Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Ireneusz

Ireneusz to prawdziwa dusza towarzystwa. Przy nim nie można się nudzić. Wrodzona inteligencja pozwala na zainteresowanie Ireneuszem osób znajdujących się w jego otoczeniu. Jest przy tym kulturalny i umie zachować się w zależności od sytuacji. Ireneusz jest altruistą, który chętnie niesie pomoc wszystkim potrzebującym. Jest otwarty i tolerancyjny. Uwielbia podróże, a swoje miejsce do życia znaleźć może w każdym zakątku ziemi.

Ireneusz - pochodzenie

Imię Ireneusz pochodzi z greki, gdzie słowo eirenaios oznacza osobę spokojną i nastawioną pokojowo. Przyjęli je również Rzymianie, którzy zapisywali je w formie Irenaeus.

Zdrobnienia imienia Ireneusz

Irek to najbardziej oczywiste zdrobnienia tego imienia. Poza tym do Ireneusza można mówić per Iras, Iro czy Irasek. Do bardziej oryginalnych form zaliczyć trzeba Iro, Irosława czy Iruśka.

Imieniny Ireneusza

28 czerwca to najpopularniejszy dzień, w którym Ireneusz obchodzi imieniny. Inne daty, w których może świętować, to: 25 marca, 5, 6 kwietnia, 5 maja, 23, 26 sierpnia, 18, 20 września, 20 października, 15 grudnia.

Imię Ireneusz dla dziecka

Irek to bardzo radosne dziecko. Uwielbia zabawę i towarzystwo innych dzieci, a także swoich bliskich. Lubi przejmować inicjatywę w organizowaniu zabawy i ma wiele ciekawych pomysłów. Nie znosi, gdy zabawa nie wyjdzie po jego myśli lub gdy poniesie niepowodzenie w rywalizacji.

W 2020 roku 34 chłopców otrzymało w Polsce imię Ireneusz. Łącznie nosiło je blisko 60 tysięcy mężczyzn.

Ireneusz - edukacja

Irek nie przykłada zbyt wielkiej wagi do nauki, co nie oznacza, że ma w szkole kłopoty. Dzięki swej radosnej naturze jest przez nauczycieli dostrzegany i lubiany, co ułatwia mu przykrycie pewnych luk w wiedzy. Jeśli jednak Irek zapali się do jakiegoś przedmiotu i odnajdzie w nim swoją pasję, będzie uczył się wprost świetnie.

Ireneusz - rodzina i miłość

Ireneusz potrafi docenić kobiece piękno, ale przez to, że jest dość nieśmiały, trudno mu zawierać znajomości z kobietami. Jest dość ostrożny i nieufny. Kiedy jednak da się lepiej poznać, to okazuje się osobą optymistyczną, wesołą i otwartą. Irek poszukuje prawdziwej miłości i czułości. Jego bliscy nie będą się przy nim nudzić. Życie z Ireneuszem jest pełne przygód i miłych niespodzianek.

Ireneusz - predyspozycje zawodowe

W związku ze swoim temperamentem Ireneusz pracuje zrywami. Przez jakiś czas może być niezwykle zaangażowany w to, co robi, aby po kilku dniach popaść praktycznie w marazm. Dlatego też nie sprawdzi się w pracy biurowej czy w żmudnym wykonywaniu podobnych czynności. Jego żywiołem będą zawody artystyczne czy zajęcia o zróżnicowanym tempie pracy, takie jak dziennikarz czy fotograf.

Znani Ireneuszowie

W związku z tym, że imię Ireneusz dotarło do Polski stosunkowo późno, wśród znanych osób je noszących mamy postaci wyłącznie z historii najnowszej. Jednym z nich jest muzyk Ireneusz Dudek, który występuje pod pseudonimem Shakin’ Dudi. Ze świata rozrywki pochodzi też inny znany artysta, choć nie można o nim powiedzieć, że jest głośny. Mowa bowiem o Ireneuszu Krosnym, który jest mimem. Wśród sportowców mamy Ireneusza Jelenia, reprezentanta Polski w piłce nożnej, który wystąpił na Mistrzostwach Świata w Niemczech w 2006 roku. Ireneusz Mazur to z kolei trener siatkarski, który przez dwa lata prowadził męską reprezentację Polski. Obecnie jest komentatorem i ekspertem telewizyjnym.

Ireneusz w innych językach

W Hiszpanii na Ireneusza mówi się Ireneo, a we Francji - Irenée. W języku angielskim imię to zapisuje się Irenaeus, po niemiecku - Irenäus. W Czechach i na Słowacji mamy dwie formy, czyli Irenej lub Ireneus. Po rosyjsku imię piszemy w wersji Irinij, a po węgiersku - Jernö.

Ireneusz - patroni

Patronem osób noszących to imię jest św. Ireneusz. Urodził się w II w. n.e. w Smyrnie. Od wczesnej młodości wyróżniał się głęboką wiarą, a także życzliwością w stosunku do innych ludzi. Ireneusz prowadził też działalność związaną z krzewieniem wiary najpierw w Galii, później w Rzymie. Prawdopodobnie poniósł śmierć męczeńską w 202 roku.

Przysłowia i cytaty z imieniem Ireneusz

Brak.

Ciekawostki na temat imienia Ireneusz

Mimo swojej długiej historii imię Ireneusz jest jednym z nowszych w naszym kraju. Do Polski dotarło bowiem dopiero w XVIII wieku.

Ireneusz - szczęśliwa liczba

Numerologiczne dziewiątki, do których zaliczają się też Ireneuszowie, są bardzo wrażliwe. Nie akceptują sytuacji, kiedy ktoś krzywdzi inne osoby czy zwierzęta. Dziewiątki są również otwarte, lojalne i sumienne. Można zawsze na nie liczyć. Wyróżniają się dużym optymizmem, radością życia i wesołością.

Ireneusz - szczęśliwy kamień

Piasek pustyni, szczęśliwy dla Ireneusza, nazywany jest też kamieniem tysiąca słońc ze względu na swoją mocno brązową, ciepłą barwę. Kamień ten wzmacnia poczucie własnej wartości. Pozwala przełamać osobom z nim związanym nieśmiałość, a także wspiera je podczas podejmowania ważnych życiowych decyzji

Reklama

Ireneusz - szczęśliwy kolor

Beżowy, kolor szczęśliwy dla Ireneusza, pozwala mu zniwelować poczucie zagrożenia w różnych sytuacjach życiowych. Likwiduje napięcie i wspiera witalność osoby z nim związanej. Beż wpływa też z na zwiększenie empatii i większą otwartość na potrzeby innych osób.

Reklama
Reklama
Reklama