Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Bartosz

Mimo że sprawia wrażenie osoby dość nieprzystępnej, Bartosz okazuje się sympatyczny i otwarty na ludzi. Jest pomocny i potrafi rozwiązywać trudne problemy. To mężczyzna, który najchętniej spędza czas w domu. Nie lubi jednak bezczynności, dlatego z radością ima się wszelkich prac domowych. Majsterkowanie i zajmowanie się przydomowym ogródkiem lub działką jest dla niego idealnym sposobem na relaks.

Bartosz - pochodzenie

Bartosz to skrócona wersja imienia Bartłomiej, w Polsce używane było już w średniowieczu. Pierwszy potwierdzony dotyczący go zapis pochodzi z 1216 roku. Imię to ma wywodzić się od słowa „bartnik”.

Zdrobnienia imienia Bartosz

Zdrobnień imienia Bartosz jest bardzo dużo - Bartek i Bartuś to najpopularniejsze z nich. Dość często stosuje się też spieszczenia takie jak Barteczek, Bartuniek czy Bartas. Zdrobnienia mogą być bardziej oryginalne, np. Bajo, Bamber, Bata czy Bimbuś.

Imieniny Bartosza

Bartosz obchodzi imieniny 21 kwietnia, 24 sierpnia, 3 września, a także 5 i 12 grudnia.

Imię Bartosz dla dziecka

Bartosz od dziecka nie jest osobą zbyt wylewną czy otwartą na świat. Woli spędzać czas w spokoju i w bezpiecznym miejscu, np. w domu rodzinnym. Dziecko o tym imieniu jest też bardzo wrażliwe, co znakomicie pobudza jego wyobraźnię.

Aż 2027 chłopców otrzymało imię Bartosz w 2020 roku. Tym samym znalazło się ono na 28. miejscu w rankingu najbardziej popularnych imion nadawanych chłopcom w Polsce.

Bartosz - edukacja

Odpowiedzialność i wytrwałość Bartosza to cechy decydujące o sukcesie na etapie edukacji. Raczej nie będzie popularną osobą w grupie rówieśników. Nad wspólną zabawę czy naukę przedkładać będzie powrót do domu i samodzielne zdobywanie nowych informacji.

Bartosz - rodzina i miłość

Bartosz obdarzony jest dużą empatią i inteligencją, dzięki czemu w mig odgaduje potrzeby kobiet. Ujmuje je także swoją uczuciowością i taktem, jest jednak dość nieśmiały i niełatwo do niego dotrzeć. Partnerka Bartosza powinna podzielać jego zamiłowanie do spokojnego spędzania czasu w domowym zaciszu.

Bartosz - predyspozycje zawodowe

Bartosz to bardzo dobry pracownik. Jest osobą sumienną, uczciwą i pracowitą. Podczas wykonywania zadań za wszelką cenę chce uniknąć błędów. Skrupulatnie sprawdzi swoją pracę, zanim przekaże ją dalej. Nie jest typem przedsiębiorcy, zdecydowanie woli pewne zatrudnienie na państwowej posadzie, najlepiej w urzędzie. Jeśli Bartosz trafi na przełożonego, który dostrzeże jego potencjał, może dość szybko awansować na wyższe stanowisko.

Znani Bartoszowie

Człowiekiem, który nosił to imię i zapisał się na kartach historii, jest Bartosz Głowacki. Do 1794 roku nazywał się Wojciech Bartos, ale 4 kwietnia wykazał się wielką odwagą w trakcie bitwy pod Racławicami w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej, gdzie własną czapką zgasił lont w rosyjskiej armacie. Za ten czyn otrzymał nazwisko Głowacki. Niestety nie nacieszył nim zbyt długo, bo już 9 czerwca zginął w bitwie pod Szczekocinami.

Obecnie wielu znanych Bartoszy w naszym kraju jest związanych ze światem sportu. Mamy w tej grupie m.in. piłkarzy (Bosacki, Kapustka, Karwan, Kwiecień, Ślusarski), pływaka (Kizierowski) oraz piłkarza ręcznego (Jurecki). Z polskich sportowców największe sukcesy święci Bartosz Zmarzlik, który już dwukrotnie zdobył tytuł mistrza świata na żużlu.

To imię nosi również kilku polskich aktorów. Bartosz Opania znany jest przede wszystkim z roli w serialu „Na dobre i na złe”. W tej samej produkcji (i wielu innych) występuje Bartosz Obuchowicz, z kolei Bartosz Żukowski stworzył legendarną już postać Waldka w serialu komediowym „Świat według Kiepskich”.

Bartosz w innych językach

Bartholomew to odpowiednik imienia Bartosz w języku angielskim. W Portugalii występuje Bartholomeo, a w Hiszpanii i we Włoszech Bartolomeo. W Norwegii imię Bartosz funkcjonuje jako Bartol, a w Szwecji - Bartel. Najbardziej oryginalnie to imię brzmi w Finlandii (Perttu) i Estonii (Pärtii).

Bartosz - patroni

Patronem osób noszących to imię jest św. Bartłomiej Apostoł. Był on jednym z dwunastu apostołów zgromadzonych wokół Chrystusa. Przez wiele lat głosił ewangelię w Indiach, Arabii i Armenii. W tym ostatnim kraju został pojmany i około 70 roku n.e. stracony po okrutnych torturach.

Przysłowia i cytaty z imieniem Bartosz

Przysłów w języku polskim związanych z imieniem Bartosz jest stosunkowo dużo, oto trzy prawdopodobnie najbardziej znane:

  • „Bartosz! Jak się masz? Tak jak o mnie dbasz”;
  • „Niech pan panem będzie, a z wygodą sługa, Bartosz do siekiery, a Maciek do pługa”;
  • „Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła i nam pączków nasmażyła”.

Ciekawostki na temat imienia Bartosz

Imię Bartosz pojawia się w piosence „Nie zginaj karku” zespołu En Face: „Kraju nie było na mapach, królom służyli panowie. Lecz Bartosz szedł na armaty, Adam osłaniał go słowem”.

Bartosz - szczęśliwa liczba

Imię Bartosz związane jest z liczbą 2. Numerologiczne dwójki cechują się dużą łagodnością i są otwarte na potrzeby innych. To osoby raczej introwertyczne, zamknięte w sobie. W życiu starają się postępować tak, aby unikać konfliktów i kłótni.

Bartosz - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy dla Bartosza diament pomaga odzyskać utraconą energię, dodaje też ochoty do działania i odwagi. Ten kamień zwiększa pewność siebie i kreatywność, a także podnosi poczucie własnej wartości.

Reklama

Bartosz - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Bartosza jest biały. Związane z tą barwą osoby odznaczają się dużą elegancją, są optymistyczne i ponad wszystko cenią sobie wolność. Ten kolor stanowi również symbol odnowy życia duchowego.

Reklama
Reklama
Reklama