Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Borys

Borys to osoba, która lubi działać. Nie znosi monotonii, zawsze coś musi się wokół niego dziać. Cele, które sobie stawia, to prawdziwe wyzwania - nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, dzięki czemu odnosi sporo sukcesów w życiu. Ma wiele pasji, na których rozwijanie poświęca większość czasu, choć nie pochłania go to całkowite. Jest otwarty na ludzi i życzliwy.

Borys - pochodzenie

Borys to imię pochodzenia protobułgarskiego (lud koczowniczy pochodzenia huńskiego, który zamieszkiwał tereny obecnej Bułgarii). Według niektórych opracowań imię to oznacza wilka lub irbisa śnieżnego. Zgodnie z innymi badaniami można je przetłumaczyć jako „mały”, „waleczny” lub „niski”. Pierwszą historyczną postacią noszącą to imię był Borys I Michał, władca Bułgarów, który wraz ze swoim ludem przyjął chrzest.

Zdrobnienia imienia Borys

Borysek lub Boryś - tak najczęściej zdrobniale zwraca się do osoby noszącej to imię. Można też używać bardziej oryginalnych spieszczeń, takich jak np. Bob, Boria, Borysiątko, Bryś, a nawet Borówka lub Borowik.

Imieniny Borysa

Borys obchodzi imieniny 2 maja lub 10 sierpnia.

Imię Borys dla dziecka

Borys od dziecka wykazuje się dużym indywidualizmem. Skupia się bardziej na sobie i własnych potrzebach. Dlatego mały Borysek może sprawiać wrażenie osoby zamkniętej w sobie i niedostępnej. Wobec najbliższych jest jednak bardzo serdeczny i gotowy do niesienia im pomocy.

W 2020 roku 911 chłopców otrzymało imię Borys, co czyni je stosunkowo popularnym. Uplasowało się na 45. miejscu w rankingu popularności męskich imion w Polsce.

Borys - edukacja

Borys bardzo szybko się uczy, a wszystko dzięki temu, że jest obowiązkowy i systematyczny. Świetnie też radzi sobie ze stresem, więc nie spotyka go wiele niepowodzeń w szkole. Jeśli nawet poniesie porażkę, błyskawicznie sobie z tym radzi.

Borys - rodzina i miłość

Mężczyzna o tym imieniu bardzo lubi kobiety. Nawiązuje dużo znajomości, ale są to najczęściej niezobowiązujące flirty. Kiedy już zdecyduje się na trwały związek, wówczas bardzo przestrzega swoich granic i przestrzeni osobistej. W związku to raczej on będzie siłą przewodnią, a nie kimś, kto daje sobą sterować. Jako ojciec dobrze opiekuje się dziećmi, ale nie da wejść sobie na głowę.

Borys - predyspozycje zawodowe

Borys lubi trudne wyzwania i ma to przełożenie na życie zawodowe. Problemem pracy w zespole jest to, że inni pracownicy miewają problemy z nadążaniem za nim i jego pomysłami. Odpowiednie będą więc dla niego zawody związane z kreacją, wymagające koncepcyjnego myślenia i rozwiązywania skomplikowanych problemów.

Znani Borysowie

Aby wskazać najbardziej znane osoby o tym imieniu, trzeba skierować się ku Rosji. Borys Godunow był księciem i doradcą Iwana IV Groźnego, a po jego śmierci sam objął tron w Rosji. Jako car dbał o rozwój gospodarczy i kulturalny Rosji. W latach 1991-1999 prezydentem tego państwa był Borys Jelcyn. Borys Spasski z kolei to wybitny rosyjski szachista, który już w wieku 10 lat pokonywał arcymistrzów, a w latach 1969-1972 był szachowym mistrzem świata.

Niemiecki tenisista Boris Becker w latach 1985-1996 wygrał 6 turniejów Wielkiego Szlema. Ogółem triumfował w 49 turniejach tenisowych najwyższej rangi. Od 2019 roku premierem Wielkiej Brytanii jest Boris Johnson.

W Polsce prawdopodobnie najbardziej znaną osobą noszącą to imię jest aktor Borys Szyc, który zagrał już w ponad 80 filmach i serialach telewizyjnych.

Borys w innych językach

W obcych językach imię to najczęściej zapisuje się jako Boris. Tak jest w języku angielskim, duńskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, szwedzkim i włoskim. Na Słowacji i w Czechach występuje Borislav, a na Litwie - Borisas.

Borys - patroni

Patronem tego imienia jest św. Borys. Był on synem księcia kijowskiego i pierwszego prawosławnego władcy Rusi Włodzimierza. Po jego śmierci rozpoczęła się walka o tron, w wyniku której w 1015 roku Borys i jego brat Gleb zostali zamordowani, prawdopodobnie przez swojego przyrodniego brata Świętopełka lub Jarosława Mądrego. Niedaleko Kijowa wybudowano cerkiew, a kult zamordowanych braci szybko rozprzestrzenił się na całą Ruś. Św. Borys został patronem Moskwy i wszystkich książąt rosyjskich.

Przysłowia i cytaty z imieniem Borys

Trudno znaleźć w języku polskim powiedzenia czy przysłowia związane z imieniem Borys.

Ciekawostki na temat imienia Borys

W latach 1868-1872 Modest Musorgski napisał operę „Borys Godunow”, która ukazuje ostatnie dni życia cara. Opera zdobyła dużą popularność nie tylko w Rosji, lecz także na scenach światowych.

Borys - szczęśliwa liczba

Według numerologii szczęśliwą liczbą dla Borysa jest 7. Oznacza ona ludzi o wysokiej inteligencji, dużej spostrzegawczości i rozbudowanej intuicji. Mimo to numerologiczna siódemka w życiu nie kieruje się wyłącznie nią. Ważne są również informacje naukowe i nabyte doświadczenie.

Borys - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień dla silnego i gotowego do działania Borysa musi odpowiadać cechom jego charakteru. Takim minerałem jest tygrysie oko. Wspiera ono w odganianiu czarnych myśli i wątpliwości przy podejmowaniu decyzji. Ten kamień dodaje też odwagi i pewności siebie.

Reklama

Borys - szczęśliwy kolor

Fioletowy to symbol godności, dostojeństwa, ale także siły i pewności. Kolor określany jest jako niezwykły i niecodzienny, dlatego łączy się go z osobami, które często zadają pytania i poszukują na nie odpowiedzi.

Reklama
Reklama
Reklama