francuskie imiona dla dzieci
fot. Adobe Stock

Francuskie imiona - dla dziewczynki i chłopca, sprawdzą się w Polsce

Uważany jest za język miłości, więc dlaczego twoje maleństwo nie miałoby nosić francuskiego imienia? Mamy dla was piękne ich propozycje.
Agnieszka Majchrzak
francuskie imiona dla dzieci
fot. Adobe Stock
Miłośnikiem francuskich imion dla dzieci w Polsce jest piosenkarz Michał Wiśniewski. Wszystkie jego dzieci noszą takie imiona, córki - Vivienne, Fabienne, Etiennette, zaś syn - Xavier. Od kilku lat w naszym kraju prawo pozwala rodzicom na obdarowywanie swoich dzieci zagranicznymi imionami. Tak więc nie ma żadnej przeszkody, aby twoja córeczka lub synek nosili francuskie imię.

Spis treści:

Zasady imion francuskich

Nadawanie imion dzieciom we Francji rządzi się kilkoma regułami:
  • niektóre imiona występują w takiej samej formie zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców; jest to na przykład imię Camille, Dominique, Claude,
  • bywają francuskie imion posiadające odpowiedniki właściwe dla płci, na przykład Frédéric-Frédérique, Michel-Michèle lub Pascal-Pascale,
  • popularne są imiona, które składają się z dwóch członów, na przykład Marie-France, Marie-Sophie czy Jean-Marie; jeżeli pierwsze imię jest żeńskie, to drugie zazwyczaj będzie męskie,
  • większość imion francuskich nie ma zdrobnień.

Francuskie imiona są piękne, bo i cały ten kraj słynie z wykwintności, zamiłowania do sztuki i dobrego smaku. Jest tylko jeden szkopuł - ze względu na wymowę są one trudne do wypowiedzenia i zapamiętania. Stąd wybrałyśmy dla was propozycje imion, które mają polskie odpowiedniki, więc będą łatwiejsze w użyciu.
Redakcja poleca: Stare imiona – dla dziewczynek i dla chłopców, najpopularniejsze 100 lat temu i nadal modne [WIDEO]
Mamy dla was zestaw starych imion, które były najpopularniejsze w czasach naszych dziadków i pradziadków. Niektóre z nich nadal są bardzo modne i biją rekordy popularności!

Francuskie imiona dla dziewczynek

Oto wybrane francuskie imiona, które mogą stać się inspiracją dla nadania imienia dla waszej córeczki. W nawiasach podaliśmy także ich wymowę.

Francuskie imiona dla chłopców

Oto zestaw francuskich imion dla chłopców, w nawiasie podaliśmy ich wymowę:

Najpopularniejsze francuskie imiona dla dziewczynek - TOP 10

Francuski Państwowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych INSEE opublikował listę najpopularniejszych imion we Francji w 2018 roku. Zgodnie z nim czołówkę imion dla dziewczynek tworzą:
1. Emma
2. Jade
3. Louise
4. Alice
5. Chloé
6. Lina
7. Léa
8. Rose
9. Anna
10. Mila.

Najpopularniejsze francuskie imiona dla chłopców - TOP 10

Wśród imion dla chłopców najbardziej popularne we Francji są obecnie:
1. Gabriel
2. Raphaël
3. Leo
4. Louis
5. Lucas
6. Adam
7. Arthur
8. Jules
9. Hugo
10. Maël.

Zobacz też:

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy