Tarczyca
Fotolia
Mama

Co wskazuje na problemy z tarczycą?

Jest kilka objawów, po których można poznać, że tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Sprawdź, jakie symptomy wskazują na schorzenie tego organu.

Tarczyca to gruczoł produkujący hormony, jej zadaniem jest utrzymanie prawidłowego metabolizmu i gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu. Jeśli funkcjonuje nieprawidłowo, może dojść do różnych schorzeń. Najczęstszymi problemami związanymi z tarczycą są: niedoczynność, nadczynność oraz nowotwory. Sprawdź, jak objawiają się te choroby!

Objawy problemów z tarczycą

Jeśli tarczyca produkuje zbyt dużą ilość hormonów mówimy o nadczynności. Jej objawy to:

 • nadpobudliwość;
 • nadpotliwość;
 • wytrzeszcz oczu;
 • duszność;
 • bezsenność;
 • powiększenie tarczycy (wole);
 • uczucie osłabienia;
 • drżenie rąk.

Jeśli tarczyca produkuje zbyt małą ilość hormonów mówimy o niedoczynności. Jej objawy to:

 • sucha skóra;
 • nadmierna senność;
 • obniżone libido;
 • zaparcia;
 • zwiększona masa ciała;
 • łamliwość włosów;
 • ciągłe uczucie chłodu;
 • trudności z koncentracją.

Trzecią grupą problemów z tarczycą są nowotwory. Objawy raka tarczycy to:

 • częsty ból w uchu;
 • powiększone węzły chłonne;
 • przewlekły ból gardła;
 • zgrubienie na szyi;
 • trudności z połykaniem jedzenia.

Dlaczego tak ważne jest badanie poziomu TSH?

TSH jest to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, pobudza tarczycę do produkcji hormonów tarczycy (T3 i T4). Poziom TSH wskazuje, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Prawidłowy poziom TSH u zdrowego, dorosłego człowieka mieści się w przedziale od 0,27 do 4,2 mj/l. Jeśli poziom tego hormonu jest wyższy, wówczas może to wskazywać na niedoczynność tarczycy. Jeśli natomiast pojawia się nadczynność tarczycy, TSH jest poniżej normy.

Co to jest Hashimoto?

Choroba Hashimoto związana jest z niedoczynnością tarczycy, ale nie jest to stricte niedoczynność. Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy. Jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że organizm sam niszczy swoje komórki i tkanki. Nieleczona może być przyczynkiem do rozwinięcia się niedoczynności pierwotnej, ale też do powstania nowotworów tarczycy, np. chłoniaka złośliwego, raka brodawkowatego.

Czym jest choroba Basedowa?

Pełna nazwa to choroba Gravesa-Basedowa, od nazwisk dwóch specjalistów, którzy zajmowali się naukowo nadczynnością tarczycy. Choroba ta związana jest właśnie z nadczynnością gruczołu tarczowego. Podobnie jak Hashimoto, choroba Basedowa należy do chorób autoimmunologicznych.
Powoduje nadmierną produkcję hormonów tarczycy i powiększenie gruczołu, czyli powstanie tzw. wola (w 80% przypadków). Czasami pojawia się także wytrzeszcz (dotyczy ok. 10-30% chorych). Na tę chorobę 10-krotnie częściej zapadają kobiety. Stres i palenie tytoniu mają w dużym stopniu wpływają na ryzyko powstania choroby Gravesa-Basedowa. 

Zobacz też:

Nadczynność tarczycy w ciąży i podczas starań o dziecko [WIDEO]

tsh w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
TSH w ciąży: normy. Co oznacza za niskie lub za wysokie TSH?
Poziom TSH w ciąży ma istotne znaczenie dla rozwijającego się płodu i zdrowia przyszłej mamy. Gdy TSH jest za wysokie lub za niskie, może wskazywać na niedoczynność lub nadczynność hormonów tarczycy. Kiedy i jak bada się TSH w ciąży? Wyjaśniamy, jakie skutki może mieć nieprawidłowy poziom TSH.

Badanie TSH w ciąży to jeden z ważniejszych pomiarów. Jest to badanie z krwi, które pomaga wykryć ewentualne choroby tarczycy u przyszłej mamy. Jeśli okaże się, że wynik nie mieści się w określonych normach, ciężarna kierowana jest do endokrynologa, by rozpocząć leczenie. Zbyt niskie lub podwyższone TSH w ciąży oznacza, że tarczyca ciężarnej nie produkuje optymalnej ilości hormonów. Rozwój płodu może być wówczas nieprawidłowy.  TSH w ciąży: Normy TSH w ciąży Niskie TSH w ciąży Wysokie TSH w ciąży Normy TSH w ciąży Badanie TSH pomaga ocenić, jak pracuje tarczyca. TSH to hormon wytwarzany przez przedni płat przysadki mózgowej. Od jego poziomu zależy wydzielanie hormonów tarczycy (trójjodotryniny – T3 i tyroksyny – T4). Dlatego gdy w badaniu krwi poziom TSH jest nieprawidłowy, dodatkowo zleca się badanie wolnych hormonów tarczycy (fT3 i fT4). Badanie TSH wykonuje się z krwi na czczo, a wynik może wskazywać na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Najlepiej zrobić badanie TSH przed ciążą. W czasie ciąży zaś bada się poziom TSH niedługo po zapłodnieniu – do 10. tygodnia. Wychwycenie podwyższonego lub zbyt niskiego stężenia TSH na początku ciąży daje szansę na skuteczne leczenie i lepszy rozwój dziecka. W ciąży poziom TSH może różnić się od tego sprzed zapłodnienia. Normy dla zdrowego dorosłego człowieka mieszczą się w przedziale od 0,27 do 4,2 mj/l. U ciężarnych natomiast są one nieco zmienione i zależą od trymestru ciąży . Jaki poziom TSH jest prawidłowy w ciąży? TSH w pierwszym trymestrze ciąży nie powinno być wyższe niż 2,3 mIU/l; TSH w drugim trymestrze ciąży nie powinno być wyższe niż 3,1 mIU/l; TSH w trzecim trymestrze ciąży nie powinno być wyższe niż 3,5 mIU/l. Niskie TSH w ciąży Dość często zdarza się, że u ciężarnej pojawia się  nadczynność...

jakie są objawy chorej tarczycy
Fotolia
Mama
Zmęczenie, sucha skóra i drażliwość: może to chora tarczyca?
Choroby tarczycy dotykają wielu z nas, zwłaszcza kobiet. Niektóre symptomy, że z tym gruczołem dzieje się coś złego, nie są oczywiste, dlatego wiele osób nawet nie wie, że ich tarczyca wymaga uwagi. Sprawdź, które objawy mogą oznaczać zaburzenia tarczycy.

Choroby tarczycy to coraz powszechniejszy problem. Szacuje się, że obecnie 20 proc. Polaków ma problemy z tym gruczołem. Te dane są najprawdopodobniej zaniżone, ponieważ wiele objawów, które wskazują na problemy z tarczycą, nie jest zgłaszanych lekarzowi i wiele osób nie robi badań tarczycy. Choroby tarczycy sieją duże spustoszenie w organizmie i w psychice – powodują zaburzenia gospodarki hormonalnej , metabolizmu komórek, wpływają na nieprawidłowości w pracy układu nerwowego, rozrodczego i pokarmowego. Jakie objawy mogą wskazywać na problemy z tarczycą? Objawy zaburzeń tarczycy Objawy zaburzeń hormonalnych są nieswoiste, tak samo jest w przypadku hormonów tarczycy. Trudność polega na tym, że mogą być powodowane też przez inne choroby. Możemy jednak wyróżnić kilka najczęściej występujących symptomów zaburzeń tarczycy: w nadczynności tarczycy: nadpobudliwość, zwiększona potliwość, kołatanie serca, utrata masy ciała, biegunki, u kobiet zaburzenia cyklu miesiączkowego; w niedoczynności tarczycy : sucha skóra, zmęczenie, zwiększenie masy ciała, przewlekłe zaparcia, objawy depresji, u kobiet zaburzenia cyklu miesiączkowego. Choroby tarczycy Choroby tarczycy dotykają pięciokrotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Ryzyko pojawienia się problemów z tarczycą zwiększa się z wiekiem. Zaburzenia pracy tarczycy można podzielić na cztery grupy: schorzenia związane z nieprawidłowościami w produkcji hormonów (niedoczynność, nadczynność tarczycy); zmiany zapalne (typu Gravesa-Basedowa, typu Hashimoto ); obecność guzków; powiększenie gruczołu tarczycy. - Nieleczone choroby tarczycy mogą być przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych, dlatego warto w przypadku występowania nawet dyskretnych objawów przeprowadzić diagnostykę w tym kierunku – mówi dr n. med. Andrzej Marszałek , dyrektor medyczny Laboratoriów Synevo....

Hashimoto u dzieci
Fotolia
Zdrowie
Dzieci też chorują na Hashimoto. Na co uważać?
Hashimoto nie jest chorobą, która dotyka tylko dorosłe kobiety. Na tę chorobę autoimmunologiczną mogą chorować również dzieci, dlatego warto wiedzieć, na jakie objawy zwracać uwagę i kto jest w grupie ryzyka.

Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, powodującą zapalenie tarczycy i powiększenie gruczołu tarczowego. Choroba Hashimoto (przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy) występuje także u dzieci, zwłaszcza z tzw. obciążeniem rodzinnym , kiedy jedno z rodziców lub rodzeństwa choruje na Hashimoto lub inną chorobę autoimmunologiczną. Hashimoto u dzieci Hashimoto jest najczęściej występującą chorobą tarczycy u dzieci . W przebiegu tej choroby autoimmunologicznej organizm atakuje tarczycę , traktując białka tarczycowe jako wroga, co prowadzi do ich zwalczania i niedoczynności tarczycy. Przyczyny Hashimoto u dzieci Choroba Hashimoto może rozwinąć się u dziecka z następujących powodów: obciążenie rodzinne za mało jodu w diecie dziecka wrodzone wady tarczycy radioterapia w leczeniu onkologicznym dziecka źle leczona choroba Hashimoto u matki w czasie ciąży Objawy Hashimoto u dzieci Objawy Hashimoto u dzieci pojawiają się najczęściej u 7- i 8-latków oraz w czasie dojrzewania. Częściej zdarzają się u dziewczynek niż u chłopców. Część objawów Hashimoto u dziecka jest identycznych jak u osoby dorosłej, ale część symptomów jest typowa dla dzieci . Zaniepokoić powinny następujące symptomy niedoczynności tarczycy spowodowanej chorobą Hashimoto: wolne tempo wzrostu opóźnione dojrzewanie opóźnione wyrzynanie się zębów wole tarczycy (u ok. 40 proc. dzieci) zmęczenie senność sucha skóra nadwrażliwość na zimno brak apetytu opuchnięta twarz zachrypnięty głos drażliwość agresywne zachowania nadmierna potliwość przyspieszone tętno problemy z koncentracją wypadanie włosów przybieranie na wadze zaparcia Diagnozowanie Hashimoto u dziecka Jednym z elementów diagnozowania Hashimoto jest USG tarczycy . Jednak w przypadku dzieci, w pierwszej fazie choroby zmiany w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj