prezent świąteczny dla dziecka
fot. Adobe Stock

Skąd się wziął zwyczaj prezentów świątecznych (i jak je zapakować?)

Pięknie opakowany prezent daje dużo przyjemności. Jak go opakować, żeby był naprawdę szczególny?
prezent świąteczny dla dziecka
fot. Adobe Stock
Wybieranie idealnych prezentów na Święta to ważna część przygotowań przed Wigilią i Bożym Narodzeniem. Z kolei dla dzieci to najmilsza tradycja. Niewiele jednak osób wie, że zwyczaj ten nie jest stary.

Kto wymyślił prezenty na święta?

Prezenty bożonarodzeniowe to jedna z najmłodszych tradycji świątecznych! Zwyczaj ten, podobnie jak choinka, przyszedł do nas z Niemiec. Najpierw przyjął się na dworach szlacheckich i w miastach. Jeszcze w połowie XX wieku dzieci na wsi dostawały w Wigilię, skromne na ogół, łakocie: suszone, słodkie owoce, pierniczki, cukierki w kolorowych papierkach.

Zapakuj prezenty i zróbcie karnety

Starannie zapakowane prezenty są podwójnie piękne. I pokazują obdarowanemu, że ktoś poświęcił swój czas i energię, by zadbać o każdy szczegół. Kupowanie strojnych toreb też jest ok (choć takie torby potrafią kosztować nawet kilkanaście złotych). Papier jest tańszy, choć nie do każdego prezentu się nadaje. W prezentach, które chowamy pod choinkę, bardzo ważne jest ładne podpisanie, dla kogo jest podarek. Możesz kupić śliczne karneciki. Ale możesz też je zrobić. 
Będziesz potrzebować:
  • biały papier lub tekturę
  • nożyczki
  • nitkę
  • tasiemkę
  • kredki lub flamastry.
Najwyższa pora zadbać też o sianko i opłatek! Opłatki można dziś kupić w galeriach handlowych, ale przede wszystkim w kościołach. Kolacja wigilijna bez opłatka jest jak... groszek bez marchewki. Zwyczaj łamania opłatkiem jest symbolem pojednania, przebaczenia, znakiem przyjaźni.

Zobacz, co kupić w prezencie:
  Zobacz więcej inspiracji na świąteczny czas z dzieckiem.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy