Reklama

1. Nie pal.

W dymie tytoniowym wykryto już ponad pięć tysięcy szkodliwych składników (jeszcze niedawno mówiono \"tylko\" o czterech tysiącach, okazało się jednak, że jest ich znacznie więcej). Przedostają się przez łożysko do krwi dziecka, poważnie ją zatruwając. Palenie papierosów naraża cię na przedwczesny poród, urodzenie dziecka z tzw. zespołem ponikotynowym. Nie pozwól, by w Twojej obecności paliły papierosy inne osoby. Bierne palenie jest tak samo szkodliwe: dziecko poprzez łożysko dostaje szkodliwe substancje.

Reklama

Uwaga: e-papierosy są mniej szkodliwe niż zwykłe papierosy, nie można ich jednak polecać jako bezpieczne w ciąży.

2. Nie pij alkoholu.

Nie ma dawki bezpiecznej dla kobiety w ciąży. Nawet niewielkie ilości przechodzą przez łożysko do krwi dziecka. Gdy ty pijesz, ono też. W dodatku we krwi dziecka alkohol krąży dłużej i w wyższym stężeniu niż w twojej, gdyż wątroba dziecka jest mniejsza, pracuje słabo i nie jest w stanie zmetabolizować alkoholu. Alkohol działa szkodliwie na mózg i układ nerwowy dziecka.

3. Nie odchudzaj się

Tylko jedz zdrowo. Ideał to 5 niedużych posiłków dziennie, przygotowanych w domu (ze świeżych produktów). Nie objadaj się słodyczami (choć nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu zjesz jakiś słodki grzech, najlepiej domowe ciasto lub kawałek czekolady). Zrezygnuj z fast foodów, chipsów, paluszków i innego typu śmieciowego jedzenia. Dużo pij (woda, naturalne soki, a nie bezwartościowe napoje kolorowe).

4. Nie prześwietlaj się promieniami RTG

Szczególnie niebezpieczny jest wpływ promieni RTG między 2. a 10. tygodniem ciąży. Jeśli musisz wykonać prześwietlenie, powiedz, że jesteś w ciąży. Pamiętaj o założeniu ołowianego fartucha.

5. Nie bądź pracoholiczką

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do pracy, ale do pracoholizmu – tak. Pamiętaj, że chroni cię prawo pracy: nie powinnaś pracować więcej niż 8 godzin dziennie. Znajdź czas na relaks, spacer, odpoczynek.

6. Nie lecz się sama

Nie bierz na własną rękę leków, nawet tych, które zawsze przyjmowałaś. Jeśli dopadnie cię infekcja, spróbuj ją wyleczyć domowymi sposobami (czosnek, cebula, miód, sok z malin). Jeśli to nie pomaga, skontaktuj się z lekarzem.

7. Unikaj czarnej herbaty i kawy

Jedna herbata czy kawa z mlekiem dziennie nie zaszkodzi, ale pamiętaj, że kofeina zawarta w kawie (i teina z czarnej herbaty) działają niekorzystnie zarówno na mamę, jak i na dziecko. U mamy mogą być jedną z przyczyn bezsenności, kołatania serca. Zarówno kawa, jak i herbata utrudniają wchłanianie żelaza, co może przyczyniać się do anemii, częstej w ciąży.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama