Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Cezar

Etymolodzy nie są zgodni co do znaczenia imienia Cezar. Pewne jest, że pochodzi z języka łacińskiego i jest związane ze słowami „ciąć” lub „wycinać”. Niektórzy tłumaczą je więc jako „wycięty z łona matki”. Osoba o tym imieniu wyróżnia się siłą charakteru oraz ambicją w dążeniu do wyznaczonych celów. W życiu kieruje się niezmiennymi zasadami, którym nigdy się nie sprzeniewierza. Stąd też wynika jego upór.

Cezar - pochodzenie

Cezar pochodzi od łacińskiego słowa caesere, caedere (tłum. „wycinać, ciąć”). Według przekazów rzymski imperator Juliusz Cezar miał zostać „wycięty z łona matki” i właśnie z rodzajem porodu związany jest jego przydomek Caesarius. Stąd też wiadomo, że medyczny termin „cesarskie cięcie” ma długie tradycje historyczne. Imię było dziedziczone przez kolejne pokolenia władców rzymskich i nie tylko. W krajach Europy Zachodniej utarło się określenie cesarz, a w Rosji - car. W Polskich źródłach imię Cezar pojawiło się po raz pierwszy w XIV w.

Zdrobnienia imienia Cezar

W języku polskim funkcjonuje wiele zdrobnień imienia Cezar. Oto najpopularniejsze z nich: Cezarek, Czarek, Czaruś, Cezary, Cezaruś.

Imieniny Cezara

Imię Cezar jest bardzo rzadko spotykane, jednak w kalendarzu pojawia się kilka razy. Wśród możliwych dat świętowania imienin są: 15 maja, 27 sierpnia i 25 września.

Zobacz także

Imię Cezar dla dziecka

Cezar należy do grupy nietypowych imion, jest bardzo rzadko wybierany przez rodziców. W 2020 r. nazwano tak tylko 3 chłopców, co dało imieniu odległe 578. miejsce w oficjalnym zestawieniu (stan na 31 stycznia 2021 r.). W pierwszym półroczu 2021 r. tendencja ta jeszcze się pogorszyła - wśród nowo narodzonych Polaków nie było żadnego Cezara, przez co imię wypadło z rankingu.

Cezar - edukacja

Cezar to bardzo uzdolniony uczeń. Poza wrodzoną inteligencją ma też szereg dodatkowych zainteresowań, które rozwija w wolnym czasie. Od samego początku wykazuje ciekawość świata, przez co zadaje mnóstwo pytań. Nie ma problemów z nauką, a wszechstronny umysł pomaga mu w naukach przedmiotów humanistycznych, jak również ścisłych. Cezar często stoi na czele samorządów klasowych i szkolnych, chętnie organizuje atrakcyjne wydarzenia.

Cezar - rodzina i miłość

Cezar nie jest typem romantyka. Swoją ukochaną zdobywa raczej metodycznie niż za pomocą romantycznych gestów. Gdy zakłada rodzinę, działa w sposób praktyczny i przemyślany. Bardzo dba o to, aby zapewnić byt oraz stabilizację najbliższym osobom. W związku bywa dominujący i władczy, a wobec dzieci zasadniczy.

Cezar - predyspozycje zawodowe

Cezar jest ambitnym pracownikiem, który odważnie sięga po kolejne zawodowe sukcesy. Awans zawodowy zawdzięcza swoim umiejętnościom oraz wrodzonemu uporowi. Szybko przejmuje dowodzenie w firmie, a dla podwładnych staje się wymagającym szefem. Błędem byłoby nazwanie go despotą - co prawda, wiele wymaga od innych, ale ma też bardzo wysokie wymagania wobec samego siebie. Doskonale sprawdzi się jako biznesmen, szef wielkiej korporacji lub dowódca wojska.

Znani Cezarowie

Na kartach historii zapisało się kilku mężczyzn o tym imieniu. Byli to rzymscy imperatorzy: Juliusz Cezar, Oktawian August, którego pełne imię brzmiało Gaius Iulius Caesar Octavianus czy Gaius Iulius Caesar Germanicus, zwany Kaligulą.

Cezar w innych językach

Imię Cezar to ogólnie przyjęta forma. Inne wersje językowe brzmią:

  • j. angielski - Caesar
  • j. francuski - César
  • j. niemiecki - Cäsar
  • j. włoski - Cesare
  • j. hiszpański - César
  • j. portugalski - César.

Cezar - patroni

Patronem mężczyzn o tym imieniu jest oczywiście Juliusz Cezar - jeden z największych imperatorów Cesarstwa Rzymskiego. Niektórzy mogą też upatrywać swojego opiekuna w osobie św. Cezarego z Nazjanzu - był to nadworny lekarz cesarza Konstancjusza II, żyjący w IV w. Jest to postać czczona w Kościele zarówno katolickim, jak i prawosławnym.

Przysłowia i cytaty z imieniem Cezar

Choć trudno znaleźć polskie przysłowia z imieniem Cezar, jest wiele znanych cytatów Juliusza Cezara, które na dobre zadomowiły się w polskiej kulturze. Wśród nich znajduje się bardzo popularna łacińska sentencja Veni, vidi, vici (tłum. „Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”). Inne cytaty to np.: „I ty, Brutusie, przeciwko mnie?” lub „Kości zostały rzucone”.

Ciekawostki na temat imienia Cezar

Według bazy PESEL w Polsce żyje 176 Cezarów, co daje temu męskiemu imieniu 886. miejsce w zestawieniu (stan z 31.01.2021).

Cezar - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Cezara jest 8. Ósemki to osoby, które bardzo wysoko cenią wartości intelektualne.

Cezar - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Cezara to diament - przezroczysty minerał o charakterystycznym blasku i wyjątkowej twardości.

Reklama

Cezar - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Cezara jest purpurowy.

Reklama
Reklama
Reklama