Alergia na pyłki
Fotolia
Zdrowie

To uczula dziecko! Wyliczamy najczęstsze alergeny

Aby skutecznie walczyć z alergią u dziecka, musisz wiedzieć, co ją wywołuje. Dopiero kiedy dokładnie poznasz wroga, będziesz mogła działać.

Sienny katar, zapalenie spojówek i zmiany skórne (krostki na buzi, suche placki, zaczerwienienie, AZS) to najczęstsze objawy alergii. Tutaj nie pomoże samo smarowanie maściami i podawanie leków antyhistaminowy. Żeby pomóc dziecku, musisz wykryć, co go uczula – czyli znaleźć alergen, na jaki dziecko ma alergię. Oto lista głównych podejrzanych.


Mleko, gluten, orzechy: alergeny wywołujące alergię pokarmową

U niemowląt najczęściej ze wszystkich uczuleń pojawia się alergia pokarmowa. Choć uczulać może nawet marchewka, zazwyczaj winowajcami są: mleko, jajka, gluten (białko z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa), ryby, czekolada, cytrusy, truskawki i miód.
Jak pomóc dziecku? Przez pół roku karm dziecko tylko piersią (jeśli ma objawy uczulenia, sama zrezygnuj z mleka krowiego i jego przetworów). Gdy karmisz mieszanką, a ktoś w rodzinie ma alergię, podaj dziecku mleko hipoalergiczne (HA). W drugim półroczu ostrożnie rozszerzaj dietę dziecka (sprawdź, jak rozszerzać dietę alergika, zgodnie z wytycznymi Instytutu Matki i Dziecka).

Niebezpieczne pleśnie – uwaga: alergia wziewna

Najczęściej zarodki pleśni znajdują się w łazience i kuchni, czyli tam, gdzie jest ciepło, wilgotno i nie ma dobrej wentylacji. Dziecko zwykle reaguje na pleśnie przewlekłym katarem i kaszlem.
Jak pomóc dziecku? Dbaj o prawidłową wentylację, zwłaszcza kuchni i łazienki. Nie używaj nawilżaczy. Z pokoju dziecka wynieś kwiaty doniczkowe, bo w ziemi w doniczkach także często rozwija się pleśń (zostaw tylko te, które lubią suszę, np. kaktusy). Nie podawaj też dziecku serów pleśniowych.

Roztocza kurzu domowego – kolejny częsty sprawca alergii wziewnej

Miliony roztoczy (niewidocznych gołym okiem pajęczaków) kryją się w fotelach, dywanach, kocach – wszędzie, gdzie gromadzi się kurz. Największe ich skupiska są w materacach i pościeli, bo żywią się złuszczonym naskórkiem, dlatego dziecko najgorzej czuje się podczas snu  i tuż po wstaniu z łóżka.
Jak pomóc dziecku? Usuń dywany, tapicerowane meble, zasłony. Raz w tygodniu pierz pościel. Na materac załóż antyalergiczny pokrowiec nieprzepuszczający roztoczy. Sprzątaj na mokro (używaj odkurzacza z dobrym filtrem – HEPA lub wodnym).

Pyłki drzew i traw – uczulają od wiosny do jesieni

Możesz podejrzewać uczulenie na pyłki, jeśli na spacerze w piękny, słoneczny dzień dziecku łzawią oczy, swędzi go nos, ma katar lub kaszel. Alergia może dać o sobie znać już pod koniec zimy (pyli wówczas leszczyna i olcha), a kłopoty z pyłkami kończą się dopiero pod koniec jesieni.
Jak pomóc dziecku? Przede wszystkim zapoznaj się z kalendarzem pylenia roślin. Po każdym spacerze umyj dziecko pod prysznicem (aby zmyć ze skóry i włosów pyłki) i zmień mu ubranie. Jeżeli wiesz, jaka konkretnie roślina uczula dziecko (w określeniu tego pomogą testy alergiczne), to w okresie jej największego pylenia nie wychodź z dzieckiem na spacer w ciągu dnia (najbardziej bezpieczne są spacery wcześnie rano i tuż po deszczu, kiedy pyłków w powietrzu jest najmniej)

Jak rozpoznać, czy to alergia? Objawy wylicza ekspert:
 


Co pyli w sierpniu – lista alergenów + WIDEO

alergia, wiosna, pyłki
Zdrowie
Alergia na wiosnę - gdy pylą pyłki
Wiosna jest szczególnie trudna dla dzieci uczulonych na pyłki drzew. Mogą nawet przez cały czas mieć nieprzyjemnie objawy, głównie alergiczny katar.

Wiosna jest szczególnie trudna dla dzieci uczulonych na pyłki Nie każda roślina może być przyczyną alergii . Uczula tylko ten pyłek, który zawiera substancje uczulające , jest lekki, a jego ziarna mają odpowiedni kształt, by unosić się w powietrzu przez dłuższy czas. Ziarna takich roślin mają średnicę 15–50 mikronów i nie są widzialne gołym okiem. Alergia na pyłki ujawnia się zazwyczaj w drugim, trzecim roku życia dziecka , choć zdarza się także u niemowląt. Uczulone dziecko szczególnie źle się czuje na dworze , gdzie jest narażone na wdychanie groźnych dla niego pyłków . Niebezpieczny czas dla alergika Niektóre rośliny zaczynają pylić już w zimie (np.: leszczyna, olcha). Natomiast między majem a lipcem najgorsze są trawy i zboża, bardzo często powodujące uczulenie . Gdy one skończą pylić, zacznie bylica – na nią również dużo osób ma alergię. Dziecko, jeśli jest uczulone na kilka pyłków roślin – a tak często się zdarza – może źle się czuć nawet przez kilka miesięcy. Musisz jednak pamiętać, że pylenie zależy od okresów wegetacji roślin . Uczulenie na pyłki - nie tylko katar Uczulenie na pyłki łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem u dziecka . Typowe objawy tej postaci alergii to: Katar sienny . Maluszkowi wydzielina wciąż kapie z noska. Jest jej bardzo dużo. Utrudnia to dziecku jedzenie, sen, zabawę. Nieżyt nosa może też objawiać się w inny sposób – wydzieliny nie ma, za to nosek jest niemal całkowicie „zablokowany”, co znacznie utrudnia oddychanie. Uporczywe kichanie . Zwykle są to nawet ataki kichania. Maluszek „zużywa” ogromne ilości chusteczek. Upośledzenie węchu . Jest spowodowane „zablokowaniem” nosa. Zapalenie spojówek. występuje przy katarze siennym. Małe oczka pieką, łzawią, swędzą. Występuje przekrwienie, obrzęk powiek,...

dziecko, kwiaty, łąka
Zdrowie
Jak leczyć katar sienny u dziecka?
Nie każde dziecko dobrze się czuje, gdy przyroda wreszcie budzi się do życia, rozkwita. Wiosenne spacery wcale nie są dla małych alergików przyjemne. Co robić, gdy ich urok psuje dziecku kichanie i swędzenie oczu? Możesz pomóc dziecku. Oto skąd się bierze katar sienny i jak leczyć dziecko.

Długie, pokryte żółtym pyłkiem bazie na gałęziach leszczyny to znak, że już wiosna i... sezon na alergię. Najbardziej zapylony okres trwa od kwietnia do sierpnia. Daje się we znaki alergikom, powodując katar sienny . Kiedyś dokuczał tylko starszym dzieciom i dorosłym – teraz zdarza się u kilkulatków, a nawet, choć rzadko, u niemowląt. Dlaczego pyłki uczulają? Kiedy wnikają one do dróg oddechowych, powodują podrażnienie, a następnie zapalenie i obrzęk błony śluzowej. Jak to poznać? Dziecko ma napady gwałtownego kichania, wodnisty katar i zatkany nos (oddycha przez usta). W charakterystyczny sposób pociera swędzący nos (od dołu ku górze). Zaczerwienione oczy łzawią i swędzą, gdy dziecko je trze, co nasila dolegliwości – powieki puchną, oczy stają się bardziej czerwone. Czasem na odsłoniętej skórze pojawia się wysypka . Czy te objawy są zawsze dokuczliwe? Występują w różnym nasileniu. Niestety u niektórych dzieci (ok. 15 proc.) z biegiem czasu mogą pojawiać się nawet objawy astmy: świszczący oddech, kaszel i duszność. Jak ustalić powód uczulenia? Obserwuj dziecko i zapisuj, kiedy i w jakich sytuacjach objawy się nasilają. Porównuj swoje obserwacje z komunikatami alergologicznymi. Kiedy iść do alergologa? Gdy pojawi się uczulenie . A jeśli w ubiegłym roku o tej samej porze dziecko miało już dolegliwości, najlepiej skontaktować się z lekarzem nawet 2–3 tygodnie przed okresem pylenia i wystąpieniem objawów. Na czym polega leczenie? Podaje się leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają wysięk z nosa, oczu i alergiczny obrzęk śluzówki (np.Zyrtec, Alertec, Claritine, Fenistil). Pomocne są również kromoglikany podawane do oczu (Cropoz N, Lomusol, Polcrom). Jeśli objawy alergii są bardzo nasilone, konieczne bywa podanie do nosa sterydów (Flixonase, Rhinocort, Buderhin). Choć niektóre leki przeciwalergiczne...

alergia, wziewna, dziecko
Zdrowie
Alergia wziewna - rady dla rodziców alergika
Jak ułatwić życie malemu alergikowi radzi nasza specjalistka dr n. med. Beata Adamczyk, pediatra alergolog.

Gdy Twoje dziecko choruje na alergię wziewną, dostaje uczulenia na substancje, które dostają się do dróg oddechowych podczas oddychania. Jak ułatwić życie małemu alergikowi radzi nasza specjalistka dr n. med. Beata Adamczyk, pediatra alergolog. Alergeny wziewne dostają się do organizmu przez drogi oddechowe i wywołują katar, kichanie, łzawienie oczu, zapalenie spojówek. Gdy dostaną się do dolnych dróg oddechowych, powodują duszność, kaszel, świszczący oddech . Przeprowadzając testy skórne lub z krwi, lekarz stwierdzi, co jest przyczyną uczulenia. Zaleci też, by wyeliminować źródło alergenu, ale nie można oczekiwać natychmiastowej poprawy stanu dziecka (alergeny długo unoszą się w powietrzu). Może też zalecić podawanie leków czy odczulanie. Alergeny zwierzęce 15% właścicieli kotów i 15% hodowców chomików dostaje uczulenia po roku przebywania zwierzaka w domu (najbardziej uczula nie sierść, ale naskórek i ślina). Chorobę wywołują także świnki morskie, psy, konie, papugi. Objawy alergii na sierść to łzawienie oczu, wodnisty katar, nudności. Niestety, najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się ich jest oddanie zwierzaka. Po dokładnym wysprzątaniu domu poziom alergenów jest coraz mniejszy, a bezpieczny staje się po upływie czterech tygodni. Przyzwyczaj kota do cotygodniowego mycia – szampon zmniejsza ilość alergenów. Czy alergik może mieć zwierzę? Dzieci atopowe, czyli mające generalnie skłonność do alergii, są szczególnie predysponowane do uczulenia także na alergeny zwierzęce . Mogą uczulić się na nie bez względu na wiek, dlatego nie jest prawdą, że niemowlę jest mniej odporne i przez to bardziej narażone na alergię niż starsze dziecko. Jeżeli ma ono kontakt ze zwierzętami i jest na nie uczulone, to ujawni się to wcześniej czy później. Najbardziej niebezpieczne, bo najsilniej alergizujące zwierzątko, to świnka morska. Zaraz za nią w rankingu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj