kobieta, mama, ciąża, komputer, praca
Zdrowie w ciąży

Ostrożności nigdy za wiele – na co powinna uważać kobieta w ciąży?

Ciąża to nie choroba, ale podczas tych dziewięciu miesięcy musisz szczególnie uważać na siebie. Dowiedz się, jak to robić.

W ciąży pojawia się wiele różnych pytań. Próbujemy rozwiać te najczęstsze.

Co robić, gdy pojawią się zawroty głowy?

Jeśli poczujesz zawroty głowy, gdy nagle wstaniesz z łóżka, usiądź i pochyl głowę do kolan. Jeśli leżysz, stopy unieś tak, by były wyżej niż głowa. Głęboko oddychaj. Powodem takich dolegliwości jest zmieniające się teraz ciśnienie krwi.

Jak sobie radzić z bólem głowy?

Bóle głowy w ciąży mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi, głodem i uderzeniami gorąca. Zanim jednak sięgniesz po tabletki przeciwbólowe, pospaceruj, wymasuj skroń (sprawdź: Jak sobie radzić z bólem głowy bez tabletki?). Jeśli to nie pomoże, skontaktuj się telefonicznie ze swoim lekarzem ginekologiem, który zaleci odpowiednie leki – te, które łykałaś przed ciążą, mogą zawierać aspirynę, a tym samym wpływać na krzepliwość krwi i być niebezpieczne i dla ciebie, i dla płodu. Jeśli nie możesz się z nim skontaktować, możesz wziąć jednorazowo tabletkę zawierającą paracetamol.

 

Kiedy ból głowy może zapowiadać kłopoty?

Większość kobiet stwierdza, że bóle głowy ustępują najczęściej po pierwszym trymestrze ciąży. W przypadku ciąży zaawansowanej (trzeci trymestr) ból głowy, zwłaszcza u kobiet w pierwszej ciąży i tych, które mają obrzęki, czują się podekscytowane, nie mogą spać i mają ból w nadbrzuszu, może być symptomem stanu przedrzucawkowego. Wtedy zgłoszenie się do lekarza jest konieczne. Jeśli przed ciążą cierpiałaś na nadciśnienie, to pojawiające się bóle głowy (zwłaszcza w części potylicznej) mogą być spowodowane wzrostem ciśnienia.

 

 

Jak sobie radzić z niegroźną infekcją?

Bez porozumienia z lekarzem w ciąży nie wolno brać żadnych lekarstw. Warto wiedzieć, że przyjmowanie w tym czasie witamin, preparatów łagodzących objawy przeziębienia, syropów na kaszel czy choćby zwykłych kropli na katar jest ryzykowne, szczególnie na początku ciąży. Jest to etap organogenezy (kształtowania się głównych narządów organizmu dziecka) i w tym czasie leki wieloskładnikowe mogą być niebezpieczne. W skład popularnych leków przeciwgrypowych wchodzi wiele substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Tylko preparaty homeopatyczne są w czasie ciąży bezpieczne. Jeśli nie uda ci się uniknąć infekcji, pojawi się katar i kaszel, ale bez gorączki, wypróbuj tradycyjne metody leczenia – czosnek, gorącą herbatę z malinami, miód. Te domowe specyfiki działają napotnie, lekko przeciwgorączkowo, czasem troszkę uspokajająco.

 

 

Czym zwalczać gorączkę w ciąży?

Jeśli pojawi się gorączka, to znaczy, że sprawa jest poważniejsza i trzeba zgłosić się do lekarza rodzinnego. Czasem pacjentki pytają, czy powinny brać leki, które zalecił lekarz, szczególnie antybiotyki. Lekarze pierwszego kontaktu wiedzą, że przyszła mama pewnych leków nie może przyjmować i jeśli zlecają antybiotyk w ciąży, to znaczy, że jest to uzasadnione. Pamiętaj, że dla dziecka szkodliwe jest nie tylko przyjmowanie przez ciebie leków, ale także i twoja choroba. W tej sytuacji trzeba wybrać mniejsze zło. Jeśli podwyższona temperatura pojawi się wieczorem i nie uda ci się skontaktować z lekarzem, weź jedną tabletkę z paracetamolem i połóż się do łóżka. Najlepiej byłoby, gdybyś rano skontaktowała się z lekarzem, jeśli nadal będziesz źle się czuła.

Sprawdź: Czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie?

 

 

Czy muszę iść do lekarza, jeśli uderzyłam się w brzuch?

Jeżeli nie był to bezpośrednio uraz brzucha, np. upadłaś na plecy, potknęłaś się i osunęłaś na kolana, nie ma potrzeby wszczynania alarmu. Po takim wypadku musisz się jednak starannie obserwować. Co może świadczyć o tym, że dzieje się coś złego? Na przykład bolesność przy ucisku macicy, krwawienia, zaburzenia ruchliwości dziecka. (Jeśli dzieje się coś, co wzbudza jakiekolwiek twoje wątpliwości, zgłoś się do lekarza, choćby na izbie przyjęć). Na szczęście takie drobne urazy bardzo rzadko prowadzą do groźnych następstw – porodu przedwczesnego, czy oddzielenia się łożyska.

 

 

Co z dźwiganiem, czy można nosić dziecko na rękach?

Często kobiety pytają, czy mogą nosić starsze dziecko, które czasem „bębni” po brzuchu mamy. Maleństwo jest dość dobrze chronione. Płyn owodniowy amortyzuje uderzenia, w pępowinie znajduje się substancja, która dodatkowo ochrania naczynia krwionośne przed uciśnięciem.

Podyskutuj: Ile może dźwigać kobieta w ciąży?

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

ból głowy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ból głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze: przyczyny, sposoby, dozwolone leki
Bólu głowy w ciąży nie można lekceważyć – choć zwykle łatwo wyeliminować jego przyczyny, może być on objawem stanu przedrzucawkowego lub niedotlenienia płodu. Ważne, byś umiała rozpoznać niepokojące objawy, a w razie konieczności niezwłocznie udała się do lekarza. Pamiętaj również, że nie wszystkie leki przeciwbólowe możesz stosować w ciąży.

Ból głowy w ciąży może być spowodowany zmianami hormonalnymi, ale też stresem, przemęczeniem lub niewłaściwym trybem życia. Zdarza się, że ginekolog wysyła kobietę uskarżającą się na częste bóle głowy w ciąży do neurologa, okulisty lub laryngologa. I słusznie, bo za bólem głowy może kryć się nie tylko niskie ciśnienie lub migrena, ale też schorzenia neurologiczne, kłopoty ze wzrokiem lub chore zatoki. Warto ustalić, dlaczego boli cię głowa – wtedy łatwiej będzie uporać się z tą dolegliwością. Ból głowy w ciąży: przyczyny Ból głowy w pierwszym trymestrze ciąży może wiązać się ze zmianami hormonalnymi. Mechanizm jego powstawania – oczywiście w ogromnym uproszczeniu – jest taki: hormony, produkowane przez jajniki i korę nadnerczy, powodują zatrzymywanie się wody w tkankach. Powstają obrzęki – nie tylko w nogach, lecz także w tkance mózgowej. Receptory nerwowe znajdujące się w mózgu reagują bólem na zwiększony ucisk. W większości przypadków bóle głowy w pierwszym trymestrze nie są niebezpieczne ani dla ciężarnej, ani dla dziecka. O wiele groźniejszy jest silny ból głowy, który pojawia się nagle w drugim albo trzecim trymestrze, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu kłopoty z widzeniem (zamazany obraz, pojawiające się przed oczami ciemne plamki). Nigdy tego nie lekceważ! Taki ból może być wywołany wysokim ciśnieniem i oznaczać, że grozi ci stan przedrzucawkowy. Przyszła mama wymaga w takiej sytuacji natychmiastowej pomocy medycznej. Inne przyczyny bólu głowy w ciąży to: stres; przemęczenie; odwodnienie; głód; siedzący tryb życia i zbyt mała aktywność fizyczna; niewłaściwa dieta; zbyt mała ilość snu. W czasie ciąży może pojawiać się też migrena. Powodują ją nagłe skurcze, a następnie rozkurcze naczyń krwionośnych w obrębie mózgu. Nie ma tu żadnej reguły –...

Dziecko boli głowa
fotolia
Zdrowie
Mamo, boli mnie głowa
Sądzisz, że ból głowy to dolegliwość zarezerwowana wyłącznie dla nas, dorosłych (bo to w końcu my, a nie maluchy, mamy problemy z kredytem, wypełniony po brzegi terminarz i gości nie w porę na karku)? Wcale tak nie jest!

Dzieci, i to nawet te całkiem małe, również czują się czasami tak, jakby pod ich czaszką odbywały się wojskowe manewry. Dziecięce bóle głowy mogą mieć wiele przyczyn. Przyjrzyj się najczęstszym z nich, a będziesz mogła szybko im zaradzić. Ból głowy u dziecka - czy to infekcja? Gdy maluch łapie jakąś infekcję (np. zapalenie gardła czy anginę ) i zaczyna go trawić gorączka, naczynia krwionośne pod jego czaszką na przemian zwężają się i rozszerzają, co często wywołuje bóle głowy. Z tego też powodu dziecko jest rozbite, marudne, nie może sobie znaleźć miejsca. Głowa dosłownie pęka mu w szwach. Dokładnie tak samo jak tobie, gdy właśnie zaczyna cię „rozbierać” choroba. Co robić? Koniecznie idź z maluchem do lekarza, by ustalić rodzaj infekcji. Jeśli temperatura przekracza 38,5°C, podaj mu paracetamol lub ibuprofen w czopku lub syropie (pamiętaj, że dawkę leku dostosowuje się przede wszystkim do wagi, a nie wieku dziecka). Obniżenie gorączki i zalecone przez pediatrę leczenie infekcji sprawi, że ból głowy wkrótce minie. Zapalenie zatok u dziecka Ból głowy towarzyszący zapaleniu zatok zwykle nie jest zbyt silny, więc początkowo może ujść twojej uwagi. Potrafi jednak dać się mocno we znaki ze względu na swoją uporczywość i częste nawroty. Cierpiący na zapalenie zatok maluch ma także zatkany nos, katar, czasem również kaszel i gorączkę lub stan podgorączkowy. Może także mieć obolałą, obrzękniętą buzię. Co robić? Koniecznie idź ze swoim maluchem do pediatry albo laryngologa. Zrób to natychmiast, jeśli twoje dziecko ma obrzęknięte powieki i wysoką gorączkę (to poważne objawy ostrego zapalenia zatok, które wymaga szybkiej i fachowej pomocy). Wada wzroku a ból głowy u dziecka Choć rzadko o tym myślimy, nawet u dziecka, które jeszcze nie chodzi do szkoły (i nie musi spisywać z tablicy rozmazanych literek),...

kobieta, ciąża, dolegliwości
Zdrowie w ciąży
Czy lekarz musi o tym wiedzieć?
Przedwczesne skurcze, wstydliwe swędzenie, bóle głowy, plamienia. Sprawdź, czy to tylko zwykłe ciążowe problemy, czy trzeba iść do lekarza.

Gorsze samopoczucie podczas ciąży wiele razy psuje ci humor. Czasem bywasz zaniepokojona tym, co dzieje się z twoim ciałem. Czy słusznie? Wspólnie z ginekologiem-położnikiem wyjaśniamy, czego lepiej nie lekceważyć.   Infekcje intymne w ciąży - kiedy do lekarza? Podczas siusiania odczuwasz nieprzyjemne swędzenie i pieczenie? Na bieliźnie pojawiły się białe, grudkowate upławy? Najpewniej to infekcja pochwy lub dróg moczowych.  Już przy pierwszych objawach umów się na wizytę. Nie bagatelizuj nawet lekkiego swędzenia. Nieleczona infekcja szybko się rozwija, może zagrażać dziecku. Lekarz sprawdzi, co jest przyczyną swędzących dolegliwości, bo podobne objawy ma opryszczka narządów płciowych , która wymaga specjalnej terapii. Dlaczego tak się dzieje? W czasie ciąży organizm kobiety jest szczególnie narażony na ataki nieproszonych gości – drobnoustrojów oraz grzybów. Przyszła mama częściej cierpi na infekcje drożdżakowe, ponieważ w jej pochwie utrzymuje się podwyższone stężenie cukru, a to sprzyja rozwojowi tych grzybów. Jeśli już kiedyś chorowałaś na grzybicę, pamiętaj, że ta infekcja lubi powracać.   Zawroty głowy w ciąży  - kiedy do lekarza? Ból i zawroty głowy mogą pojawić się w każdym okresie ciąży. Jeśli nie są spowodowane jedynie strachem przed porodem – lepiej ich nie ignoruj. Nie sięgaj od razu po tabletkę (a jeśli już, wybierz paracetamol). Pochyl głowę, wyjdź na spacer, pomasuj skronie. W pierwszym trymestrze zawroty głowy nie zwiastują niczego groźnego i najczęściej mijają w czwartym miesiącu ciąży. Z konsultacją u ginekologa możesz poczekać do najbliższej wizyty kontrolnej. Ale w ostatnich trzech miesiącach ból głowy może być oznaką nadciśnienia indukowanego ciążą. W takim wypadku konieczna jest natychmiastowa konsultacja! Dlaczego tak się dzieje? Ta dolegliwość zwykle jest skutkiem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj