GRY
 
 

Twoje dziecko jest nielubiane w przedszkolu? Zobacz, jak mu pomóc

Twój przedszkolak nie jest lubiany w przedszkolu? Nie lekceważ jego problemu, nie mów, że w końcu kiedyś znajdzie sobie przyjaciół, tylko pomóż dziecku zdobyć sympatię kolegów. Jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi.

smutne dziecko, nielubiany przedszkolak
fot. Fotolia

Przedszkolak, który jest mądry i pewny siebie, wcale nie musi być lubiany. samolubne i uparte. A z takim człowiekiem nikt nie chce się przyjaźnić.

Musisz mu pomóc, bo nielubiane dziecko wkrótce nie będzie chciało chodzić do przedszkola, a w przyszłości może mieć kłopoty z nauką. Co robić? Przede wszystkim naucz swojego przedszkolaka empatii, czyli umiejętności wczuwania się w położenie innych.

1. Tłumacz dziecku, co czują inni

Dziecko uczy się przede wszystkim od rodziców. Jeśli zwracasz uwagę na uczucia innych, to także dziecko zaczyna tak robić. Gdy przedszkolak wyrządził komuś przykrość, nie wystarczy powiedzieć, że nie wolno wyrywać zabawki. Lepiej wytłumacz, jak może się czuć pokrzywdzony kolega: Zobacz, wziąłeś Jasiowi klocki i teraz mu smutno. Chciałbyś, żeby tobie też ktoś zabierał zabawki?

Sprawdź też, jak nauczyć dziecko dzielenia się z innymi
Redakcja poleca: Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie [WIDEO]
Jak wspierać emocje dziecka podczas zabawy i codziennych czynności? Radzi Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy.

2. Współczuj swojemu dziecku

Gdy dziecko płacze, bo rozbiło sobie kolano czy pokłóciło się z kolegą, nie bagatelizuj jego smutku, twierdząc, że nic się nie stało. Sama wczuj się w jego emocje, przytul swojego przedszkolaka i powiedz, że wiesz, że kolanko boli albo że mu smutno, bo kłótnia sprawia przykrość. Dzięki tym sposobom dziecko dowiaduje się, że uczucia jego i innych są bardzo ważne, uczy się także współodczuwać.

3. Chwal swojego przedszkolaka

Na emocje warto zwracać uwagę nie tylko wtedy, gdy są negatywne. Te pozytywne również powinny być przez rodziców zauważane. Mów dziecku, że jesteś z niego dumna, bo pogodziło się z koleżanką (podkreśl też, że dzięki temu koleżanka się cieszy). Dzięki temu kilkulatek rozszerza swoją paletę emocji i potrafi coraz precyzyjniej je nazwać: rozróżnia zadowolenie od wesołości, radość od szczęścia itp.

Czytaj też: Pochwała – ściągawka dla rodziców

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Czy twoje dziecko jest gotowe na sporty zimowe?

Czy zima jest taka zła? Przygotujcie się odpowiednio!