Reklama

Jeżeli pediatra, który opiekuje się dzieckiem, nie odpowiada twoim oczekiwaniom lub potrzebom, najlepiej go zmienić. Lekarz dziecka powinien cieszyć się stuprocentowym zaufaniem rodziców. W innym wypadku leczenie może być nieskuteczne – gdy np. zwątpisz w jego wiedzę i nie będziesz przestrzegać zaleceń. Warto zmienić pediatrę także wtedy (a może nawet szczególnie wtedy), kiedy zauważysz, że lekarz nie podchodzi z uwagą do ciebie i twojego dziecka – gdy nie słucha twoich objaśnień, lekceważy obawy, nie odpowiada na pytania.

Reklama

Zmiana lekarza pediatry

Aby zmienić pediatrę, musisz jeszcze raz wypełnić deklarację wyboru lekarza i złożyć ją w przychodni. W nowej deklaracji należy wpisać imiennie nowego lekarza, którego wybierzesz, dane swoje oraz dziecka. Przy wypełnianiu deklaracji konieczne jest też wpisanie, który raz w roku zmieniasz lekarza. Uwaga: za trzecim i kolejnym razem konieczne będzie uiszczenie opłaty w wysokości 80 zł. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy trzeci lub kolejny raz nie jest zależny od woli rodziców (np. gdy wcześniej wybrany lekarz przestał pracować w danej przychodni albo rodzice zmienili miejsce zamieszkania). Deklaracja wyboru pediatry dla dziecka może być złożona przez jednego z rodziców.

Kliknij i wydrukuj deklarację wyboru lekarza pierwszego kontaktu.

Pediatrę można zmienić także drogą elektroniczną. Zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta. Następnie wejdź w „Moje Konto”. Po wybraniu placówki/przychodni wybierz lekarza na dole strony, pod śródtytułem „Twoja Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ)” znajdź właściwą pozycję i kliknij „Wypełnij deklarację”.

Sprawdź, jakie cechy ma dobry pediatra.

Zmiana przychodni

Równie prosta, jak zmiana lekarza pediatry, jest zmiana przychodni dziecka. Wystarczy pójść do nowo wybranej i wypełnić dostępny w rejestracji formularz (zawiera dane rodziców, dziecka i deklarację wyboru lekarza). Przychodnia sama zatroszczy się o poinformowanie starej przychodni, że maluch przestał już być jej pacjentem.

Konieczne będzie jednak dostarczenie karty szczepień dziecka i reszty dokumentów z poprzedniej przychodni – i tutaj bywa różnie: albo rodzice muszą o to zadbać sami (skserować dokumentację i dostarczyć do nowej przychodni) albo stara przychodnia sama przesyła ksero dokumentacji oraz oryginał karty szczepień).

Możliwy jest także wybór dowolnej przychodni i jej zmiany za pośrednictwem Internetu. Sposoby są dwa:

  1. Pobierz ze strony NFZ deklarację, wypełnij ją, zeskanuj i wyślij na adres mailowy przychodni. W tym przypadku konieczna jest jednak weryfikacja, czy wybrana przez ciebie przychodnia honoruje takie rozwiązania.
  2. Złóż deklarację za pośrednictwem swojego Internetowego Konta Pacjenta.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama