dziewczynka układa klocki z tatą
fot. LEGO

Dlaczego w zabawie warto stawiać na klocki? 7 powodów

Nieograniczona, wszechstronna i ciekawa zabawa? Jest możliwa dzięki… klockom. Uwielbiają je wszystkie dzieci – i półtoraroczniaki, i kilkuletnie maluchy – a co ciekawe, także dorośli! Chociaż wszystkich jednakowo cieszą, to najmłodszym pomagają wszechstronnie się rozwijać. Układanie klocków wpływa nie tylko na rozwój motoryki i inteligencji, ale także… kompetencji emocjonalnych. Czego konkretnie uczą? Dlaczego jest to idealna zabawa dla maluchów?
dziewczynka układa klocki z tatą
fot. LEGO
Układanie klocków to prosta zabawa, która może ułatwiać start w życie. Jak to możliwe? Przykładem takich klocków są zestawy LEGO® DUPLO® – pomagają maluchom odkryć, że nie poddając się i na nowo próbując, mogą budować, co tylko zechcą. A to idealny wstęp do… zostania pewnym siebie, odważnym dzieckiem, przed którym stoi świat nieograniczonych możliwości. Układanie klocków pomaga mu rozwijać się wszechstronnie  i, co ważne, wzmacnia także jego rozwój emocjonalny, a to jest właśnie klucz do tego, by dziecko było nie tylko mądre, ale również szczęśliwe.

Wielkie rzeczy zaczynają się od zabawy

Czy wiesz, że przed skończeniem 5. roku życia mózg dziecka jest już rozwinięty w 90%? Dlatego też tak istotne jest wspieranie w tym okresie nauki przez zabawę.  Nie zmarnujmy tego czasu…  To właśnie wtedy dzieci rozwijają się najszybciej, dlatego zabawa powinna być wszechstronna, nieograniczona i ciekawa. I taką umożliwiają klocki!
Redakcja poleca: Reakcje dziecka na nową opiekunkę - film
Jak dziecko może zareagować na nową osobę, która ma sprawować nad nim opiekę? Obserwuj malucha. Odmienne i dziwne zachowanie dziecka może być sygnałem, że nie czuje się dobrze w obecności nowej osoby.

Dlaczego warto, by dziecko bawiło się klockami? 7 powodów

1. Wspierają pewność siebie

Zdecydowanie tak jest! Przekonało się o tym każde dziecko, które złączyło ze sobą dwa klocki... i właśnie to dało mu mocy, by budować dalej i dalej. Maluch czuje się bardziej pewny siebie również dlatego, że układanie zgodnie z wymyślonym przez siebie scenariuszem, pozwala uzyskać namacalny efekt tych wyobrażeń – skończoną budowlę.

2. Pozwalają wyrażać siebie

Klocki LEGO® DUPLO® zachęcają do kreatywnej zabawy, gdyż wśród nich można znaleźć różnorodne tematycznie zestawy. Może to być np. Pociąg ze zwierzątkami, Stadnina i kucyki, Jednorożec lub Helikopter strażacki i radiowóz. Właśnie dzięki nim dziecko przy pomocy minifigurek ludzi lub zwierząt odgrywa codziennie nowe role i wymyśla różne sytuacje, w tym te, które dotyczą go osobiście lub… dzieją się tylko w jego wyobraźni.

3. Wzmacniają odporność psychiczną

Budowanie klocków jest tylko z pozoru łatwą zabawą. Wymaga cierpliwości w dążeniu do celu. Przy czym trzeba pamiętać, że nie zawsze uda się stworzyć to, co maluch sobie wymarzył… Układanie klocków jest bardzo ważne w kształtowaniu umiejętności niepoddawania się i osiąganiu krok po kroku małych marzeń.

4. Uczą samodzielności

Chociaż klocki świetnie układa się wspólnie, czy to z rodzeństwem, rówieśnikami, czy rodzicami, to także idealny pomysł na samodzielną zabawę. Wtedy to maluch wymyśla, co zbuduje, a także sam decyduje, czy będzie konsekwentny i ukończy budowlę, czy może jednak zarzuci ten pomysł.

5. Motywują do podejmowania decyzji

Dziecko podejmuje je już od samego początku, czyli momentu, gdy wysypie klocki na stół lub podłogę. Co dzieje się dalej? Każdy jego ruch wymaga decyzji. Może układać zgodnie z instrukcją lub z wyobraźni. To dziecko dobiera klocki, by budowla była dokładnie taka, jaką chce, by była. Nieustannie podejmuje próby, uczy się na błędach, nie poddaje się i tym samym buduje, co tylko zechce. Klocki niewątpliwie uczą sztuki wyboru!

6. Pozwalają tworzyć kreatywne scenariusze zabaw

Zestawy LEGO® DUPLO® to idealny sposób na kreatywną zabawę, w której można puścić wodze fantazji. Tutaj nie ma żadnych reguł – maluch może zbudować, co tylko podpowie mu jego nieograniczona wyobraźnia, a nawet tematycznymi zestawami bawić się na swój, tylko sobie znany sposób. Kucyki w statku kosmicznym? Dlaczego nie?

7. Uczą cierpliwości

Chociaż zestawy LEGO® DUPLO® zawierają klocki, które łatwo podnosić, układać i przesuwać, i na dodatek są na tyle duże, że świetnie układają się w małych i nieporadnych jeszcze rączkach, to nie zawsze jednak stworzenie wymarzonej konstrukcji jest superszybkie. Maluchy mogą zrobić z nimi wszystko, jednak kluczem w układaniu jest… cierpliwość.

Wybierz swój zestaw zestawy LEGO® DUPLO®! Może to być np. Stadnina koni i kucyki lub Pociąg ze zwierzątkami.

Materiał powstał we współpracy z LEGO® DUPLO®

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy