Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zabawy z dziećmi

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Wszystko można robić lepiej lub gorzej. Z chwilą, gdy stajemy się rodzicami, warto jednak podciągnąć się w sztuce głośnego czytania. Po co? Po to, aby dzieci chciały nas słuchać i w przyszłości same chętnie sięgały po książki.

Zamiast czytać dziecku książki, można włączyć audiobook i po kłopocie. I pewnie nie raz z takiej możliwości skorzystasz (gorąco do tego zachęcamy, szczególnie podczas długiej podróży samochodem). Ale dlaczego w domu mielibyśmy pozbawiać maluchy możliwości słuchania, jak czytają rodzice? Głośne czytanie doskonale wpływa na rozwój. Aby jednak nasze pociechy chciały nas słuchać, powinniśmy się trochę do tej czynności przyłożyć i nie popełnić błędów, które nawet najwytrwalszego słuchacza mogłyby zniechęcić do książek.

Za szybkie tempo czytania

W czytaniu dzieciom obowiązują inne zasady niż te, z którymi zapoznają się uczestnicy kursów szybkiego czytania. Gdy czytasz wolno (nie przesadnie powoli, tylko spokojnie, naturalnie), dziecko ma szansę wyobrazić sobie, o czym jest historia, zobaczyć wszystkie siedem gór, siedem lasów, za którymi mieszkała zła Baba Jaga, jej ostry nos i długie czarne włosy. Podczas wolnego czytania młodsze dzieci wsłuchują się w brzmienie słów, zawiłości wymowy – to również dobry sposób na przyspieszenie nauki mowy i wzbogacenie słownictwa.

Trudność z oglądaniem ilustracji

Wielu rodziców czytając dzieciom przed snem, siada tak, że maluchy nie mają szansy zobaczyć, co jest w książce. Oglądanie stron, gdy rodzic czyta, to okazja do obejrzenia ilustracji, które są równie ważne jak tekst. Ale nie tylko, to również pierwsza mimowolna lekcja czytania – maluch poznaje kształty liter, zaczyna wyodrębniać słowa. W ten sposób dzieci samodzielnie uczą się czytać. Nie warto ich jednak do tego przymuszać i odpytywać: co to za literka, co tu jest napisane. Chyba, że maluch sam zacznie zadawać takie pytania.
 

Nieodpowiednia pora na czytanie

Choć czytać można o każdej porze dnia i w różnych sytuacjach, lepiej wybierać chwile, kiedy dziecko jest spokojne, np. po obiedzie czy spacerze lub wieczorem przed snem. Czytanie wieczorem ma tę zaletę, że dziecko może skupić się tylko na treści książki, nie rozpraszają go zabawki, widoki za oknem, to, co robią pozostali domownicy. Nie musisz ograniczać się zasadą, że 20 minut dziennie wystarczy. Dla maluszka może to być zbyt długo, a dla starszego dziecka, któremu policzki płoną z ciekawości, co wydarzy się w następnym rozdziale – za krótko. Czytając dziecku wieczorem, masz szansę wyrobić w nim nawyk sięgania po książkę przed snem, także gdy podrośnie.  

Niedopasowana lektura

Staraj się czytać dziecku książki, które wiążą się z jego pasjami. Proponuj, ale też pytaj, którą bajkę chciałoby wysłuchać. Nie przejmuj się tym, że po raz ósmy wskazuje ten sam tytuł. Przypomnij sobie, czy i ty nie chodziłaś do kina wiele razy na ten sam film, który szczególnie cię zachwycił.

Przynudzanie

Nawet najlepszą pozycję dziecięcej literatury można zabić nudnym mamrotaniem. Czytając, spróbuj wczuć się w rolę. Wyraźnie, ale bez przesady, wymawiaj wyrazy, próbuj zmieniać głos, tak aby wcielić się w role książkowych bohaterów. Nie wpadaj jednak w przesadę, niektóre dzieci nie lubią egzaltacji i patosu, zwłaszcza w wykonaniu rodziców.

Czytanie bez interakcji

Aby zainteresować dziecko czytaj dialogowo, czyli zadając pytania do tekstu – to pozwoli skupić się na bajce, pomyśleć, przeanalizować coś, na co samo nie zwróciło uwagi. Staraj się tłumaczyć to, co wydaje ci się zbyt trudne (słowa, zdarzenia, miejsca – możesz sięgnąć po słownik, mapę albo znaleźć wyjaśnienia w internecie). To uczy dociekliwości. Pozwól dziecku zadawać pytania i nie czekaj z ich wyjaśnianiem do końca książki. Próbuj też odnieść treść do doświadczeń dziecka.

Pomijanie informacji

Sądzisz, że dziecka nie zainteresuje, kto jest autorem książki, kto namalował ilustracje? Nie musisz snuć wyczerpujących opowieści o tych postaciach. Czytanie warto zacząć od obejrzenia okładki, wymienienia nazwisk twórców. Nawet nie wiesz, jak szybko maluch zacznie postrzegać Juliana Tuwima, jako pana od śmiesznych wierszyków, a Charlesa M. Schulza jako twórcę Snoopiego. Zwróć uwagę, kto wydał książkę. Wydawnictwa dla dzieci często noszą intrygujące nazwy – „Zakamarki”, „Czerwony Konik”, „Buka”, „Dwie Siostry”. Obejrzyjcie ich logo. Zanim zaczniecie czytać książkę, już będzie o czym rozmawiać.

Zobacz też:

Test ze znajomości lektury "Dzieci z Bullerbyn"
rys. Hanna Czajkowska
Psychotesty i quizy
„Dzieci z Bullerbyn”: test ze znajomości lektury. Sprawdź, jak dobrze znasz „Dzieci z Bullerbyn”
Dorota Zawadzka mówi o rozwoju dziecka
Screen
Wychowanie
Kredki i książki to coś więcej niż zabawki – mówi Superniania. Obejrzyj film. 
Książki służą nie tylko do czytania, lecz także… – no właśnie do czego? Sprawdź, co na ten temat mówi Superniania i dowiedz się, dlaczego warto kupować książki nie tylko dzieciom, które umieją już czytać.

– Mój guru w tej dziedzinie, prof. Grzegorz Leszczyński, mówi, że książkę trzeba dać dziecku jak najwcześniej  – mówi Dorota Zawadzka, psycholożka dziecięca, znana m.in. z programu "Superniania". Ekspertka tłumaczy, by pozwolić dziecku by na początku traktowało książkę jak każdą inną zabawkę: potrząsało nią, bawiło się nią, a nawet posmakowało językiem – po to, by mogło się z nią oswoić i poznać ją.   – Natomiast w pewnym momencie powinniśmy przejść do książki jako do takiego przedmiotu, który służy może już nie tyle zabawie, ile zapełnianiu czasu związanego z rozwojem wyobraźni czy słownictwa – mówi Dorota Zawadzka.  Kredki mogą służyć do wspólnej zabawy   Co ważne, czytanie książek, tak samo jak wszystkie zabawy plastyczne, nie tylko kształtują wyobraźnię, lecz także są sposobem na współne spędzanie czasu: – Jeżeli damy dziecku kredkę by coś narysowało, to ono coś tworzy albo coś odtwarza: zależnie od tego, czy rysuje coś z wyobraźni albo np. wypełnia kolorami kolorowankę. Ale kredki też mogą służyć wspólnej zabawie – tłumaczy psycholożka. Taką wspólną zabawą może być nie tylko wspólne kolorowanie, ale też np. rysowanie na przemian wspólnego rysunku: raz rodzic, raz dziecko – podpowiada ekspertka. Nagranie powstało w ramach akcji Miasteczko Zmysłów, którego Partnerem jest:

książki dla dzieci, książeczki dla niemowląt, książki dla dwulatka
Edipresse
Gry i zabawy
Książki to najlepsze prezenty - 9 propozycji dla maluchów
Na kartonową książeczkę nigdy nie jest za wcześnie. Nawet jeśli niemowlę nie zrozumie ilustracji, dzięki niej nauczy się przewracać kartki, popatrzy na kolory. Oto kilka książek dla roczniaka i dwulatka, które warto podarować małym kandydatom na czytelników.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz