Ignacy – pochodzenie, znaczenie, imieniny
Ignacy znajduje się w grupie najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych imion w Polsce. W 2020 r. nazwano tak 3867 chłopców, co oznacza wysoką 18. pozycję w rankingu polskich imion. Ignacy to mężczyzna, którego wyróżnia stałość charakteru oraz wytrwałość w dążeniu do obranego celu. Przy tym zawsze zachowuje spokój i nie działa w pośpiechu. Znajomi widzą w nim honorowego mężczyznę z wielką klasą, który nigdy nie odmawia pomocy innym. Czasami odbywa się to kosztem jego własnego interesu. Jako urodzona dusza towarzystwa uwielbia spędzać czas na długich, wartościowych rozmowach. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć.
Spis treści
- Znaczenie imienia Ignacy
- Ignacy - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Ignacy
- Imieniny Ignacego
- Imię Ignacy dla dziecka
- Ignacy - edukacja
- Ignacy - rodzina i miłość
- Ignacy - predyspozycje zawodowe
- Znani Ignacowie
- Ignacy w innych językach
- Ignacy - patroni
- Przysłowia i cytaty z imieniem Ignacy
- Ciekawostki na temat imienia Ignacy
- Ignacy - szczęśliwa liczba
- Ignacy - szczęśliwy kamień
- Ignacy - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Ignacy
Znaczenie imienia nie jest do końca jasne. Najpopularniejsza teoria etymologów wskazuje na związek z łacińskim rzeczownikiem ignis (tłum. „ogień”). W takiej sytuacji Ignacy to określenie mężczyzny o płomiennym sercu. Mężczyzna o tym imieniu z chęcią niesie pomoc innym, a ponadto daje się poznać jako dobry partner, przyjaciel i pracownik.
Ignacy - pochodzenie
Imię Ignacy najprawdopodobniej pochodzi z języka łacińskiego. Oprócz związku z rzeczownikiem ignis niektórzy wskazują także na podobieństwo do nazwy rodu Egnacjszów (łac. Egnatii). Wtedy imię określałoby przynależność do tej rodziny. Inna mniej popularna teoria mówi o etruskich korzeniach Ignacego. Pierwsze źródła wskazujące na jego obecność w Polsce pochodzą z XIV w.
Zdrobnienia imienia Ignacy
Imię Ignacy doczekało się wielu zdrobnień w języku polskim. Oto najpopularniejsze z nich: Ignaś, Ignacek, Iguś, Ignac, Ignaszek, Igunio, Igulek, Igutek, Ignacjo.
Imieniny Ignacego
Ignacy ma wiele okazji do świętowania w ciągu roku. Najpopularniejszą datą jest 17 października. Inne możliwe terminy to: 3 lutego, 11 maja, 28 maja, 15 lipca, 21 lipca, 31 lipca, 22 września oraz 23 października.
Imię Ignacy dla dziecka
Ignacy to imię, które cieszy się bardzo dużą popularnością i jest często wybierane przez rodziców. W 2020 r. nazwano nim 3867 chłopców, co dało mu 18. miejsce w oficjalnym zestawieniu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 r.). W pierwszym półroczu 2021 r. Ignacy awansował - nazwano tak 2194 młodych Polaków, co oznacza 12. miejsce w rankingu.
Ignacy - edukacja
Ignacy to bardzo zdolny uczeń. Na tle kolegów wyróżnia go wyjątkowy spokój i opanowanie. Zawsze jest przygotowany do zajęć, a podczas lekcji potrafi zachować odpowiednie skupienie. Nie uznaje ściągania, woli raczej tłumaczyć kolegom niezrozumiały materiał, niż podpowiadać im w czasie sprawdzianów. Po lekcjach chętnie angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.
Ignacy - rodzina i miłość
Ignacy bardzo ceni wartości rodzinne. Dlatego od samego początku szuka kobiety, z którą stworzy trwałą więź opartą na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Na samym początku sprawia wrażenie nieśmiałego, ale otwiera się, gdy tylko spotka odpowiednią osobę. Jego żona może cieszyć się wiernym, oddanym, jak również czułym partnerem. W życiu rodzinnym Ignacy dąży do harmonii - konfliktowe sytuacje rozwiązuje bez emocji i potrafi spojrzeć na nie z odpowiednim dystansem.
Ignacy - predyspozycje zawodowe
Ignacy to uczciwy i honorowy pracownik. Działa bez pośpiechu, co czasem może irytować jego szefa czy współpracowników. Niemniej wyróżnia go wyjątkowo koleżeńska postawa, a zamiast wyścigu szczurów woli on współpracę połączoną ze zdrowym współzawodnictwem. Jako osoba wszechstronnie uzdolniona sprawdzi się w każdej profesji, a najlepiej będzie czuł się na stanowiskach, które dają dużą swobodę działania.
Znani Ignacowie
Na kartach historii zapisało się wielu mężczyzn o omawianym imieniu. W tej grupie są m.in. pisarze, muzycy i politycy: Ignacy Krasicki (pisarz), Ignacy Mościcki (ostatni prezydent II Rzeczypospolitej), Ignacy Paderewski (pianista), Ignacy Łukasiewicz (konstruktor lampy naftowej), Ignacy Friedman (pianista i pedagog), Ignacy Dąbrowski (pisarz i nowelista).
Ignacy w innych językach
Imię Ignacy występuje w wielu językach. Jego najpopularniejsze wersje to:
- j. angielski - Ignace, Inigo
- j. francuski - Ignace
- j. niemiecki - Ignaz
- j. włoski - Ignazio
- j. hiszpański - Ignacio
- j. litewski - Ignas, Ignacas
- j. rosyjski - Ignat, Ignatij
- j. czeski - Ignác.
Ignacy - patroni
Patronem mężczyzn o tym imieniu jest św. Ignacy Antiocheński - żyjący w I w. biskup Antiochii i uczeń św. Jana Ewangelisty. Autor licznych listów apostolskich. Został skazany na śmierć przez cesarza Trajana i poniósł ją na arenie rzymskiego Koloseum. Innym patronem tego imienia jest św. Ignacy Loyola - żyjący na przełomie XV i XVI w. założyciel zakonu jezuitów.
Przysłowia i cytaty z imieniem Ignacy
Imię pojawia się w wielu polskich przysłowiach, np.: „On dla mnie tyle znaczy, co Ignacy”, „Powiada św. Ignacy, żeśmy nie wszyscy jednacy”, „Najmilszy i drogi Ignacy pomoże ci przy każdej pracy”, „Poczekaj, Ignacy, aż będzie inacy”.
Ciekawostki na temat imienia Ignacy
Początkowo za polski odpowiednik Ignacego uznawano Żegotę. Żegota pojawia się jednak we wcześniejszych źródłach, dlatego imiona uznano za odrębne. Ignacy to bardzo popularne imię wśród zwierzchników Kościoła prawosławnego.
Ignacy - szczęśliwa liczba
Szczęśliwą liczbą Ignacego jest 5. Piątki to osoby bardzo praktyczne.
Ignacy - szczęśliwy kamień
Szczęśliwy kamień Ignacego to opal - szlachetny, wielobarwny mineraloid.
Ignacy - szczęśliwy kolor
Szczęśliwym kolorem Ignacego jest grafitowy.