Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Iwo

W numerologii imieniu Iwo przypisuje się liczbę 2. Oznacza ona osoby o wyjątkowo łagodnym charakterze. Cechuje je dobroć i skromność. Numerologiczne dwójki są bardzo wrażliwe na cierpienie innych osób, dlatego zawsze starają się pomagać potrzebującym. Iwo to osoba odpowiedzialna. Jest dość poważny, a podczas spotkań ze znajomymi raczej nie uchodzi za duszę towarzystwa. Pomimo tego jego dobroć serca i życzliwość powoduje, że zawsze jest otoczony gronem wiernych i oddanych przyjaciół.

Iwo - pochodzenie

Imię Iwo oraz jego wariant Iwon mają germańskie pochodzenie. Najprawdopodobniej wywodzą się od słowa iwa, które oznacza „cisowe drzewo” lub „łuk z cisowego drzewa”. Uważa się również, że Iwo może pochodzić od imienia Jan jako zapożyczenie z języka greckiego od słowa Ιωάννης. W Polsce formę Iwon zaczęto używać pod wpływem łaciny już w XIII w. Jej żeńskim odpowiednikiem jest Iwona.

Zdrobnienia imienia Iwo

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Iwo to: Iwuś, Iwuniek, Iwusio, Iwan, Iwcio, Iwek, Iweczko, Iwanko, Iweczek, Iwik, Iwanek, Iwkuś, Iwki.

Imieniny Iwa

Osoby o imieniu Iwo najczęściej obchodzą imieniny 19 maja. Inne daty, w których również można świętować, to: 4 września, 27 października, 23 grudnia.

Imię Iwo dla dziecka

Iwo to dość oryginalne imię dla chłopca, które w Polsce nie cieszy się największą popularnością. W 2020 roku nazwano tak 193 dzieci. Największym zainteresowaniem imię cieszyło się wówczas w województwie wielkopolskim. Otrzymało je tam 40 chłopców.

Iwo - edukacja

Iwo swoje obowiązki szkolne wypełnia wolno i spokojnie, jednak jest przy tym bardzo skrupulatny. Do edukacji podchodzi nad wyraz poważnie. Cechuje go odpowiedzialność, dlatego przykłada się do nauki najlepiej, jak potrafi. Pomimo bycia introwertykiem szybko nawiązuje porozumienie z rówieśnikami i dobrze odnajduje się w nowych sytuacjach.

Iwo - rodzina i miłość

Iwo najlepiej czuje się w zaciszu własnego domu. Jest szalenie oddany rodzinie i bardziej interesuje go szczęście bliskich niż własna kariera i pogoń za pieniędzmi. W miłości Iwo jest bardzo czuły i troskliwy. Ze względu jednak na to, że często lubi zamykać się w sobie, szczęśliwy związek stworzy tylko z osobą, która będzie rozumieć i akceptować jego potrzebę izolowania się.

Iwo - predyspozycje zawodowe

Iwo to osoba, która niezwykle skrupulatnie wypełnia swoje obowiązki. Źle czuje się, pracując w miejscach, w których panuje wyścig szczurów. Zdecydowanie woli pracę na spokojniejszych stanowiskach. Iwo nie najlepiej czuje się w zawodach kierowniczych. Woli raczej odgrywać rolę wykonawcy. Niestety w przypadku jakiegokolwiek konfliktu wysoce prawdopodobne jest, że odpuści swoje racje dla świętego spokoju.

Znane osoby o imieniu Iwo

Do najbardziej znanych osób, które noszą imię Iwo, należą: Iwo Wiciński (aktor dziecięcy), Iwo Białynicki-Birula (profesor nauk fizycznych), Iwo Jaworski (prawnik), Iwo Zaniewski (malarz, dyrektor artystyczny), Iwo Wojciechowski (ekolog), Iwo Pawłowski (aktor), Iwo Odrowąż (biskup krakowski).

Iwo w innych językach

Imię Iwo w innych językach piszę się identycznie, zastępując literę „w” - literą „v”. Pisownia wygląda następująco: Ivo - w języku łotewskim, włoskim, czeskim - Ivo, Иво - w języku rosyjskim, bułgarskim.

Patroni imienia Iwo

W dniu imienin Iwa, czyli 19 maja, w Kościele katolickim obchodzi się liturgiczne wspomnienie świętego Iwa Helory, patrona prawników. Słynął on z zamiłowania do nauki i ubóstwa. Największe uznanie otrzymał, gdy cały swój majątek, w tym również rodzinny dom, oddał dla ubogich.

Przysłowia i cytaty z imieniem Iwo

Strach! Żeby pokonać smoka, potrzebny jest strach - cytat z książki dla dzieci pt. Iwo z Nudolandii autorstwa Doroty Suwalskiej.

Ciekawostki o imieniu Iwo

Słownik języka polskiego PWN podaje, że imię Iwo można odmieniać na różne sposoby. Jedna z zasad, dotycząca imion zakończonych na literę -o, mówi, że do tematu fleksyjnego (w tym wypadku Iw-) wystarczy dodać odpowiednią końcówkę, czyli np.: idziemy do Iwa, mówimy o Iwie. Z kolei jeśli chcemy kierować się zasadami starannej polszczyzny, możemy tradycyjnie dodawać do form zależnych literę -n-, np.: pójdę do Iwona, opowiem o Iwonie. Zasada ta dotyczy odmiany dwusylabowych imion męskich zakończonych na -o, takich jak właśnie Iwo, ale też Hugo czy Bruno. Ostatnie rozwiązanie, również poprawne, to pozostawienie imienia nieodmienionego, co we współczesnej praktyce językowej stosuje się najczęściej.

Iwo - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Iwa jest 2, nazywana liczbą wzajemności. Dwójka stanowi odzwierciedlenie życzliwego nastawienia do świata. Zwraca również uwagę na dwa punkty widzenia, które są niezbędne, aby dokonać dokładnej obserwacji i trafnej oceny konkretnego zjawiska czy zachowania.

Iwo - szczęśliwy kamień

Opal to kamień, który przyniesie szczęście Iwu. To talizman wiary i zaufania. Niegdyś wierzono, że spadł on z nieba, przez co uznawany jest za cenny dar niebios. Opal pomaga usunąć z życia wszelkie troski i problemy. Co więcej, sprowadza on dobre sny i pozytywnie wpływa na rozwój duchowy.

Reklama

Iwo - szczęśliwy kolor

Za szczęśliwy kolor Iwa uznaje się czarny. Uznawany jest on za barwę wyrzeczenia i pokory, przez co kapłani noszą sutanny w takim właśnie kolorze. Kolor czarny to również symbol autorytetu i siły. Od zawsze kojarzy się również z elegancją i klasą.

Reklama
Reklama
Reklama