Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
infekcja pochwy, infekcje intymne, ciąża, objawy
RF
Zdrowie w ciąży

Infekcje intymne w ciąży: grzybica, waginoza, chlamydioza, rzęsistkowica

Podczas ciąży rośnie ryzyko infekcji intymnych. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie wstydź się i nie czekaj, tylko powiedz o nich lekarzowi. Szybkie rozpoczęcie leczenia sprawi, że twoje dziecko będzie bezpieczne.

Infekcja intymna w ciąży zdarza się częściej. Za większą skłonność ciężarnych do stanów zapalnych dróg rodnych odpowiadają zmiany hormonalne typowe dla ciąży. Jeśli zauważysz inny niż zwykle zapach i wygląd śluzu, idź do lekarza. To pierwsze sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Nie należy ich bagatelizować. Infekcja intymna może wpłynąć nie tylko na stan zdrowia przyszłej mamy, ale także przyczynić się do kłopotów z ciążą. Konsekwencją nieleczenia infekcji intymnej może być zakażenie dziecka, poronienie lub przedwczesny poród. Sprawdzamy, jak objawiają się infekcje intymne, co je powoduje i w jaki sposób się je leczy.

Spis treści:

1. Infekcje intymne w ciąży – objawy
2. Rodzaje infekcji intymnych w ciąży:

3. Leczenie infekcji intymnych w ciąży + profilaktyka

Infekcje intymne w ciąży – objawy

Infekcje intymne zwykle przebiegają z wyraźnymi symptomami, że w drogach rodnych dzieje się coś niedobrego. Aby iść do lekarza, wystarczy zauważyć u siebie jeden z poniższych objawów:

  • świąd i pieczenie;
  • ból przy oddawaniu moczu;
  • ból podczas stosunku;
  • zaczerwienienie;
  • upławy w ciąży – o różnym kolorze i konsystencji;
  • nieprzyjemny zapach.

Rodzaje infekcji intymnych w ciąży

Poniżej zamieszczamy zwięzłe kompendium wiedzy o najczęstszych infekcjach intymnych w ciąży. Dzięki niemu sprawdzisz, czy mogło dojść do zakażenia, gdyż podajemy drogi przenoszenia infekcji oraz typowe dla poszczególnych infekcji objawy.

Grzybica w ciąży

To infekcja intymna, z którą najczęściej borykają się kobiety w ciąży. Powodują ją drożdżaki z gatunku Candida albicans. Statystyki lekarskie mówią, że miewa ją nawet 40 proc. przyszłych mam.

Przyczyny grzybicy w ciąży

Grzybicą można zarazić się w różny sposób, np. podczas stosunku od partnera, korzystając ze wspólnych ręczników i mydła (np. podczas wakacyjnych wyjazdów). Grzybicy sprzyja wyższa temperatura latem oraz zmiany hormonalne zachodzące u ciężarnych, które zwiększają podatność na zakażenie drożdżakami. Grzybicy sprzyja też antybiotykoterapia, irygacje pochwy, używanie nieodpowiednich kosmetyków do higieny intymnej oraz noszenie bielizny ze sztucznych materiałów.

Objawy grzybicy:

  • uporczywe swędzenie i ból okolic intymnych,
  • upławy - białe, żółte lub zielonkawe, gęste i grudkowate, które mogą brzydko pachnieć
  • parcie na pęcherz i dyskomfort podczas oddawania moczu.

Nieleczona grzybica pochwy w ciąży może prowadzić do porodu przedwczesnego lub poronienia. W przypadku porodu siłami natury często dochodzi do zakażenia noworodka.

Bakteryjna waginoza w ciąży

Bakteryjna waginoza (BW) to stan, w którym prawidłową florę bakteryjną pochwy (stanowi ją pałeczka kwasu mlekowego – Lactobacillus) zastępują inne, patologiczne bakterie, głównie bakterie beztlenowe (Gardnerella vaginalis, Mobiluncus, Mycoplasma, Prevotella, Atopium). Stwierdzenie waginozy czasami nie jest łatwe, ponieważ  kobieta może nie dostrzegać żadnych objawów zakażenia. Częstość występowania bakteryjnej waginozy u kobiet w ciąży wynosi ok. 15 procent.

Przyczyny waginozy

Do zarażenia waginozą może dojść na skutek nieprawidłowej higieny osobistej (zły kierunek mycia, czyli od tyłu do przodu) lub przebytych zabiegów ginekologicznych. Choć waginoza nie jest uznawana za chorobę przenoszona droga płciową, to istnieje wyraźny związek miedzy jej występowaniem a aktywnością seksualną.

Ryzyko waginozy wzrasta u kobiet:

  • palących papierosy,
  • robiących irygacje pochwy,
  • zakażonych ludzkim wirusem brodwczaka.

Waginoza zwiększa ryzyko zakażenia innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Objawy waginozy:

  • biało-szarawa wydzielina z pochwy o rybim zapachu,
  • brak objawów (aż u połowy kobiet z waginozą). 

Nieleczona waginoza grozi porodem przedwczesnym, poronieniem samoistnym, przedwczesnym pęknięciem błon płodowych i stanami zapalnymi po porodzie.

Chlamydioza w ciąży

Chlamydioza związana jest z zakażeniem bakterią Chlamydia trachomatis. Zdarza się dość często u przyszłych mam, ale nie tak często jak grzybica czy waginoza. Kiedy się pojawi, mocno doskwiera ciężarnej. Może skutkować poważnymi powikłaniami. 

Przyczyny chlamydiozy

Chlamydiozą można się zarazić jedynie od partnera podczas stosunku. Szczególnie narażone na zakażenie są kobiety wcześnie rozpoczynające współżycie płciowe (nastolatki), kobiety poniżej 25. roku życia oraz te, które mają wielu partnerów seksualnych.

Objawy chlamydiozy:

  • nietypowe upławy, zwykle koloru żółtego
  • pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • bóle podbrzusza lub/i krzyża, nudności gorączka,
  • zapalenie szyjki macicy, odbytnicy lub pęcherza moczowego,
  • u 4–50 proc. kobiet występuje bezobjawowa postać zakażenia.

Nieleczona chlamydioza w ciąży może spowodować poród przedwczesny, a po porodzie wywołać u noworodka poważne choroby, w tym zapalenie płuc i zapalenie spojówek.

W 10–15 procent przypadków chlamydioza skutkuje wystąpieniem przewlekłych dolegliwości w miednicy, niepłodnością i ciążą pozamaciczną. Czasami dochodzi do reaktywnego zapalenia stawów, które może objąć jeden staw lub asymetrycznie kilka stawów, głównie kolanowych i skokowych.

Rzęsistkowica w ciąży

Rzęsistkowica to infekcja intymna spowodowana pierwotniakiem Trichomonas vaginalis, czyli rzęsistkiem pochwowym. Zdarza się zdecydowanie najrzadziej u przyszłych mam, mimo że dróg zarażenia jest kilka, w tym tak popularny wśród ciężarnych basen. Szacuje się, że na całym świecie jest ponad 150 milionów zakażonych osób.

Przyczyny rzęsistkowicy:

Rzęsistkowicą można zarazić się od partnera, przez wspólne używanie ręczników, a także na basenie.

Ryzyko rzęsistkowicy zwiększają następujące czynniki:

  • kontakty seksualne z licznymi partnerami,
  • uprawianie seksu bez prezerwatywy,
  • stany obniżonej odporności organizmu, np. ciąża.

Objawy rzęsistkowicy:

  • pieniste upławy o zielonkawej barwie i rybim zapachu,
  • żółta, szara lub zielona wydzielina z pochwy,
  • świąd, pieczenie, bolesność krocza,
  • ból, pieczenie w trakcie oddawania moczu, częste oddawanie moczu, parcie na mocz przy pustym pęcherzu.

Wystąpienie objawów rzęsistkowicy w ciąży grozi poronieniem, porodem przedwczesnym, przedwczesnym pęknięciem błon płodowych, zbyt małą masą urodzeniową noworodka.

Zakażenie rzęsistkiem pochwowym może także utrudniać zajście w ciążę i jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Leczenie infekcji intymnych w ciąży plus profilaktyka

Zakażenia intymne w ciąży leczy się inaczej. Nie dostaniesz leków doustnych, tylko dopochwowe globulki lub kremy. Lekarz może przepisać również wspomagający leczenie probiotyk ginekologiczny.

Jeśli upławy nie świadczą o grzybicy, lekarz pobierze wymaz z pochwy, aby rozpoznać rodzaj infekcji. 

Czasem infekcję intymną można pomylić z alergią! Objawami alergii są obfite upławy, świąd i zaczerwienienie. A przyczyniać mogą się do niej środki do prania, mydło czy płyn do higieny intymnej. Uczulać może też barwnik w papierze toaletowym czy chlor na basenie. Zwykle wystarczy unikanie kontaktu z alergenem, ale czasem, podobnie jak przy infekcji, potrzebne jest leczenie. 

Sposoby na infekcje intymne w ciąży - profilaktyka

Aby uniknąć podrażnień, zakażeń grzybami lub bakteriami zwróć uwagę na kosmetyki pielęgnacyjne, jakich używasz i przestrzegaj kilku zasad dotyczących higieny w ciąży:

  • Nie używaj mydeł – tylko delikatne płyny myjące, a najlepiej te, które są przeznaczone do higieny intymnej kobiet w ciąży. Zwykłe mydło ma odczyn zasadowy, tworzy warunki sprzyjające rozwojowi infekcji, często też wywołuje podrażnienia. 

  • Korzystaj z prysznica – kąpiele sprzyjają infekcjom miejsc intymnych. Jeśli jednak od czasu do czasu chciałabyś poleżeć w wannie, najpierw weź prysznic. Kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, ani być zbyt ciepła.

  • Pamiętaj o kierunku mycia – odpowiedni to przód–tył – bakterie z odbytu (grożą poważną infekcją) nie mają szansy wniknąć do pochwy. 

  • Przeznacz osobny ręcznik do okolic intymnych i często go zmieniaj albo używaj ręczników jednorazowych. W wilgotnym materiale bakterie mają świetne warunki do rozwoju.

  • Noś bawełnianą bieliznę – materiały syntetyczne nie przepuszczają powietrza i sprzyjają rozwojowi grzybicy i innych infekcji.

  • Jeśli używasz wkładek higienicznych – pamiętaj, aby je bardzo często zmieniać.

Zobacz też:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak