Deklaracja wyboru lekarza
fot. Fotolia

Jak zmienić pediatrę? – sprawdź, co będzie potrzebne

Masz prawo dwa razy w roku zmienić bezpłatnie przychodnię lub pediatrę dla dziecka. Jak to zrobić? Podpowiadamy, co będzie potrzebne podczas zmiany lekarza albo przychodni.
Sylwia Niemczyk
Deklaracja wyboru lekarza
fot. Fotolia
Jeżeli pediatra, który opiekuje się waszym dzieckiem, nie odpowiada waszym oczekiwaniom albo potrzebom, lepiej będzie go zmienić. Lekarz waszego dziecka powinien cieszyć się waszym stuprocentowym zaufaniem. W innym wypadku często leczenie będzie nieskuteczne – kiedy np. będziecie wątpili w jego wiedzę i nie będziecie przestrzegać jego zaleceń. Warto zmienić pediatrę także wtedy (a może nawet szczególnie wtedy), kiedy zauważycie, że nie podchodzi on z uwagą do was i waszego dziecka – gdy nie słucha waszych objaśnień, lekceważy wasze obawy, nie odpowiada na wasze pytania.
Sprawdź, jakie cechy ma dobry pediatra.

Zmiana lekarza pediatry

Aby zmienić lekarza pediatrę musicie jeszcze raz wypełnić deklarację wyboru lekarza i złożyć ją w przychodni. W nowej deklaracji musicie wpisać imiennie lekarza, którego wybraliście, wpisać swoje dane oraz dane dziecka. Musicie wpisać też który raz w roku zmieniacie lekarza. Uwaga: za trzecim i kolejnym razem konieczne będzie uiszczenie opłaty 80 zł. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy trzeci lub kolejny raz jest niezależny od woli rodziców: gdy np. wcześniej wybrany lekarz przestał pracować w danej przychodni albo gdy rodzice zmienili miejsce zamieszkania. Deklaracja wyboru pediatry dla dziecka może być złożona przez jednego z rodziców.

Kliknij i wydrukuj deklarację wyboru lekarza pierwszego kontaktu.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Zmiana przychodni

Równie prosta, jak zmiana lekarza pediatry, jest zmiana przychodni dziecka. Wystarczy pójść do nowo wybranej i wypełnić dostępny w rejestracji formularz (dane rodziców, dziecka, deklaracja wyboru lekarza) – przychodnia sama zatroszczy się o poinformowanie starej przychodni, że maluch przestał już być jej pacjentem.
  [content:0_15254,0_23787,0_25233,0_19283:CMNews]

Konieczne będzie jednak też  dostarczenie karty szczepień dziecka i reszty dokumentów dziecka z poprzedniej przychodni – i tutaj bywa różnie: albo rodzice muszą o to zadbać sami (skserować dokumentację i dostarczyć do nowej przychodni) albo stara przychodnia sama przesyła ksero dokumentacji oraz oryginał karty szczepień).

Czytaj także: Czy w Polsce dzieci są pod dobrą opieką lekarzy?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy