infekcja pochwy, infekcje intymne, ciąża, objawy
RF
Zdrowie w ciąży

Infekcje intymne w ciąży: grzybica, waginoza, chlamydioza, rzęsistkowica

Podczas ciąży rośnie ryzyko infekcji intymnych. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie wstydź się i nie czekaj, tylko powiedz o nich lekarzowi. Szybkie rozpoczęcie leczenia sprawi, że twoje dziecko będzie bezpieczne.

Infekcja intymna w ciąży zdarza się częściej. Za większą skłonność ciężarnych do stanów zapalnych dróg rodnych odpowiadają zmiany hormonalne typowe dla ciąży. Jeśli zauważysz inny niż zwykle zapach i wygląd śluzu, idź do lekarza. To pierwsze sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Nie należy ich bagatelizować. Infekcja intymna może wpłynąć nie tylko na stan zdrowia przyszłej mamy, ale także przyczynić się do kłopotów z ciążą. Konsekwencją nieleczenia infekcji intymnej może być zakażenie dziecka, poronienie lub przedwczesny poród. Sprawdzamy, jak objawiają się infekcje intymne, co je powoduje i w jaki sposób się je leczy.

Spis treści:

1. Infekcje intymne w ciąży – objawy
2. Rodzaje infekcji intymnych w ciąży:

3. Leczenie infekcji intymnych w ciąży + profilaktyka

Chlamydia ogranicza płodność kobiet [WIDEO]

Infekcje intymne w ciąży – objawy

Infekcje intymne zwykle przebiegają z wyraźnymi symptomami, że w drogach rodnych dzieje się coś niedobrego. Aby iść do lekarza, wystarczy zauważyć u siebie jeden z poniższych objawów:

 • świąd i pieczenie;
 • ból przy oddawaniu moczu;
 • ból podczas stosunku;
 • zaczerwienienie;
 • upławy w ciąży – o różnym kolorze i konsystencji;
 • nieprzyjemny zapach.

Rodzaje infekcji intymnych w ciąży

Poniżej zamieszczamy zwięzłe kompendium wiedzy o najczęstszych infekcjach intymnych w ciąży. Dzięki niemu sprawdzisz, czy mogło dojść do zakażenia, gdyż podajemy drogi przenoszenia infekcji oraz typowe dla poszczególnych infekcji objawy.

Grzybica w ciąży

To infekcja intymna, z którą najczęściej borykają się kobiety w ciąży. Powodują ją drożdżaki z gatunku Candida albicans. Statystyki lekarskie mówią, że miewa ją nawet 40 proc. przyszłych mam.

Przyczyny grzybicy w ciąży

Grzybicą można zarazić się w różny sposób, np. podczas stosunku od partnera, korzystając ze wspólnych ręczników i mydła (np. podczas wakacyjnych wyjazdów). Grzybicy sprzyja wyższa temperatura latem oraz zmiany hormonalne zachodzące u ciężarnych, które zwiększają podatność na zakażenie drożdżakami. Grzybicy sprzyja też antybiotykoterapia, irygacje pochwy, używanie nieodpowiednich kosmetyków do higieny intymnej oraz noszenie bielizny ze sztucznych materiałów.

Objawy grzybicy:

 • uporczywe swędzenie i ból okolic intymnych,
 • upławy - białe, żółte lub zielonkawe, gęste i grudkowate, które mogą brzydko pachnieć
 • parcie na pęcherz i dyskomfort podczas oddawania moczu.

Nieleczona grzybica pochwy w ciąży może prowadzić do porodu przedwczesnego lub poronienia. W przypadku porodu siłami natury często dochodzi do zakażenia noworodka.

Bakteryjna waginoza w ciąży

Bakteryjna waginoza (BW) to stan, w którym prawidłową florę bakteryjną pochwy (stanowi ją pałeczka kwasu mlekowego – Lactobacillus) zastępują inne, patologiczne bakterie, głównie bakterie beztlenowe (Gardnerella vaginalis, Mobiluncus, Mycoplasma, Prevotella, Atopium). Stwierdzenie waginozy czasami nie jest łatwe, ponieważ  kobieta może nie dostrzegać żadnych objawów zakażenia. Częstość występowania bakteryjnej waginozy u kobiet w ciąży wynosi ok. 15 procent.

Przyczyny waginozy

Do zarażenia waginozą może dojść na skutek nieprawidłowej higieny osobistej (zły kierunek mycia, czyli od tyłu do przodu) lub przebytych zabiegów ginekologicznych. Choć waginoza nie jest uznawana za chorobę przenoszona droga płciową, to istnieje wyraźny związek miedzy jej występowaniem a aktywnością seksualną.

Ryzyko waginozy wzrasta u kobiet:

 • palących papierosy,
 • robiących irygacje pochwy,
 • zakażonych ludzkim wirusem brodwczaka.

Waginoza zwiększa ryzyko zakażenia innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Objawy waginozy:

 • biało-szarawa wydzielina z pochwy o rybim zapachu,
 • brak objawów (aż u połowy kobiet z waginozą). 

Nieleczona waginoza grozi porodem przedwczesnym, poronieniem samoistnym, przedwczesnym pęknięciem błon płodowych i stanami zapalnymi po porodzie.

Chlamydioza w ciąży

Chlamydioza związana jest z zakażeniem bakterią Chlamydia trachomatis. Zdarza się dość często u przyszłych mam, ale nie tak często jak grzybica czy waginoza. Kiedy się pojawi, mocno doskwiera ciężarnej. Może skutkować poważnymi powikłaniami. 

Przyczyny chlamydiozy

Chlamydiozą można się zarazić jedynie od partnera podczas stosunku. Szczególnie narażone na zakażenie są kobiety wcześnie rozpoczynające współżycie płciowe (nastolatki), kobiety poniżej 25. roku życia oraz te, które mają wielu partnerów seksualnych.

Objawy chlamydiozy:

 • nietypowe upławy, zwykle koloru żółtego
 • pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • bóle podbrzusza lub/i krzyża, nudności gorączka,
 • zapalenie szyjki macicy, odbytnicy lub pęcherza moczowego,
 • u 4–50 proc. kobiet występuje bezobjawowa postać zakażenia.

Nieleczona chlamydioza w ciąży może spowodować poród przedwczesny, a po porodzie wywołać u noworodka poważne choroby, w tym zapalenie płuc i zapalenie spojówek.

W 10–15 procent przypadków chlamydioza skutkuje wystąpieniem przewlekłych dolegliwości w miednicy, niepłodnością i ciążą pozamaciczną. Czasami dochodzi do reaktywnego zapalenia stawów, które może objąć jeden staw lub asymetrycznie kilka stawów, głównie kolanowych i skokowych.

Rzęsistkowica w ciąży

Rzęsistkowica to infekcja intymna spowodowana pierwotniakiem Trichomonas vaginalis, czyli rzęsistkiem pochwowym. Zdarza się zdecydowanie najrzadziej u przyszłych mam, mimo że dróg zarażenia jest kilka, w tym tak popularny wśród ciężarnych basen. Szacuje się, że na całym świecie jest ponad 150 milionów zakażonych osób.

Przyczyny rzęsistkowicy:

Rzęsistkowicą można zarazić się od partnera, przez wspólne używanie ręczników, a także na basenie.

Ryzyko rzęsistkowicy zwiększają następujące czynniki:

 • kontakty seksualne z licznymi partnerami,
 • uprawianie seksu bez prezerwatywy,
 • stany obniżonej odporności organizmu, np. ciąża.

Objawy rzęsistkowicy:

 • pieniste upławy o zielonkawej barwie i rybim zapachu,
 • żółta, szara lub zielona wydzielina z pochwy,
 • świąd, pieczenie, bolesność krocza,
 • ból, pieczenie w trakcie oddawania moczu, częste oddawanie moczu, parcie na mocz przy pustym pęcherzu.

Wystąpienie objawów rzęsistkowicy w ciąży grozi poronieniem, porodem przedwczesnym, przedwczesnym pęknięciem błon płodowych, zbyt małą masą urodzeniową noworodka.

Zakażenie rzęsistkiem pochwowym może także utrudniać zajście w ciążę i jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Leczenie infekcji intymnych w ciąży plus profilaktyka

Zakażenia intymne w ciąży leczy się inaczej. Nie dostaniesz leków doustnych, tylko dopochwowe globulki lub kremy. Lekarz może przepisać również wspomagający leczenie probiotyk ginekologiczny.

Jeśli upławy nie świadczą o grzybicy, lekarz pobierze wymaz z pochwy, aby rozpoznać rodzaj infekcji. 

Czasem infekcję intymną można pomylić z alergią! Objawami alergii są obfite upławy, świąd i zaczerwienienie. A przyczyniać mogą się do niej środki do prania, mydło czy płyn do higieny intymnej. Uczulać może też barwnik w papierze toaletowym czy chlor na basenie. Zwykle wystarczy unikanie kontaktu z alergenem, ale czasem, podobnie jak przy infekcji, potrzebne jest leczenie. 

Sposoby na infekcje intymne w ciąży - profilaktyka

Aby uniknąć podrażnień, zakażeń grzybami lub bakteriami zwróć uwagę na kosmetyki pielęgnacyjne, jakich używasz i przestrzegaj kilku zasad dotyczących higieny w ciąży:

 • Nie używaj mydeł – tylko delikatne płyny myjące, a najlepiej te, które są przeznaczone do higieny intymnej kobiet w ciąży. Zwykłe mydło ma odczyn zasadowy, tworzy warunki sprzyjające rozwojowi infekcji, często też wywołuje podrażnienia. 

 • Korzystaj z prysznica – kąpiele sprzyjają infekcjom miejsc intymnych. Jeśli jednak od czasu do czasu chciałabyś poleżeć w wannie, najpierw weź prysznic. Kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, ani być zbyt ciepła.

 • Pamiętaj o kierunku mycia – odpowiedni to przód–tył – bakterie z odbytu (grożą poważną infekcją) nie mają szansy wniknąć do pochwy. 

 • Przeznacz osobny ręcznik do okolic intymnych i często go zmieniaj albo używaj ręczników jednorazowych. W wilgotnym materiale bakterie mają świetne warunki do rozwoju.

 • Noś bawełnianą bieliznę – materiały syntetyczne nie przepuszczają powietrza i sprzyjają rozwojowi grzybicy i innych infekcji.

 • Jeśli używasz wkładek higienicznych – pamiętaj, aby je bardzo często zmieniać.

Zobacz też:

badanie GBS w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie GBS w ciąży: na czym polega i jak się do niego przygotować?
Badanie GBS w ciąży to test, o którym nie można zapomnieć. Robi się je po 35. tygodniu ciąży. Wynik dodatki wskazuje na obecność paciorkowców w pochwie i oznacza podwyższone ryzyko dla dziecka. Zagrożenie można jednak zmniejszyć, podając ciężarnej antybiotyki na początku porodu. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega badanie GBS w ciąży.

Badanie GBS wykonuje się w ostatnim miesiącu ciąży. To posiew z pochwy i odbytu, dzięki któremu lekarz oceni, czy w twoich drogach rodnych nie znajduje się paciorkowiec z grupy B, Streptococcus agalactiae . Dla ciężarnej paciorkowiec ten nie stanowi problemu, ale zarażenie dziecka podczas porodu jest bardzo niebezpieczne. Badanie GBS w ramach NFZ można zrobić za darmo, prywatnie zapłacisz od 50 do 100 zł. Na czym polega badanie GBS w ciąży? Badanie GBS w ciąży, czyli posiew z pochwy i odbytu na obecność paciorkowców B-hemolizujących, powinna przed porodem wykonać każda kobieta. To jedno z ważniejszych badań w ciąży . W ramach badania GBS pobiera się wymaz z przedsionka pochwy oraz z odbytnicy, aby wykluczyć lub potwierdzić obecność paciorkowca. Paciorkowiec z grupy B (B-hemolizujący) występuje w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, odbycie i pochwie nawet u 30 proc. zdrowych kobiet. Paciorkowiec nie musi wcale dawać  objawów stanu zapalnego . Wewnątrzmaciczne zakażenie paciorkowcem może być jednak ogromnym zagrożeniem dla noworodka . Niestety, okres ciąży sprzyja szybkiemu namnażaniu się Streptococcus agalactiae w pochwie. Jeśli do tego dojdzie, pojawia się ryzyko, że podczas porodu bakterie te przeniosą się na przeciskające się przez kanał rodny dziecko. Jak się przygotować do badania GBS w ciąży? Przed badaniem GBS trzeba przestrzegać kilku prostych zasad: przez trzy dni wcześniej nie współżyć; przez około tydzień wcześniej nie przyjmować antybiotyków doustnych i dopochwowych; w dniu pobrania wymazu nie używać do higieny intymnej mydła, żelu ani dezodorantu. Na wynik badania GBS czeka się ok. pięciu dni. Jeżeli jest dodatni, informacja ta powinna znaleźć się w karcie ciąży. Dzięki temu od razu, gdy zacznie się akcja porodowa, matce podaje się antybiotyki z grupy penicylin (zazwyczaj penicylinę lub...

Badania w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badania w ciąży: kiedy i jakie badania zrobić? Harmonogram badań
Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.

Badania wykonywane w okresie ciąży pozwalają w porę wykryć różne nieprawidłowości i im przeciwdziałać. Przez całe 9 miesięcy będziesz musiała wykonać szereg testów, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ty nie masz problemów zdrowotnych. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz zważy cię, zmierzy ciśnienie krwi i wykona badanie ginekologiczne. Z gabinetu wyjdziesz także z plikiem skierowań do laboratorium na badania krwi i moczu. Sprawdź, jakie badania obowiązkowe należy wykonać w ciąży i po co. Podajemy też dokładny harmonogram badań z uwzględnieniem tygodni ciąży, w których wykonuje się określone badania. Spis treści: Jakie badania w ciąży Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje Kalendarz badań w ciąży Badania w ciąży – lista typów badań ich znaczenie: Badanie krwi w ciąży Badania moczu w ciąży Badanie glukozy w ciąży Test obciążenia glukozą w ciąży Badanie USG w ciąży Dodatkowe badania zalecane w ciąży Bezpłatne badania w ciąży Jakie badania należy wykonać w ciąży? O tym, jakie badania powinna wykonać ciężarna, decyduje ginekolog położnik na podstawie indywidualnych potrzeb i wskazań. Regulują to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Podczas wizyt kontrolnych przyszłą mamę czekają badania podmiotowe (zebranie wywiadu i ocena ryzyka ciąży) oraz przedmiotowe, np. oceniające ciśnienie krwi, przybieranie na wadze, pracę serca płodu i jego ruchy. Przez cała ciążę regularnie wykonuje się również badania krwi i moczu oraz przynajmniej trzy razy – USG płodu. W konkretnych tygodniach przypadają bardziej szczegółowe badania. Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje? Poniżej podajemy listę...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj