Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Dobromir

Imię Dobromir składa się z dwóch członów: dobro oraz -mir, który tłumaczy się jako „spokój”. Można więc odczytywać je jako nazwę człowieka spokojnego i opanowanego, o dobrym sercu. Według numerologii do imienia Dobromir przypisana jest liczba 4, symbolizująca wytrwałość i stabilność. Numerologiczne czwórki to osoby o niezwykłej sile umysłu. Odpowiedzialnie i konsekwentnie dążą do wyznaczonych sobie celów i nigdy z nich nie rezygnują, nawet gdy napotykają duże przeciwności. Dobromir to fantastyczny przyjaciel, osoba godna zaufania, na której zawsze można polegać. Nie potrzebuje pomocy innych w dążeniu do sukcesu. Wszelkie zasługi, jakie osiąga w życiu, zawdzięcza wyłącznie swojej ciężkiej i wytrwałej pracy.

Dobromir - pochodzenie

Dobromir to męskie staropolskie imię. W Polsce zaczęto je używać już w XIII wieku. Żeńskim odpowiednikiem tego imienia jest Dobromira.

Zdrobnienia imienia Dobromir

Imię Dobromir ma wiele zdrobnień. W języku polskim do najczęściej używanych spieszczeń należą: Dobek, Dobromirek, Dobrek, Dobry, Dobroj, Dobroch, Dobrosz, jak również: Miłek, Mirek, Miłunio, Mirkoś, Mirunio, Mirkosz, Mirko.

Imieniny Dobromira

Dobromir może obchodzić imieniny 31 marca lub 4 stycznia.

Imię Dobromir dla dziecka

Dobromir to w Polsce wciąż bardzo mało popularne imię. Choć kojarzy się pozytywnie i brzmi wyjątkowo elegancko, niewielu rodziców decyduje się nadać je swojemu dziecku. W 2019 roku jako pierwsze otrzymało je zaledwie 9 chłopców, z kolei rok później - 17. To propozycja dla rodziców, którzy szukają oryginalnego, a przy tym staropolskiego imienia.

Dobromir - edukacja

Osoby o imieniu Dobromir wyróżniają się nieprzeciętnym umysłem. Są żądne wiedzy i chłoną ją z każdego możliwego źródła. Dobromir jest niezwykle sumiennym i zdyscyplinowanym uczniem, co z pewnością pozytywnie przełoży się na wyniki w nauce, zwłaszcza w przedmiotach ścisłych. Dzięki odpowiedzialności i wrodzonej wytrwałości jest w stanie zrealizować niemalże każdy zamierzony cel.

Dobromir - rodzina i miłość

Dobromir bardzo szanuje swoją rodzinę, jednak często na pierwszym miejscu stawia pracę. To mało konfliktowy mężczyzna, który w wielu kwestiach ulega swojej partnerce. Niejednokrotnie jest wykorzystywany, co negatywnie wpływa na jego samoocenę. W związku jest bardzo oddany i godny zaufania.

Dobromir - predyspozycje zawodowe

Dobromir to osoba bardzo rzetelna, która pracę stawia na pierwszym miejscu. Uwielbia przygotowywać różnorodne projekty i planować kolejne cele do realizacji. Jest doskonałym organizatorem, który jak sobie już coś postanowi, nie ma możliwości, aby zmienił zdanie. Dobromir to urodzony budowniczy. W tej roli z pewnością stworzy trwałe konstrukcje o solidnych fundamentach.

Znani Dobromirowie

Najwięcej znanych Polaków o imieniu Dobromir zajmuje się nauką, polityką oraz udziela się artystycznie. Należą do nich między innymi: Dobromir Sośnierz (europoseł, polityk), Dobromir Makowski (raper, inicjator RapPedagogii, czyli spotkań dotyczących profilaktyki uzależnień, autor książki „Wyrwałem się z piekła”), Dobromir Dymecki - aktor teatralny i filmowy, Dobromir Jasztal (doktor prawa kanonicznego, prawnik), Dobromir Osiński (poseł Krajowej Rady Narodowej).

Dobromir w innych językach

Identyczną pisownię imienia Dobromir obserwuje się w językach: bułgarskim, serbskim, czeskim i chorwackim.

Patroni imienia Dobromir

W panteonie świętych katolickiego Kościoła nie odnotowuje się nikogo o imieniu Dobromir. Za patronów imienia można jednak uznać osobistości, których wspomnienie liturgiczne odbywa się w dniu imienin Dobromira, tj. 4 stycznia. Należą do nich: święta Aniela z Foligno, święty biskup Grzegorz z Langres, święty Emanuel González García, święty biskup Rygobert z Reims, święta Elżbieta Seton.

Przysłowia i cytaty z imieniem Dobromir

Związek frazeologiczny pomysłowy Dobromir oznacza osobę szalenie kreatywną, żądną wiedzy, utalentowanego majsterkowicza.

Ciekawostki o imieniu Dobromir

Dobromir to postać fikcyjna, bohater popularnego animowanego filmu dla dzieci pt. „Pomysłowy Dobromir”. Bajkę nakręcono w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie i emitowano w telewizji w latach 1973-1975. Główny bohater jest młodym inżynierem, który tworzy wynalazki, mające na celu pomóc mu w pracy na wsi. Reżyserem filmu był Roman Huszczo, który pracował również w przy takich produkcjach, jak: „Dziwne przygody Koziołka Matołka” czy serii „Pies, kot i…”.

Dobromir - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Dobromira jest 4.

Dobromir - szczęśliwy kamień

Kamieniem, który z pewnością przyniesie szczęście Dobromirowi, jest granat, uznawany za symbol nadziei, chroniący od zła świata i negatywnych myśli. Granat rozświetla umysł w chwilach zwątpienia i rezygnacji.

Reklama

Dobromir - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Dobromira jest łososiowy. Barwa ta kojarzy się z bezpieczeństwem i spokojem. Łososiowy kolor pozytywnie nastraja oraz powoduje, że do wszelkich problemów podchodzimy racjonalnie.

Reklama
Reklama
Reklama