiosnę dla dwulatka, zwróć uwagę na ich solidność, łatwość zakładania i jakość materiałów. A dla rocznego dziecka kup wiosenne buty na rzepy. Nie oszczędzaj na butach dla dziecka i zmieniaj je co 4-6 miesięcy! Źle dobrane buty mogą spowodować płaskostopie, wady kolan, bioder, a nawet kręgosłupa. Koniecznie zapewnij dziecku nowe, dobre buty na wiosnę do przedszkola, na deszcz i po domu! Spis treści: Jakie buty na wiosnę wybrać na spacery? Buty dla dzieci na wiosnę: na cieplejsze dni Jakie buty dla dzieci kupić na deszcz? Jak wybrać buty na wiosnę do przedszkola? Jakie buty sportowe kupić na wiosnę dla dziecka? Buty dla dzieci na wiosnę: po domu Eleganckie buty na wiosnę dla dzieci Jak buty na wiosnę wybrać na spacery? Na wiosenny spacer najlepsze dla dwulatka i starszego dziecka będą półbuty lub trzewiki, oczywiście już nieocieplane. Powinny być z naturalnej skóry: w takich bucikach dziecko na pewno się nie spoci. Muszą być odrobinę większe niż stopa , ale maksymalnie o centymetr. Nie powinny być większe, gdyż obuwie dla dzieci jest odpowiednio wyprofilowane, ma podparcie pod tzw. łuk podłużny stopy (by zapobiec płaskostopiu). Buty na wiosnę na spacery powinny mieć: sztywny zapiętek , dzięki któremu pięta nie będzie się przekrzywiać na boki szerokie i wygodne noski, by paluszki nie miały za ciasno elastyczną podeszwę, by ułatwić ruch stopy w czasie chodzenia     Ważne: dziecku, które ma płaskostopie lub inną wadę stóp, lekarz może zalecić obuwie profilaktyczne . Zwykle jest ono nieco wyższe, za kostkę, by usztywnić staw skokowy. Niektóre modele mają też tzw. obcas Thomasa zapobiegający płaskostopiu. Buty na wiosnę dla dzieci: na cieplejsze dni...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz