Dzień Babci
fot. Fotolia

Dzień Babci na świecie: zgadnij, w którym kraju świętuje się go najdłużej!

W Polsce przyzwyczajeni jesteśmy do hucznego obchodzenia Dnia Babci, ale w innych krajach tradycja Święta Babci jest krótsza. Zobacz, kiedy obchodzi się dzień babci na świecie i dowiedz się, skąd się wzięło to święto w Polsce!
Karolina Stępniewska
Dzień Babci
fot. Fotolia
Tradycja świętowania Dnia Babci i Dziadka na świecie jest dużo krótsza niż w Polsce. Dzień Babci nie wszędzie też obchodzony jest 21 stycznia. Przeczytaj, jak i kiedy wnuczkowie świętują święto swoich babć (i dziadków) na świecie.

Dzień Babci na świecie

W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia, a dzień później swoje święto mają dziadkowie. W innych krajach data święta babci wypada w innym terminie:

Redakcja poleca: Agnieszka Hyży o swojej patchworkowej rodzinie: „Martusia już się przyzwyczaiła” [WIDEO]
Agnieszka Hyży stara się stworzyć prawdziwy dom dla swojej 7-letniej córki. Jak w tej sytuacji odnalazł się jej mąż, Grzegorz Hyży, i jakie relacje nawiązał z dziewczynką? Dziennikarka przyznała, że duże znaczenie miał wiek Marty: gdy poznała Grześka, jej córeczka była malutka.

Dzień Babci we Francji

We Francji Dzień Babci od 1987 roku obchodzi się w pierwszą niedzielę marca. Tego dnia Francuzi organizują konkursy na laurki i życzenia dla babć i najpiękniejsze wspomnienia o babciach. Organizuje się także pochody na cześć babć, tzw. Mamif'estation, oraz spotkania z babciami przy cieście dla babci i kawie – najlepiej Café Grand'Mère (kawa babci). To właśnie od tej kawy, a właściwie kawiarni, w której ją podawano, rozpoczęły się obchody Dnia Babci we Francji.

Dzień Babci w Stanach Zjednoczonych

Dzień Babci w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest razem z Dniem Dziadka w pierwszą niedzielę po święcie pracy (Labour Day – obchodzone w pierwszy poniedziałek września). Narodowy Dzień Dziadków obchodzony jest w całych Stanach od 1978 roku, wcześniej świętowano je tylko w Wirginii Zachodniej. Święto Dziadków w Stanach Zjednoczonych ma nawet swój hymn – "A Song For Grandma And Grandpa" i symbol – kwiat niezapominajki dla dziadków. Tego dnia wiele uwagi poświęca się losowi starszych ludzi, organizuje się uroczystości w kościołach i domach spokojnej starości. W rodzinnym gronie świętuje się dzień Dziadków najczęściej podczas uroczystych posiłków lub przy grillu.

Dzień Babci we Włoszech

We Włoszech Dzień Babci i Dziadka – La festa dei nonni – obchodzony jest 2 października i obchodzi się go od niedawna, bo dopiero od 2005 roku. 2 października w Kościele Katolickim obchodzone jest też święto Aniołów Stróżów, a dziadkowie są właśnie takim Aniołami Stróżami dla swoich wnuków. Tu, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, symbolem Dnia Dziadków jest niezapominajka.

Dzień Babci w innych krajach

Dzień Babci lub Dzień Dziadków obchodzony jest także w innych krajach:
  • Australia – w zależności od regionu – pierwsza lub ostatnia niedziela października (od 2011 roku)
  • Estonia  - druga niedziela września (od 2010 roku)
  • Bułgaria – 21 stycznia
  • Brazylia – 26 lipca
  • Hiszpania – 26 lipca
  • Wielka Brytania – pierwsza niedziela października (od 2008 roku)
  • Niemcy – druga niedziela października (od 2010 roku)
  • Meksyk – 28 sierpnia

Czytaj też:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy