Reklama

Badanie HBs w ciąży to jedno z badań krwi. Pozwala ono wykryć u przyszłej mamy WZW B. Wykrycie we krwi ciężarnej wirusa powodującego tę chorobę daje szansę na otoczenie dziecka właściwą opieką tuż po narodzinach.

Reklama

Badanie HBs w ciąży: co to jest HBs antygen?

Badanie HBs w ciąży jest bardzo istotne i może zdecydować o zdrowiu dziecka. HBs to antygen, który wskazuje na zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu B (w skrócie WZW B) lub nosicielstwo tzw. żółtaczki wszczepiennej. Antygen HBs można wykryć po ok. 30 od chwili zakażenia, ale zdarzają się przypadki, że uaktywnia się on już po dwóch tygodniach. Zanika on po 2 do 4 miesięcy od pojawienia się pierwszych objawów choroby i jest to sygnał, że rozpoczął się etap rekonwalescencji.

Kiedy wykonuje się badanie HBs w ciąży?

„Antygen HBs oznacza się w III trymestrze ciąży – dokładnie po upływie 28. tygodnia ciąży” – tłumaczy dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Ujemny wynik badania pozwala zakładać, że mama nie ma WZW typu B. W takiej sytuacji noworodek zostaje rutynowo, tak jak wszystkie dzieci, zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby.

Jak odczytać wyniki badania HBs w ciąży?

  • Wynik ujemny (HBs-) oznacza, że przyszła mama nie jest zakażona wirusem.
  • Wynik dodatni (HBs+) świadczy o tym, że w próbce pobranej krwi wykryto antygen HBs. Kobieta w ciąży jest więc albo chora na żółtaczkę wszczepienną, albo już na nią chorowała i jest jej nosicielem. W tej sytuacji niezbędne są kolejne badania w ciąży.

Co robić, jeśli wynik badania HBs w ciąży jest dodatni?

Jeśli w badaniu wykryto antygen HBs, ciężarna musi przejść kolejne testy. Dr Jurczak-Czaplicka tłumaczy: „Przyszłą mamę z dodatnim antygenem HBs kierujemy do dalszej diagnostyki. Konieczne jest wykonanie USG narządów jamy brzusznej oraz konsultacja u specjalisty chorób zakaźnych bądź hepatologa. Tej postaci zakażenia nie można leczyć w ciąży, ale jest możliwość doprecyzowania rozpoznania i ustalenia dalszego postępowania po porodzie”.

Do zakażenia WZW B może dojść podczas narodzin dziecka w wyniku kontaktu z krwią. Z tego względu noworodek, którego mama miała dodatni HBs, w pierwszej dobie po przyjściu na świat otrzymuje immunoglobulinę. Ma ona ochronić przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Oprócz tego dziecko dostaje również szczepionkę przeciwko WZW typu B tak jak inne nowo narodzone maleństwa.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama