Większość osób uważa, że problem wirusa HIV na pewno ich nie dotyczy. I prawdopodobnie tak jest, ale pewność możesz mieć dopiero wtedy, gdy masz za sobą badanie, a w ręku - jego negatywny wynik. Warto to zrobić dla swojego dziecka.

Reklama

Dlaczego badanie w kierunku HIV należy wykonać w ciąży?

Ponieważ szybkie wykrycie wirusa HIV pozwoli uchronić dziecko przed zarażeniem. Wirus może dostać się do jego organizmu podczas ciąży, porodu albo w pierwszym okresie po narodzinach. Ciężarne kobiety, u których stwierdzono obecność wirusa, od razu zostają objęte leczeniem (jest ono bezpłatne). Dostają lekarstwa, dzięki którym ryzyko zarażenia dziecka spada poniżej 1 procent. Gdy przyszła mama nie wie, że jest nosicielką, zagrożenie wzrasta do 50 procent.

Kiedy powinno się zrobić test na HIV?

Najlepszy czas na poddanie się temu badaniu to początek ciąży. Zgodnie z zaleceniami test w kierunku wirusa HIV powinien być wykonany do 10. tygodnia ciąży razem z innymi badaniami, na które kieruje ginekolog podczas pierwszej ciążowej wizyty (zobacz: jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza). Między 33–37. tygodniem ciąży badanie to można powtórzyć.

Dlaczego nie wszystkie kobiety poddają się temu badaniu?

Test wykrywający wirusa HIV należy do badań zalecanych wszystkim kobietom w ciąży (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2010 r.). We Francji, Holandii, Anglii wykonuje go ponad 90 procent przyszłych mam. W Polsce sytuacja wygląda dużo gorzej. Zdarza się, że to lekarze nie informują swoich pacjentek o konieczności zrobienia testu. Jeśli jesteś w ciąży i nie zbadałaś się jeszcze w kierunku HIV, poproś ginekologa o skierowanie. To najlepszy dowód twojej macierzyńskiej odpowiedzialności.

Zobacz także

Reklama

Czytaj też: W Polsce też rodzą się dzieci z HIV

Reklama
Reklama
Reklama