Reklama

Jodek potasu w ciąży podaje się po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Nie wolno przyjmować go na własną rękę. Obecnie każda kobieta powinna suplementować jod w ciąży, a przyjęcie jodku potasu dostarcza organizmowi dodatkową porcję jodu, która może być nieobojętna dla zdrowia, zwłaszcza płodu.

Reklama

Jodek potasu podaje się, aby wysycić tarczycę jodem, by nie wchłonęła jodu radioaktywnego, który w późniejszym czasie sprzyja powstawaniu raka tarczycy.

Aktualnie w Polsce opracowywana jest dystrybucja jodku potasu dla ludności naszego kraju. Jest to działanie na wszelki wypadek, w związku z potencjalnym ryzykiem awarii w zaporoskiej elektrowni atomowej w Ukrainie, wywołanej działaniami wojennymi. Z tego względu warto wiedzieć, czy – jeśli rzeczywiście pojawi się taka konieczność – ciężarna powinna przyjąć tabletki z jodkiem potasu.

Jodek potasu w ciąży – dawkowanie

Kobiety ciężarne, podobnie jak dzieci i młodzież, są w grupie, która powinna przyjąć tabletki z jodkiem potasu w sytuacji zagrożenia skażeniem promieniotwórczym (o ile nie istnieją przeciwwskazania). Gdy zaistnieje konieczność przyjęcia jodku potasu w ciąży, dawkę leku należy ograniczyć do niezbędnego minimum i unikać podawania kolejnych dawek. Jest to podyktowane tym, że tarczyca płodu jest bardzo wrażliwa na duże dawki jodu. Podobnie jest z tarczycą noworodków i niemowląt, a jodek potasu przenika do mleka matki.

Standardowa dawka jodku potasu w ciąży wynosi 100 mg (2 tabletki), ale może zostać zmodyfikowana przez lekarza.

Jeżeli jodek potasu w ciąży zostanie podany pod koniec jej trwania, należy monitorować czynność tarczycy noworodka, aby sprawdzić, czy nie doszło do niedoczynności tarczycy u dziecka. Zwykle do tego celu wystarczają rutynowe badania przesiewowe noworodków.

Jodek potasu w ciąży – przeciwwskazania

Uwaga! Kobiety z czynną nadczynnością tarczycy nie mogą przyjmować jodku potasu w ciąży, z uwagi na poważne ryzyko zaniku czynności tarczycy u płodu.

Wśród przeciwwskazań do przyjmowania jodku potasu wymienia się:

  • nadwrażliwość na jod,
  • raka tarczycy lub podejrzenie raka tarczycy,
  • limfocytarne zapalenie tarczycy,
  • gruczolaka autonomicznego tarczycy,
  • zapalenie opryszczkowe skóry (choroba Dühringa),
  • jawną nadczynność tarczycy.

Gdy istnieje utajona nadczynność tarczycy, dawkę jodku potasu należy ograniczyć. Podawanie leku należy rozważyć również, gdy w najbliższym czasie planowane jest leczenie jodem promieniotwórczym nadczynności tarczycy, guzków autonomicznych lub raka tarczycy.

Źródło: U.S. Department of Health and Human Services Food and Drug Administration Center for Drug Evaluation and Research (CDER) "Kali Iodatum as a thyroid blocking agent in radiation emergencies. Available from: URL: http://www.fda.gov/cder/guidance/4825fnl.htm." ([2001 Dec])

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama