ugryzienie komara
fot. Adobe Stock

Co stosować na ugryzienie komara, żeby złagodzić świąd? TOP 5 PRODUKTÓW

Ugryzienie komara może być bardzo dokuczliwe, zwłaszcza u alergików. Łatwo wtedy rozdrapać bąbel. Łagodzenie świądu po ugryzieniu komara pomaga zapobiegać nadkażeniom skóry.
Alicja Rotfeld
ugryzienie komara
fot. Adobe Stock
Ugryzienie komara wywołuje na skórze naturalną reakcję organizmu: bąbel rumieniowy o średnicy od 2 do 20 mm. W kolejnych godzinach tworzy się swędząca i twarda grudka, która znika w ciągu kilku dni, a u niektórych – kilku tygodni. Co robić, aby w tym czasie nie dopuścić do tego, aby ukąszone dziecko rozdrapywało swędzące miejsce?

Spis treści:
  1. Zap-it, 19 zł
  2. Plastry Moskinto, 25 zł
  3. Ziaja Antybzzz, 10 zł
  4. Żel aloesowy, 50 zł
  5. Roll-on Chicco, 20 zł

Zapobieganie ugryzieniom komarów

Najlepszym sposobem na unikanie skutków ugryzień komarów jest unikanie samych komarów, a więc miejsc, gdzie licznie występują – zacienionych i wilgotnych. Dziecko i siebie trzeba ubrać tak, aby odzież zasłaniała większość ciała. W upały warto wybierać ubranka przewiewne i cienkie. Można też stosować preparaty odstraszające, ale nie wolno ich aplikować bezpośrednio na skórę dziecka, ale np. na wózek.

Na wózek z maluszkiem trzeba zakładać szczelne moskitiery, a sam wózek z zewnątrz warto spryskać repelentem. Starsze dziecko można zabezpieczyć preparatami odstraszającymi komary aplikowanymi na skórę i ubranka.

W domu warto założyć na okna moskitiery, a z tymi owadami, które dostały się do środka, walczyć za pomocą różnych metod (np. lampy na komary), które odstraszą lub wybijają krwiopijców, zanim dojdzie do ukąszeń.
 
Redakcja poleca: Opuchlizna po ukąszeniu - sposoby na opuchliznę po ukąszeniu owadów [WIDEO]
Opuchlizna po ukąszeniu owada to zmartwienie nie jednego rodzica. Jeśli twoje dziecko zostało ukąszone przez meszkę lub pszczołę i nie wiesz, jak mu pomóc, sprawdź, jakie są sposoby na ugryzienia owadów - w tym kilka domowych porad!

Dlaczego ugryzienie komara swędzi?

Komary wyczuwają ludzi po wydychanym przez nich dwutlenku węgla, po zapachu składników potu. Przyciąga je też ciepło ludzkiego ciała. Po wkłuciu się w skórę wstrzykują minikropelkę śliny. Zawarte w niej składniki, m.in. liczne białka, mają za zadanie powstrzymać krzepnięcie krwi. Część z tych białek to alergeny, które wywołują reakcję organizmu osoby ugryzionej przez komara: uwalnianie histaminy.

Za pierwsze objawy reakcji – bąbel, swędzenie, zaczerwienienie – odpowiadają przeciwciała z grupy IgE. Za dalszą reakcję – mała swędząca grudka – obwinia się przeciwciała IgG. Zwykle objawy reakcji alergicznej są dość łagodne, ale czasami nasilają, zwłaszcza wtedy, gdy ktoś ma uczulenie na komary.

Łagodzenie ugryzień komarów u niemowląt

W przypadku najmłodszych dzieci (poniżej 1. roku życia) sprawa jest najtrudniejsza. Zwykle nie można aplikować na ugryzienia komarów u niemowlęcia popularnych żeli i środków na ukąszenia owadów. Co zatem możesz zrobić?
  • użyj aloesu – kup go w sklepie ogrodniczym, zerwij liść, przetnij go i sokiem z niego posmaruj bąble u dziecka,
  • zrób kompres z sody oczyszczonej,
  • zastosuj pompkę ssącą na ugryzienia (do kupienia w aptekach),
  • użyj plastrów Moskinto (bez chemii – poniżej),
  • kup preparat na ugryzienia bezpieczny dla niemowląt (nr 5 w naszym zestawieniu poniżej).

Zobacz koniecznie: Domowe naturalne sposoby na komary

Łagodzenie ugryzień komarów u starszych dzieci

U dzieci powyżej 1. roku życia można już stosować specjalne preparaty na ugryzienia komarów i innych owadów. Oczywiście można skorzystać też z łagodnych sposobów zalecanych dla niemowląt. Jeśli jednak nie przyniosą zadowalających rezultatów, warto sięgnąć po coś skuteczniejszego. Oto 5 sprawdzonych przez nas sposobów na ukąszenie komara.

1. Elektryczny Zap-it, 19 zł

Kieszonkowe urządzenie, które u 90% osób już po 5 minutach zmniejsza uczucie swędzenia po ugryzieniu komara. Wystarczy go przyłożyć do miejsca ukłucia i nacisnąć spust 5 lub więcej razy. Niewielki ładunek elektryczny zahamuje wydzielanie w skórze histaminy odpowiedzialnej za reakcję na ukąszenie. To naprawdę działa!
na ugryzienie komara Zap-it

2. Plastry Moskinto, 25 zł

Przykleja się je na ugryzienie komara. Nie zawierają żadnej chemii – ich działanie jest wyłącznie mechaniczne. Plaster unosi nieco wierzchnią warstwę skóry, co powoduje złagodzenie uczucia swędzenia. Na skórze utrzymuje się 4-7 dni, po czym samoczynnie odkleja się – nie trzeba go zrywać. W opakowaniu są 24 plastry.
na ugryzienie komara plastry Moskinto

3. Ziaja Antybzzz, 10 zł

Łagodny żel zawiera b-panthenol, alantoinę oraz wyciąg z algi brunatnicy (antyleukinę 6). Zmniejsza opuchliznę i świąd, nawilża i przyspiesza regenerację skóry. Można go nanosić na bąble po komarach wielokrotnie – za każdym razem, gdy dziecko zacznie skarżyć się na swędzenie bąbli po ugryzieniach komarów. Dla dzieci od 1. roku życia.
na ugryzienie komara ziaja antybzzz

4. Żel aloesowy, 50 zł

Do stosowania u dzieci powyżej 1. roku życia. Zawiera wyciąg z aloesu, nie zawiera sztucznych konserwantów. Żel blokuje rozwój reakcji zapalnych, działa przeciwbólowo, łagodzi swędzenie i przyspiesza regenerację skóry po ugryzieniach komarów. Łagodnie pachnie i jest bardzo wydajny. Tuba zawiera aż 150 ml preparatu.

Emolienty dla niemowląt - testy i opinie
 
na ugryzienie komara żel aloesowy

5. Roll-on Chicco, 20 zł

Nadaje się dla dzieci już od pierwszych dni życia! Wyciąg z pieprzowca chińskiego i menthol skutecznie łagodzą swędzenie, przynosząc delikatne uczucie chłodzenia. Produkt przetestowany dermatologicznie – nadaje się do skóry wrażliwej (jest hipoalergiczny). Aplikator ma bardzo delikatną końcówkę. W tubce znajduje się 10 ml preparatu.
na ugryzienia komara roll-on Chicco

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy