Dzień Babci na świecie
fot. Adobe Stock

Dzień Babci na świecie - jak świętują babcie w USA, Niemczech i w innych krajach?

Dzień Babci na świecie wygląda nieco inaczej niż w Polsce - my jesteśmy przyzwyczajeni do hucznego obchodzenia tego święta, ale w innych krajach tradycja Święta Babci jest krótsza.
Karolina Stępniewska
Dzień Babci na świecie
fot. Adobe Stock
Dzień Babci na świecie ma dużo krótszą tradycję niż w Polsce. Dzień Babci nie wszędzie też obchodzony jest 21 stycznia. Przeczytaj, jak i kiedy wnuczkowie świętują święto swoich babć (i dziadków) na świecie.

Spis treści:

Dzień Babci na świecie

W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia, a dzień później swoje święto mają dziadkowie. W innych krajach data święta babci wypada w innym terminie:

Dzień Babci w Niemczech - kiedy?

W Niemczech Święto Babci obchodzi się w drugą niedzielę października, ale zaledwie od 2010 roku. Co ciekawe, Dzień Dziadka nie jest tam obchodzony w ogóle. 

Dzień Babci we Francji

We Francji Dzień Babci od 1987 roku obchodzi się w pierwszą niedzielę marca. Tego dnia Francuzi organizują konkursy na laurki i życzenia dla babć i najpiękniejsze wspomnienia o babciach. Organizuje się także pochody na cześć babć, tzw. Mamif'estation, oraz spotkania z babciami przy cieście dla babci i kawie – najlepiej Café Grand'Mère (kawa babci). To właśnie od tej kawy, a właściwie kawiarni, w której ją podawano, rozpoczęły się obchody Dnia Babci we Francji.

Dzień Babci w USA

Dzień Babci w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest razem z Dniem Dziadka w pierwszą niedzielę po święcie pracy (Labour Day – obchodzone w pierwszy poniedziałek września). Narodowy Dzień Dziadków obchodzony jest w całych Stanach od 1978 roku, wcześniej świętowano je tylko w Wirginii Zachodniej. Święto Dziadków w Stanach Zjednoczonych ma nawet swój hymn – „A Song For Grandma And Grandpa” i symbol – kwiat niezapominajki dla dziadków. Tego dnia wiele uwagi poświęca się losowi starszych ludzi, organizuje się uroczystości w kościołach i domach spokojnej starości. W rodzinnym gronie świętuje się dzień Dziadków najczęściej podczas uroczystych posiłków lub przy grillu.

Dzień Babci we Włoszech

We Włoszech Dzień Babci i Dziadka – La festa dei nonni – obchodzony jest 2 października i obchodzi się go od niedawna, bo dopiero od 2005 roku. 2 października w Kościele Katolickim obchodzone jest też święto Aniołów Stróżów, a dziadkowie są właśnie takim Aniołami Stróżami dla swoich wnuków. Tu, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, symbolem Dnia Dziadków jest niezapominajka.

Dzień Babci i Dziadka na świecie - kiedy świętują inne kraje?

Dzień Babci lub Dzień Dziadków obchodzony jest także w innych krajach:
  • Australia – w zależności od regionu – na przełomie października i listopada (najczęściej w pierwszą niedzielę listopada)
  • Estonia  - druga niedziela września (od 2010 roku)
  • Bułgaria – 21 stycznia
  • Brazylia – 26 lipca
  • Hiszpania – 26 lipca
  • Wielka Brytania – pierwsza niedziela października (od 2008 roku)
  • Meksyk – 28 sierpnia

Zobacz też:

Redakcja poleca: Dzień Babci i Dziadka - kiedy? Obejrzyj krótki film
Czy pamiętasz kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka? Zobacz wideo
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy