ciąża, kobieta, poród przedwczesny
Elena Stepanova - Fotolia.com
Poród naturalny

Jak nie urodzić przed terminem? - sprawdź, kiedy ryzyko rośnie

Czy urodzenie wcześniaka da się przewidzieć? Czasem tak! Sprawdź, co może wywołać poród przed terminem i jak możesz temu zapobiec.

Jeśli poród następuje między skończonym 22. a 37. tygodniem ciąży, na świat przychodzi wcześniak. Powinnaś być wyczulona na pewne sygnały płynące z twego organizmu, które mogą oznaczać, że istnieje ryzyko porodu przed czasem.

Kiedy wzrasta ryzyko porodu przedwczesnego?

Gdy pierwsze dziecko było wcześniakiem, jest duże prawdopodobieństwo, że drugie też nim będzie. Dbaj o siebie – unikaj stresu i ciężkiej pracy w jednej pozycji. Powinnaś odpowiednio przybierać na wadze – częściej rodzą przed czasem kobiety bardzo szczupłe przed ciążą i te, które w ciąży zbyt mało przytyły. Jako wcześniaki częściej przychodzą na świat bliźniaki oraz wieloraczki, dzieci mam, które przeszły zakażenie (np. nerek), borykają się z nadciśnieniem tętniczym, doznały jakiegoś urazu, np. w wypadku samochodowym, mają wady anatomiczne macicy.

Czy infekcje dróg moczowych mogą spowodować, że poród zacznie się wcześniej?

Jeśli są nieleczone, mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Jeśli masz skłonność do takich infekcji, dużo i często pij (minimum dwa litry dziennie). Popijaj też wodę z sokiem z żurawin lub łykaj witaminę C. Dzięki temu mocz stanie się kwaśny i nie będą się w nim rozwijać groźne bakterie. Pamiętaj też, by korzystać z toalety od razu, gdy poczujesz taką potrzebę, i nie wstrzymywać moczu.

Co robić, gdy dojdzie do infekcji pochwy?

Nieleczone infekcje pochwy też mogą przyczynić się do porodu przedwczesnego. Jeśli wydzielina zmienia się z białawej, mlecznej na ropną, zaczniesz odczuwać pieczenie – idź do lekarza. Konieczne może być zastosowanie leków. Warto też zrobić proste badanie wydzieliny określające odczyn w pochwie. Powinien być kwaśny – jeśli jest zasadowy, potrzebne będzie leczenie, ponieważ w takim środowisku łatwo namnażają się niebezpieczne bakterie.

Kiedy na szyjkę macicy trzeba założyć szew?

Specjalny szew zakłada się (od 18.-20. tygodnia ciąży), żeby uniknąć przedwczesnego porodu. Jest to potrzebne, jeśli w badaniu lekarz stwierdzi przedwczesne skrócenie i rozwieranie się szyjki macicy.

Czy plamienie w ostatnim trymestrze ciąży może zwiastować poród przedwczesny?

Nie każde plamienie zwiastuje przedwczesny poród, ale bywa, że poprzedza rozwieranie szyjki macicy. Powinnaś iść do lekarza! Jeśli zaś wystąpi krwawienie, szybko zgłoś się do szpitala, by wykluczyć łożysko przodujące, nisko usadowione lub przedwczesne jego oddzielenie. Wtedy konieczne bywa wcześniejsze zakończenie ciąży.

Czy wcześniaki rodzą się przez cesarskie cięcie?

Nie zawsze, ale poród powinien być dla takiego dziecka jak najmniej obciążający, więc większość przychodzi na świat właśnie w ten sposób. Takie dzieci częściej ułożone są miednicowo (pośladkowo), a to też wskazanie do cesarskiego cięcia.

Zobacz, jak dziecko może ułożyć się przed porodem.

Gdzie powinien odbyć się przedwczesny poród?

Najlepiej w szpitalu, w którym jest oddział intensywnej terapii noworodka, aby nigdzie nie przewozić dziecka.

Jak zapobiec porodowi przedwczesnemu - to jest ważne:

  • W czasie ciąży i przed porodem nie bagatelizuj żadnych dolegliwości, mów o wszystkim lekarzowi. Proś też o wyczerpujące wyjaśnienia.
  • W czasie ciąży i przed porodem nie zmieniaj lekarza – najlepiej, by ten sam ginekolog opiekował się tobą przez całą ciążę.
  • W czasie ciąży i przed porodem nie zaniedbuj wizyt kontrolnych, spotykaj się z lekarzem co 3–4 tygodnie, a pod koniec ciąży – częściej.

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

Wskazania do cesarskiego cięcia
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Kiedy robi się cesarkę? Wskazania do cięcia cesarskiego
Czasami cesarskie cięcie to jedyny sposób, aby poród zakończył się pomyślnie. Sprawdź, czy choroby, na jakie cierpisz, są wskazaniem do cesarki.

Cesarskie cięcie jest wykonywane najczęściej z powodu zaburzeń tętna płodu podczas porodu (to oznaka niedotlenienia), zakażenia wewnątrzmacicznego, nieprawidłowego postępu porodu lub niewłaściwego ułożenia dziecka. Częstym wskazaniem do cesarskiego cięcia jest również nagły krwotok spowodowany przedwczesnym oddzieleniem łożyska lub tzw. łożyskiem przodującym. Wskazania do cesarskiego cięcia Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dzieli wskazania do cesarki na położnicze i pozapołożnicze. Położnicze są związane zarówno ze stanem dziecka, jak i z matki. W przypadku dziecka wskazaniem jest np. nieprawidłowe położenie płodu (dzieje się tak, gdy częścią przodującą nie jest główka dziecka, a jego pośladki lub miednica). Cesarskie cięcie jest zalecane również w przypadku porodu przedwczesnego, gdy poród naturalny niesie za sobą zbyt duże ryzyko uszkodzenia płodu. Wykonuje się je też, gdy tętno dziecka jest zbyt wolne i w przypadku braku prawidłowej czynności skurczowej macicy. Wskazaniem do zabiegu jest także wypadnięcie pępowiny, przedwczesne odklejenie łożyska, podejrzenie krwotoku wewnętrznego na skutek pęknięcia macicy oraz dystocja szyjkowa.  Wśród wskazań do cc z uwagi na stan matki wymienia się ciężki stan przedrzucawkowy (czyli obecność tzw. zatrucia ciążowego, inaczej gestozy), odwarstwienie siatkówki, zmiany naczyniowe na dnie oka, patologie położnicze w obrębie miednicy i kręgosłupa. Nie bez znacznie są także choroby neurologiczne i tokofobia , czyli patologiczny lęk przed porodem zaliczany do chorób psychicznych. Lekarz może również zadecydować o przeprowadzeniu cięcia cesarskiego, gdy kobieta mierzy się z ciężkimi chorobami układu krążenia i płuc. Wskazania do cesarskiego cięcia występujące podczas porodu: lista Nieprawidłowe rozwieranie się szyjki macicy podczas porodu; Słaba akcja skurczowa, która może grozić zbyt...

noworodek
Fotolia
Poród naturalny
Nie chcesz urodzić za wcześnie? Nie wystarczy rzucić papierosy!
Większości przedwczesnych porodów można zapobiec. Sprawdź, jak dbać o siebie w ciąży, aby nie urodzić przed terminem.

Coraz częściej w szpitalach można spotkać wcześniaki , a nawet dzieci tak maleńkie, że ich życie trzeba podtrzymywać specjalną aparaturą. Tymczasem większości przedwczesnych porodów można zapobiec! W Polsce co dziesiąte dziecko rodzi się przed 36. tygodniem ciąży . Zbyt wcześnie tracą osłonę matczynego brzucha, nie potrafią samodzielnie oddychać ani jeść, toteż wiele z nich (zwłaszcza te, które urodziły się z wagą poniżej 2000 gramów) musi przebywać w inkubatorach. Dzięki ogromnemu postępowi medycyny udaje się dziś uratować nawet te wcześniaki, które są niewiele większe od dłoni dorosłego człowieka. Ale tak wczesny poród naraża je na wiele problemów zdrowotnych, więc warto zrobić wszystko, by temu zapobiec.   Nie pal papierosów Badania przeprowadzone w Klinice Położnictwa i Ginekologii warszawskiej Akademii Medycznej wykazały, że wśród matek wcześniaków, niemal połowa paliła papierosy! Szkodliwe składniki dymu tytoniowego przedostają się przez łożysko do krwi dziecka, powodując poważne zatrucia. Palenie przez mamę może spowodować przedwczesny poród, urodzenie dziecka z niską wagą urodzeniową, uszkodzeniem mózgu lub z tzw. zespołem ponikotynowym. Takie maleństwo jest uzależnione od nikotyny ! Nie pal i nie pozwól, by w twojej obecności robili to inni. W Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, także w pracy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić warunki, które nie zagrożą twojemu dziecku. Zobacz też: Dlaczego w ciąży nie wolno palić papierosów   Dobrze się odżywiaj Niektóre badania wskazują, że zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu może być spowodowane niedowagą mamy (prowadzi do niedożywienia dziecka), a także niedoborami w jej diecie: białka i składników mineralnych, zwłaszcza żelaza, cynku i witaminy E. Ile w czasie ciąży powinnaś przytyć 9-12 kilogramów. Spożywaj produkty bogate w białko...

kobieta, mama, zegar, ciąża, brzuszek
Poród naturalny
Jak nie urodzić za wcześnie i dotrwać do terminu porodu?
Im bliżej końca ciąży, tym bardziej chciałabyś ją mieć już za sobą. Ale każdy dzień pracuje na korzyść twojego dziecka. Poród w terminie daje mu większą szansę na zdrowie.

Coraz więcej dzieci rodzi się przed terminem . Wpływa na to nie tylko zdrowie przyszłej mamy, ale również jej styl życia. Dlaczego przedwczesny poród  nie jest dobry dla dziecka ? Bo przychodzi ono na świat, gdy jest do tego nie gotowe. Zbyt krótki pobyt w macicy może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dziecko może urodzić się z niedojrzałością wielu układów. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz zadbać o to, by nie urodzić wcześniaka - tą nazwą określa się dzieci, które przychodzą na świat pomiędzy 22. a ukończonym 36. tygodniem ciąży, z wagą poniżej 2,5 kg.  1. Leczysz infekcje intymne Do przedwczesnego porodu mogą doprowadzić infekcje bakteryjne miejsc intymnych . Gdy wydzielina z pochwy zmieni kolor, pojawi się swędzenie lub inny niepokojący objaw, idź do lekarza. Zwykle między 35. a 37. tygodniem ciąży przyszłym mamom wykonuje się posiew z pochwy w kierunku paciorkowców grupy B. 2. Unikasz wysiłku Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz tylko leżeć lub siedzieć. Wskazane są spacery, lekka gimnastyka. Nawet jeśli rozpiera cię energia, nie podnoś ciężkich przedmiotów. Podczas dźwigania napinają się mięśnie brzucha, obniża się macica jak podczas parcia, a to może grozić przedwczesnym porodem. 3. Jesteś spokojna Zmartwienia, zwłaszcza te, które długo rozpamiętujesz, mogą przyspieszyć poród . Stres uwalnia adrenalinę, która odpowiada za skurcze macicy. Codziennie znajdź czas tylko dla siebie – na drzemkę, spacer, słuchanie muzyki, czytanie, relaks. Wypoczęta łatwiej zachowasz spokój. 4. Nie palisz Palenie papierosów sprawia, że  dziecko  styka się z czterema tysiącami substancji. Niektóre działają rakotwórczo, inne mogą przyczynić się do powstania wad wrodzonych i przedwczesnego porodu . Szkodzi też bierne palenie. Postaraj się, by nikt w twoim otoczeniu nie sięgał...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj