Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Adolf

Adolf to połączenie dwóch germańskich słów: adel („wspaniały, szlachetny”) i Wolf („wilk”). Dosłownie imię tłumaczy się zatem jako „wspaniały wilk”. Mężczyzna o tym imieniu jest urodzonym liderem i przywódcą. Doskonale radzi sobie w sytuacjach kryzysowych, a zachowanie zimnej krwi w stresujących momentach nie stanowi dla niego wyzwania. Adolf jest stanowczy, a jednocześnie czarujący, czym zaskarbia sobie szacunek ludzi.

Adolf - pochodzenie

Adolf to skrócona forma starogermańskiego imienia Adelwolf. Jest ono ściśle związane z postacią wilka, który symbolizuje niezależność, siłę charakteru, hart ducha i waleczność. Początkowo imię to nadawano wyłącznie chłopcom wywodzącym się z rodów szlacheckich. Miało przypominać im, aby byli dzielnymi wojownikami. Adolf jest też imieniem pierwszego króla Wizygotów. Ze względu na negatywne skojarzenia z Adolfem Hitlerem niemal całkowicie zaprzestano nadawania go dzieciom.

Zdrobnienia imienia Adolf

Imię Adolf doczekało się wielu zdrobnień, takich jak: Adi, Ado, Aduś, Adek, Adzio, Adolfik, Adolfek, Adolfuś, Adolfino.

Imieniny Adolfa

Adolf ma wiele okazji do świętowania. Możliwe daty imienin to: 11 lutego, 13 lutego, 14 lutego, 19 kwietnia, 17 czerwca, 8 lipca, 21 sierpnia, 27 września, 16 grudnia.

Imię Adolf dla dziecka

Imię Adolf budzi negatywne skojarzenia, dlatego rodzice nie decydują się, aby nazywać tak swoich synów. W 2020 r. w Polsce nie odnotowano żadnego nowo narodzonego chłopca o tym imieniu. Sytuacja powtórzyła się w pierwszym półroczu 2021 r. Adolf nadal nie figuruje w oficjalnych statystykach dotyczących urodzeń.

Adolf - edukacja

Adolf to inteligentny i błyskotliwy uczeń. Już od pierwszych klas szkoły podstawowej daje się poznać jako niezwykle zdolny uczeń. Z łatwością przyswaja wiedzę i umiejętnie wykorzystuje ją w praktyce. Uwielbia pracę w grupach, a publiczne wypowiedzi sprawiają mu przyjemność. Jako urodzony lider aktywnie włącza się w struktury samorządu szkolnego lub uczelnianego i staje się inicjatorem różnych akcji społecznych.

Adolf - rodzina i miłość

Adolf przyciąga płeć przeciwną jak magnes. Wszystko za sprawą uroku i wysokiej kultury osobistej. Nie tylko prawi kobietom komplementy, lecz sprawia, że czują się wyjątkowo. Nie stroni jednak od przelotnych romansów i prowadzi bogate życie erotyczne. Jeśli spotka idealną osobę, potrafi stworzyć z nią trwały i szczęśliwy związek. Do życia rodzinnego podchodzi w bardzo praktyczny sposób.

Adolf - predyspozycje zawodowe

Adolf nie jest szeregowym pracownikiem, ale urodzonym przywódcą. W pracy nigdy nie siedzi za biurkiem i szybko pnie się po szczeblach kariery. Najlepiej odnajduje się na stanowiskach kierowniczych, które dają mu dużą swobodę działania. Nie istnieją sytuacje kryzysowe, z którymi nie mógłby sobie poradzić. Dla swoich podwładnych jest stanowczym i wymagającym szefem. Adolf będzie doskonałym biznesmenem, politykiem lub policjantem.

Znani Adolfowie

Mimo negatywnych skojarzeń na kartach historii zapisało się wielu wybitnych Adolfów. Wśród nich są m.in. pisarze, naukowcy i politycy: Adolfo Perez Esquivel (argentyński laureat Pokojowej Nagrody Nobla), Adolf Rudnicki (polski pisarz), Adolf Dymsza (polski aktor), Adolf Hurwitz (niemiecki matematyk), Adolfo Suárez (hiszpański polityk), Adolf Dygasiński (polski pisarz).

Adolf w innych językach

Imię Adolf występuje w wielu językach. Jego najpopularniejsze wersje to:

  • j. angielski - Adolph, Adolphus
  • j. niemiecki - Adolf, Adolph
  • j. francuski - Adolphe
  • j. hiszpański - Adolfo
  • j. włoski - Adolfo
  • j. czeski - Adolf
  • j. grecki - Adolfos
  • j. łaciński - Adolphus.

Adolf - patroni

Patronem mężczyzn o tym imieniu jest św. Adolf z Westfalii. Żył na przełomie XII i XIII w. Był mnichem należącym do zakonu cystersów. Został mianowany biskupem w miejscowości Osnabrück, gdzie prężnie działał jako reformator, a także opiekun ubogich. Przedmiotem jego szczególnej troski było życie duchowe w diecezji, dlatego też wspierał zgromadzenia zakonne.

Przysłowia i cytaty z imieniem Adolf

Adolf nie występuje w polskich przysłowiach, jednak imię to pojawia się w utworach muzycznych oraz kabaretach. Występuje ono w piosenkach grup hip-hopowych. Adolf był też jednym z bohaterów piosenki kabaretu Łowcy pt. „Wino polali”.

Ciekawostki na temat imienia Adolf

Ze względu na negatywne skojarzenia historyczne w Niemczech i Danii nie można nadawać dzieciom imienia Adolf. Imię to można spotkać w Polsce wśród przedstawicieli starszego pokolenia. Z bazy PESEL wynika, że obecnie w Polsce żyje 3292 Adolfów, co daje temu mianu 223 miejsce wśród wszystkich imion męskich (stan z 31 stycznia 2021 r.).

Adolf - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Adolfa jest 2. Dwójki to osoby myślące racjonalnie.

Adolf - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Adolfa to chryzolit - klejnot o złotozielonej barwie.

Reklama

Adolf - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Adolfa jest brązowy.

Reklama
Reklama
Reklama