Reklama

Jedna z tych zabaw, która naturalnie przychodzi do głowy, to ta… w dom. Dlatego zestaw LEGO® DUPLO® „Wielofunkcyjny domek” można wykorzystywać na tysiące sposobów. Dlaczego zabawa w dom jest tak ważna dla dzieci, opowiada psycholog, Edyta Żółtowska-Górska:

Reklama

Dzieci mają naturalną potrzebę naśladowania mamy i taty. Rodzice są dla nich najważniejszymi osobami, autorytetami, więc maluchy chcą być tacy jak oni i robić to, co oni. Zabawa w dom to odtwarzanie rodzinnych historii. Dzieci potrafią stworzyć zabawkową rodzinę z pluszaków, przytulanek, a nawet znalezionych w parku patyków. Porządkują sobie świat, budując go według wzoru „mama, tata, dziecko”. W czasie zabawy w dom warto podkreślać, że są różne rodziny i czasem dzieci mieszkają tylko z mamą, czasem tylko z dziadkami. I to, czy rodzina jest dobra, zależy od tego, czy ludzie się w niej kochają, czy są dla siebie dobrzy, a nie od jej składu.

Domowe reguły gry

Kiedy już usiądziemy na dywanie z zestawem LEGO DUPLO „Wielofunkcyjny domek”, warto dać dziecku swobodę, by to ono wymyśliło historyjkę i przyznało role do odebrania. Może będzie chciało być dzieckiem, a może zostanie mamą. Niech zastanowi się, co będzie robiła rodzina. Pomyślmy razem z nim – jaka jest pora roku, pora dnia, co planuje rodzina. Wtedy jak na dłoni zobaczymy… życie własnej rodziny.

Zabawa w dom to idealny moment, by przyjrzeć się, jak dziecko widzi swój dom, czy zna reguły w nim panujące i czy one mu odpowiadają. Bawiąc się z dzieckiem, możemy zadawać pytania o „klockową” rodzinę, np. „dlaczego dziecko musi iść spać, spójrz, ono chyba nadal chce się bawić”. Odpowiadając, dziecko pokaże nam, jak to rozumie. Czy domowe reguły i zwyczaje to tylko tzw. widzimisię rodziców, którzy „rządzą”, czy raczej zasady wprowadzające porządek i wynikające z troski o dziecko.
Pamiętajmy jednak, by nie negować punktu widzenia dziecka, nie krytykować tego, jak widzi domowe reguły. Raczej – bawiąc się z nim w dom – do obowiązujących zasad dodawać kilka słów wyjaśnienia „Proszę, zjedz warzywa. Mają w sobie pełno magicznych witamin, które sprawiają, że biegasz super szybko, nie chorujesz, a twoja głowa zapamiętuje w mig wszystkie piosenki”. Dzięki temu malec zrozumie, że domowe reguły powodowane są waszą miłością i troską.

Otoczeni opieką

W zestawie klocków LEGO DUPLO „Wielofunkcyjny domek” są figurki rodziców i dziecka, do tego liczne akcesoria m.in piekarnik, lodówka, a nawet kołderka do łóżka. Dzięki temu można odtworzyć wszystko to, co dzieje się w domu. Rodzice mogą nakrywać do stołu, robić posiłek, kłaść dzieci do snu czy pójść z nimi na spacer.

Redakcja/mat. pras.

Pamiętajcie, by nie trzymać się sztywno zawartości zestawu. Możecie przynieść dodatkowe figurki, by rozbudować rodzinę, np. wprowadzić do niej dziadków, dobudować samochód, a zamiast psa przynieść kota. Zabawa będzie jeszcze bardziej fascynująca, jeśli pozwolicie dziecku zorganizować piknik na dywanie z prawdziwymi serwetkami i kubeczkami, lub zrobić kołderki ze szmatek dla wszystkich domowników. Zestaw to baza, z której budujecie wasz domowy świat.

Zabawa lalkami czy udawanie domu to idealny moment na rozwijanie troskliwości i empatii dziecka. Maluchy kładąc laleczki do łóżka, nakrywając je kołderką czy przynosząc butelkę, nie ćwiczą nic innego, jak pielęgnację dziecka. One bawiąc się, uczą się najważniejszych ludzkich odruchów. Wykorzystajmy zabawę w dom, do ćwiczenia z nimi najróżniejszych domowych sytuacji. Ktoś jest zmęczony, ktoś się nudzi, ktoś jest głodny, a ktoś inny nie chce zjeść owsianki. Jak to rozwiążemy? Zadawajmy pytania i poczekajmy na odpowiedź malca. Wymyślając ją, dziecko uczy się rozwiązywania problemów i odpowiadania na potrzeby innych. „Jedziemy na wycieczkę na plażę, co musimy zabrać ze sobą?”, „Dzidziuś boi się wejść do wody, co możemy zrobić?”, „Babcia chce odpocząć, jak możemy pobawić się cichutko?”. Dzieci bez trudu znajdą odpowiedzi na te pytania, ucząc się dbania o innych i adekwatnego odpowiadania na ich potrzeby.

materiały prasowe

Zamiana ról

Dzieci doskonale wiedzą, jak to jest być dzieckiem. Bardzo chciałyby natomiast spróbować, jak to jest być dorosłym. Na szczęście mogą tego doświadczyć w zabawie. Przecież opiera się ona na wyobraźni, więc wszystko jest możliwe. Duży i silny tata zamienia się w niemowlaka, mama w małego braciszka, a nasz przedszkolak zostaje rodzicem. Żeby zabawa była udana, trzeba solidnie wcielić się w role i współpracować z reżyserem. Pamiętaj – w zabawie prowadzi dziecko.

Zamiana ról to świetna okazja, by dowiedzieć się, jak widzi nas dziecko. By to było możliwe, musimy jednak uzbroić się w cierpliwość, nie pooprawiać malca, nie reagować słowami „ja tak wcale nie mówię”. Zabawa w zamianę ról wymaga od rodzica otwartości i... dojrzałości, by przyjąć punkt widzenia dziecka. Bo możemy usłyszeć własne słowa, których nie lubimy lub zachowania, z których nie jesteśmy dumni. Pamiętajmy wtedy, że my również aktywnie uczestnicząc w zabawie, cały czas się uczymy i możemy na bieżąco modyfikować swoje zachowania i sposób, w jaki mówimy do dziecka. Zamiast więc się unosić, wejdźmy w rolę dziecka, które chce kolejną kulkę lodów, nie zamierza położyć się spać lub chce pójść na plac zabaw, gdy rodzice się spieszą. Postarajmy się poczuć, co w takich sytuacjach czuje malec, jaką dostaje odpowiedź od rodziców. I przemyślmy to, co zobaczmy i usłyszymy. Może dzięki zabawie klockami, następnego dnia nie będziemy powtarzać co chwilę: „Szybciej!”, a zamiast tego wykroimy kwadrans, by wspólnie z dzieckiem pohuśtać się na huśtawce w drodze do przedszkola.

Zabawa klockami daje nieograniczone możliwości. Dzięki figurkom i domowym sprzętom możemy wyczarować nasz dom na dywanie w salonie. Wchodząc w świat dziecięcej wyobraźni i przeżyć malucha, nie tylko zapewniamy świetną rozrywkę dziecku, ale także budujemy z nim więź i lepiej je poznajemy.

Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki LEGO DUPLO

Reklama
Reklama
Reklama