Opryszczka narządów płciowych wywołana jest innym typem wirusa, niż ten, który powoduje u nas popularne „zimno” na ustach. Istnieją dwa typy wirusa Herpes simplex (HSV): typ 1 i 2. Pierwszy atakuje jamę ustną i skórę twarzy – jest mniej groźny dla kobiet w ciąży, pod warunkiem że nie zostanie przeniesiony na narządy płciowe. Z kolei typ 2 atakuje przede wszystkim narządy płciowe – i jest wyjątkowo groźny w ciąży.

Reklama

Zarażenie się opryszczką narządów płciowych w pierwszych dwóch trymestrach ciąży grozi poronieniem lub nieprawidłowym rozwojem płodu. Z kolei pierwszy kontakt z HSV 2 w trzecim trymestrze ciąży może być przyczyną przedwczesnego porodu.

1. Jak można zarazić się opryszczką narządów płciowych?

Do zakażenia opryszczką typu 2 dochodzi drogą kontaktową, przez dotyk lub w czasie uprawiania seksu z zarażonym partnerem. Choroba rozwija się 2-12 dni od momentu wniknięcia wirusa do organizmu.

2. Po czym poznać, że to opryszczka narządów płciowych, a nie coś innego?

Najpierw na narządach płciowych pojawiają się swędzące pęcherzyki, które przeobrażają się w bolesne rany. U kobiet owrzodzenia mogą powstać również w pochwie, szyjce macicy i cewce moczowej. Pierwszy atak choroby jest najbardziej bolesny. Może mu towarzyszyć gorączka, ból przy oddawaniu moczu, złe samopoczucie i powiększenie węzłów chłonnych.

Po mniej więcej dwóch tygodniach dolegliwości ustępują bez leczenia, ale wirus pozostaje w organizmie w uśpieniu. Potem co jakiś czas (np. przy spadku odporności, zmianach hormonalnych, pod wpływem stresu) daje o sobie znać.

Zobacz także

Czytaj także: Infekcje intymne w ciąży

3. Jak w ciąży leczyć opryszczkę narządów płciowych?

Planujesz ciążę lub spodziewasz się dziecka? Koniecznie zapoznaj się z naszymi radami.

  • Jeśli w przeszłości miałaś opryszczkę, poinformuj o tym ginekologa. Twoje przeciwciała będą chroniły płód w czasie ciąży. Opryszczka może jednak ujawnić się tuż przed rozwiązaniem, co z kolei zwiększa ryzyko zakażenia dziecka podczas porodu naturalnego (w trakcie przejścia przez kanał rodny noworodek bezpośrednio styka się z wirusem). Taka infekcja mogłaby prowadzić do niebezpiecznych zmian w centralnym układzie nerwowym malca – wirus po wtargnięciu do organizmu zagnieżdża się w zwojach nerwowych i pozostaje tam w uśpieniu. W tym przypadku ginekolog może zalecić profilaktyczne leczenie przeciwwirusowe od 36. tygodnia ciąży i cesarskie cięcie.
  • Gdy się zarazisz opryszczką narządów płciowych w czasie ciąży, jak najszybciej poddaj się leczeniu przeciwwirusowemu. Nie zwlekaj z pójściem do lekarza! Ginekolog przepisze ci preparat zawierający acyklowir w dawce pięć razy dziennie po 200 mg przez 7–10 dni. Lek łagodzi objawy choroby i zapobiega powikłaniom.
Reklama

Konsultacja: prof. Sławomir Majewski, dyrektor Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Przenoszonych Drogą Płciową Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Reklama
Reklama
Reklama