tsh w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

TSH w ciąży: normy. Co oznacza za niskie lub za wysokie TSH?

Poziom TSH w ciąży ma istotne znaczenie dla rozwijającego się płodu i zdrowia przyszłej mamy. Gdy TSH jest za wysokie lub za niskie, może wskazywać na niedoczynność lub nadczynność hormonów tarczycy. Kiedy i jak bada się TSH w ciąży? Wyjaśniamy, jakie skutki może mieć nieprawidłowy poziom TSH.

Badanie TSH w ciąży to jeden z ważniejszych pomiarów. Jest to badanie z krwi, które pomaga wykryć ewentualne choroby tarczycy u przyszłej mamy. Jeśli okaże się, że wynik nie mieści się w określonych normach, ciężarna kierowana jest do endokrynologa, by rozpocząć leczenie. Zbyt niskie lub podwyższone TSH w ciąży oznacza, że tarczyca ciężarnej nie produkuje optymalnej ilości hormonów. Rozwój płodu może być wówczas nieprawidłowy. 

TSH w ciąży:

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Normy TSH w ciąży

Badanie TSH pomaga ocenić, jak pracuje tarczyca. TSH to hormon wytwarzany przez przedni płat przysadki mózgowej. Od jego poziomu zależy wydzielanie hormonów tarczycy (trójjodotryniny – T3 i tyroksyny – T4). Dlatego gdy w badaniu krwi poziom TSH jest nieprawidłowy, dodatkowo zleca się badanie wolnych hormonów tarczycy (fT3 i fT4).

Badanie TSH wykonuje się z krwi na czczo, a wynik może wskazywać na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Najlepiej zrobić badanie TSH przed ciążą. W czasie ciąży zaś bada się poziom TSH niedługo po zapłodnieniu – do 10. tygodnia. Wychwycenie podwyższonego lub zbyt niskiego stężenia TSH na początku ciąży daje szansę na skuteczne leczenie i lepszy rozwój dziecka.

W ciąży poziom TSH może różnić się od tego sprzed zapłodnienia. Normy dla zdrowego dorosłego człowieka mieszczą się w przedziale od 0,27 do 4,2 mj/l. U ciężarnych natomiast są one nieco zmienione i zależą od trymestru ciąży.

Jaki poziom TSH jest prawidłowy w ciąży?

 • TSH w pierwszym trymestrze ciąży nie powinno być wyższe niż 2,3 mIU/l;
 • TSH w drugim trymestrze ciąży nie powinno być wyższe niż 3,1 mIU/l;
 • TSH w trzecim trymestrze ciąży nie powinno być wyższe niż 3,5 mIU/l.

Niskie TSH w ciąży

Dość często zdarza się, że u ciężarnej pojawia się nadczynność tarczycy, nawet jeśli kobieta dotychczas była zdrowa. Dzieje się tak ze względu na aktywność hormonów w ciąży. Gonadotropina kosmówkowa ma działanie podobne jak hormon TSH, czyli pobudza tarczycę do produkcji hormonów tarczycy. Może ona zatem zacząć produkować ich za dużo. Niewielka nadczynność nie jest groźna dla przebiegu ciąży. Trzeba jednak być pod stałą kontrolą endokrynologa, ponieważ poważna nadczynność tarczycy w ciąży może mieć poważne konsekwencje.

Skutki zbyt niskiego poziomu TSH w ciąży:

 • przedwczesne odklejanie się łożyska;
 • przedwczesny poród;
 • poronienie;
 • stan przedrzucawkowy;
 • niska masa urodzeniowa dziecka;
 • hipotrofia u dziecka.


Częstą przyczyną nadczynności tarczycy u ciężarnej jest choroba Gravesa-Basedowa. Dziecko, którego mama cierpi na nadczynność tarczycy w ciąży, również może mieć tę dolegliwość.

Wysokie TSH w ciąży

Hormony tarczycy są bardzo ważne dla rozwijającego się płodu. Ponieważ jednak w pierwszych 12 tygodniach ciąży nie ma jeszcze możliwości, by tarczyca płodu je produkowała, tarczyca matki musi pracować podwójnie. Jeśli będzie produkowała zbyt mało hormonów, badanie TSH wskaże na niedoczynność tarczycy. Leczenie należy podjąć możliwie szybko, aby uniknąć trwałych uszkodzeń płodu lub poronienia. U przyszłej mamy lekarz kontroluje poziom TSH co miesiąc i na tej podstawie ustala dawkę leku.

Skutki nieleczonej niedoczynności tarczycy w ciąży:

 • poronienie;
 • przedwczesne odklejanie się łożyska;
 • krwawienie poporodowe;
 • niedokrwistość;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • niepełnosprawność umysłowa u dziecka (stopień niepełnosprawności zależy od stopnia niedoczynności).


Wśród przyczyn pojawienia się niedoczynności tarczycy w ciąży najczęściej wymienia się dwie: niedobór jodu w środowisku oraz choroba Hashimoto.

Jeśli kobieta ma trudności z zajściem w ciążę albo z jej utrzymaniem, powinna zbadać się w kierunku niedoczynności tarczycy. Nieleczona niedoczynność tarczycy prowadzi do niepłodności.

Zobacz też:

Zmęczenie, obniżenie nastroju, wypadanie włosow to objawy chorej tarczycy, która może mieć wpływ na płodność
materiały prasowe
Starania o dziecko
Choroby tarczycy a płodność i antykoncepcja
Gdy tarczyca nie działa, jak trzeba, może nieźle namieszać. W przemianie materii, wydolności intelektualnej, także w twojej... płodność. Sprawdź, jak choroba tarczycy wpływa na cykl kobiety. I jaką możesz stosować antykoncepcję przy problemach z tarczycą.

Tarczyca to gruczoł w przedniej, dolnej części szyi. Związane są z nią hormony tyroksyna (T4) oraz trijodotyronina (T3), a także kalcytonina (Ct). W powszechnym mniemaniu nagłe chudnięcie bez wyraźnej przyczyny czy równie nagłe tycie świadczą o chorobie tarczycy. To już są jednak bardzo widoczne objawy, a tymczasem te pierwsze sygnały świadczące o gorszej kondycji tarczycy są subtelne i dlatego też są często lekceważone, nawet przez lekarzy. Tarczyca – objawy świadczące o jej chorobie Najczęściej do leczenia dochodzi dopiero wtedy, gdy tarczyca jest w ostrym stanie choroby. Trudno się dziwić, gdyż początkowe objawy, np. choroby Hasimoto, która jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy, mogą być łączone z przeżywanym stresem, sytuacją zawodową czy innymi okolicznościami, ponieważ najczęściej wtedy występuje: zmęczenie obniżenie nastroju stany depresyjne. Podobnie jest z wypadaniem włosów, które mogą być objawem zarówno złego działania tarczycy, jak i niedoboru mikroelementów, czy z drętwieniem nocnym ramion i dłoni – też może być objawem choroby Hasimoto, a co za tym stoi – złego działania tarczycy. Niedoczynność tarczycy – objawy Nieleczona niedoczynność tarczycy jest związana z: brakiem energii bezpodstawnym tyciem depresyjnymi nastrojami słabą przemianą materii zaparciami. ZOBACZ TEŻ: jak rozpoznać niedoczynność tarczycy Nadczynność tarczycy – objawy Nieleczona nadczynność tarczycy jest związana z: nadmierną potliwością zwiększoną drażliwością szybką irytacją zwyżką energii uczuciem ciągłego niepokoju nagłym chudnięciem kołataniem serca. Choroby tarczycy a płodność Tarczyca poprzez produkowane przez siebie hormony jest związana z całym układem hormonalnym, dlatego też często ma wpływ na kobiecy cykl. –...

Badania w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badania w ciąży: kiedy i jakie badania zrobić? Harmonogram badań
Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.

Badania wykonywane w okresie ciąży pozwalają w porę wykryć różne nieprawidłowości i im przeciwdziałać. Przez całe 9 miesięcy będziesz musiała wykonać szereg testów, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ty nie masz problemów zdrowotnych. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz zważy cię, zmierzy ciśnienie krwi i wykona badanie ginekologiczne. Z gabinetu wyjdziesz także z plikiem skierowań do laboratorium na badania krwi i moczu. Sprawdź, jakie badania obowiązkowe należy wykonać w ciąży i po co. Podajemy też dokładny harmonogram badań z uwzględnieniem tygodni ciąży, w których wykonuje się określone badania. Spis treści: Jakie badania w ciąży Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje Kalendarz badań w ciąży Badania w ciąży – lista typów badań ich znaczenie: Badanie krwi w ciąży Badania moczu w ciąży Badanie glukozy w ciąży Test obciążenia glukozą w ciąży Badanie USG w ciąży Dodatkowe badania zalecane w ciąży Bezpłatne badania w ciąży Jakie badania należy wykonać w ciąży? O tym, jakie badania powinna wykonać ciężarna, decyduje ginekolog położnik na podstawie indywidualnych potrzeb i wskazań. Regulują to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Podczas wizyt kontrolnych przyszłą mamę czekają badania podmiotowe (zebranie wywiadu i ocena ryzyka ciąży) oraz przedmiotowe, np. oceniające ciśnienie krwi, przybieranie na wadze, pracę serca płodu i jego ruchy. Przez cała ciążę regularnie wykonuje się również badania krwi i moczu oraz przynajmniej trzy razy – USG płodu. W konkretnych tygodniach przypadają bardziej szczegółowe badania. Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje? Poniżej podajemy listę...

badanie grupy krwi w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie grupy krwi w ciąży: ile razy się robi, ile to kosztuje?
Badanie grupy krwi w ciąży oraz oznaczenie czynnika Rh jest bardzo ważne. Pozwala między innymi wykryć ewentualny konflikt pomiędzy krwią matki i dziecka. Liczba wykonywanych badań zależy od wyniku pierwszego badania. Aby badanie zostało uznane przez szpital, w którym będzie rodzić, potrzebne są dwa niezależne oznaczenia grupy krwi.

Podczas pierwszej wizyty lekarskiej ginekolog zleci ci badanie grupy krwi w ciąży. Ważne, aby sprawdzić też, czy we krwi nie występują przeciwciała przeciwko antygenom krwinek czerwonych. Badanie pozwala przede wszystkim ocenić ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego między mamą a dzieckiem. Jeśli zastanawiasz się, ile razy będziesz robić badanie grupy krwi w ciąży, jak interpretować wyniki i ile to wszystko kosztuje, postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Oznaczenie grupy krwi w ciąży Grupę krwi można sprawdzić dzięki prostemu badaniu wykonywanemu w dowolnym laboratorium. Skierowanie zwykle wystawia lekarz rodzinny. Skierowanie na badania w ciąży otrzymasz od swojego ginekologa.   Oznaczenie grupy krwi wykonuje się z próbki krwi. Nie trzeba wcześniej przygotowywać się do badania ani być na czczo (badanie może być wykonane o każdej porze dnia).  Po badaniu   grupa krwi zostanie wpisana do książeczki ciążowej przyszłej mamy. Można też otrzymać specjalny dokument poświadczający grupę krwi. Aby go dostać, grupa krwi musi być potwierdzona – należy zrobić dwa niezależne badania na oznaczenie grupy krwi . Znajdujące się na czerwonych krwinkach (erytrocytach) białka determinują grupy krwi (A, B, AB lub 0). Na powierzchni białek może się też znajdować dodatkowa cząsteczka – białko D (czynnik Rh). W przypadku istnienia tego białka grupa krwi jest Rh dodatnia, a w przypadku jego braku – Rh ujemna. Ile razy robi się badanie grupy krwi w ciąży? Badanie grupy krwi w ciąży, oznaczenie czynnika Rh oraz poziomu przeciwciał anty-Rh wykonuje się raz, do 10. tygodnia ciąży. Ale uwaga – jeśli krew przyszłej mamy ma czynnik Rh ujemny, badanie na oznaczenie przeciwciał odpornościowych należy zrobić jeszcze pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży. Między 27. a 32. tygodniem ciąży trzeba podać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj