Reklama

Karta ciąży to papierowy dokument, który otrzymasz na jednej z pierwszych ciążowych wizyt u ginekologa lub ginekolożki. Dokument ten będzie zawierał kluczowe informacje na temat twojego stanu zdrowia, przebytych badań, konsultacji medycznych, przebiegu ciąży i wcześniejszych porodów (jeśli to nie jest twoja pierwsza ciąża). Książeczkę przebiegu ciąży powinnaś nosić zawsze przy sobie – będzie niezbędna w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub dodatkowej konsultacji medycznej. Wiesz, jak rozszyfrować skróty, które się tam znajdują?

Reklama

Spis treści:

Kiedy zakłada się kartę ciąży?

Karta przebiegu ciąży jest zakładana podczas pierwszej lub drugiej wizyty, czyli około 7-9. tygodnia ciąży, kiedy lekarz lub lekarka nie tylko potwierdzi ją na podstawie badania USG, ale także stwierdzi, że płód rozwija się prawidłowo – będzie można zarejestrować bicie serca płodu. Pierwsza ciążowa wizyta lekarska, a zarazem założenie tzw. książeczki ciążowej powinno nastąpić nie później niż do 10 tygodnia ciąży.

Czy karta ciąży jest obowiązkowa?

Tak, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (D.U. z 2018, poz. 1756) karta przebiegu ciąży jest obowiązkowa.

Co daje karta ciąży? Poczucie bezpieczeństwa, że w razie jakichkolwiek kłopotów zdrowotnych personel medyczny będzie miał pełną historię przebiegu ciąży, a zatem szybciej będzie mógł rozpocząć działanie ratujące zdrowie lub życie przyszłej matki i nienarodzonego dziecka.

Jak wygląda karta przebiegu ciąży?

Mimo obowiązku posiadania książeczki ciążowej nie istnieje jeden standardowy wzór. Jednak niezależnie od wyglądu okładki, jej wnętrze wygląda podobnie – jest to tabela, w której lekarz lub lekarka prowadząca może notować najważniejsze informacje, wyniki badań, parametry i stan rozwijającego się płodu. Swoim wyglądem najczęściej przypomina okładkę zeszytu w formacie A5.

Obecnie karta ciąży ma formę fizyczną, jednak wiele emocji budzi elektroniczna karta ciąży, potocznie nazywana „rejestrem ciąż”. Minister Zdrowia uspokaja, że jest to tylko digitalizacja danych, które już wcześniej były zbierane od pacjentek. Jednak ze względu na restrykcyjne prawo aborcyjne i niejasną sytuację prawną całego projektu wiele kobiet jest mocno zaniepokojonych.

Podstawowe informacje na karcie ciąży

Każda karta przebiegu ciąży, niezależnie od tego, w jakim gabinecie została wydana i jak prezentuje się jej szata graficzna, zawiera informacje takie jak:

  • imię i nazwisko ciężarnej,
  • data urodzenia,
  • pesel,
  • adres zamieszkania,
  • data ostatniej miesiączki (skrót OM),
  • przewidywany termin porodu (TP),
  • grupa krwi (musi być udokumentowana oryginalnym wynikiem badania grupy krwi).
  • dane o przebytych ciążach, porodach.

W trakcie każdej wizyty lekarz uzupełnia dane na temat aktualnego tygodnia ciąży, wagi i ciśnienia tętniczego ciężarnej, wysokości dna miednicy.

Skróty medyczne stosowane w karcie ciąży

Ciężarna musi regularnie przechodzić badania moczu i krwi oraz mieć wykonanych przynajmniej kilka badań USG. Na wynikach może się znajdować szereg skrótów medycznych. Co one oznaczają?

Skróty używane w badaniu moczu:

c.w. – ciężar właściwy;
B – obecność białka;
C (Glu) – obecność glukozy w moczu;
E – obecność czerwonych krwinek;
L – obecność białych krwinek.

Skróty używane w badaniu krwi:

Ht (Hct) – hematokryt;
E (RBC) – liczba czerwonych krwinek;
L (WBC) – liczba białych krwinek;
PLT – liczba płytek krwi;
HB – poziom hemoglobiny;
Fe – poziom żelaza.

Ważne skróty w badaniu USG:

GS (GSD) – średnica pęcherzyka;
CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa;
HC – obwód główki;
AC – obwód brzuszka;
FL – długość kości udowej;
AFI – indeks płynu owodniowego;
ASP, FHR – tętno dziecka liczone w uderzeniach na minutę;
TC – obwód klatki piersiowej.

Karta ciąży a zmiana lekarza

W tracie ciąży każda osoba ma prawo zmienić lekarza prowadzącego i nie musi podawać przyczyny. W takiej sytuacji przydatna będzie karta przebiegu ciąży, w której zapisane są najważniejsze informacje, a także pozostałe badania wykonywane już w trakcie ciąży (badania krwi, moczu, USG, inne). Jednak niektóre osoby zastanawiają się, czy można mieć dwie karty ciąży. Generalnie nie ma takiej potrzeby, jak również nie ma przeciwwskazań, żeby mieć dwie karty.

Karta ciąży a becikowe

Aby otrzymać becikowe (w 2022 roku jest to 1000 zł na jedno dziecko), trzeba spełnić szereg formalności, a dochód na jedną osobę rodzinie nie może przekroczyć 1 922 zł netto miesięcznie. Wbrew powszechnemu przekonaniu niepotrzebne jest przedłożenie karty przebiegu ciąży, aby otrzymać świadczenie. Wystarczy bowiem pisemne zaświadczenie lekarza lub lekarki, informujące, że matka dziecka od co najmniej 10 tygodnia ciąży do porodu była pod opieką medyczną.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama