Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Jakub

Jakub jest dumnym i wrażliwym na swoim punkcie mężczyzną. Jest też poważny i zdyscyplinowany, ale czasem dość wybuchowy. Nie lubi, kiedy otoczenie zwraca na niego zbytnią uwagę. Kulturalny i elegancki, ma nienaganne maniery. Jest przy tym bardzo dobrym kompanem i świetnie czuje się, uczestnicząc w spotkaniach towarzyskich. Okaże się dobrym i wiernym przyjacielem, o ile ktoś zaakceptuje jego wybuchy złości i zmienne nastroje.

Jakub - pochodzenie

Jakub wywodzi się od hebrajskiego imienia Jaaqob, które oznacza „tego, którego Jahwe ochrania”. Posługiwano się nim w Mezopotamii i Egipcie.

Imię dotarło do Polski w XIII wieku, a zapisywane było w formach Jakob, Jakób lub Jakow. Do 1936 roku pisano je przez „ó”, ale po reformie ortograficznej ustalono zapis obowiązujący do dziś. W latach 2000-2015 imię Jakub było najczęściej nadawanym imieniem w Polsce. Na początku 2021 roku w naszym kraju żyło ponad 410 tysięcy Jakubów.

Zdrobnienia imienia Jakub

Kuba i Kubuś to najważniejsze zdrobnienia tego imienia. Poza tym dość często używa się takich form, jak: Jakubek, Jakubuś, Kubunio czy Kubi. Bardziej oryginalnie mówi się Jakobo, Kubek czy Kubcio.

Imieniny Jakuba

Jakub ma do wyboru bardzo dużą liczbę dni, w których może obchodzić imieniny. Praktycznie w każdym miesiącu jest okazja. Do najpopularniejszych dat należą 6 maja i 25 lipca.

Imię Jakub dla dziecka

Jakub już jako dziecko chce osiągnąć jak najwięcej. Kiedy coś mu nie wychodzi, jest bardzo niezadowolony i często się złości w dość hałaśliwy sposób. Jest też mocno wyczulony na swoim punkcie. Gdy ktoś próbuje z niego żartować, może być bardzo zły.

W 2020 roku 7162 chłopców otrzymało imię Jakub. W związku z tym uplasowało się ono na czwartym miejscu w rankingu najpopularniejszych imion męskich.

Jakub - edukacja

Jakub może mieć w szkole pewne problemy wynikające z cech charakteru. Każdą uwagę czy niepowodzenie bierze mocno do siebie. Może nawet czasem pokłócić się z nauczycielem, jeśli uzna, że ocenił go niesprawiedliwie. Natomiast jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, jego zdyscyplinowanie pozwala mu na odniesienie sukcesu.

Jakub - rodzina i miłość

Jakub lubi imponować kobietom. Dba o siebie, elegancko się ubiera, a przy tym jest szarmancki. Cieszy się, kiedy dostrzega zainteresowanie ze strony płci pięknej. Kiedy jednak się zakocha, interesuje go już tylko ta jedna, jedyna. Jest wierny, czuły i otacza ją opieką. Podobnie zachowuje się w stosunku do dzieci. Zajmuje się nimi i opiekuje, nie zapominając o wspólnej zabawie.

Jakub - predyspozycje zawodowe

Jakub jest osobą dynamiczną, szukającą nowych wyzwań. Dzięki temu będzie też cenionym pracownikiem. Jego kolejną ważną zaletą są umiejętności analityczne. W pracy daje z siebie bardzo dużo, ale jego wysiłek musi być dostrzegany przez przełożonych. Jakub będzie dobrym naukowcem, ale też informatykiem, matematykiem czy fizykiem.

Znani Jakubowie

W historii wielu było znanych Jakubów. Imię to nosili królowie Anglii i Szkocji (np. Jakub V czy Jakub I Stuart), popularne było również wśród prezydentów USA (James Madison czy Jimmy Carter). Imię nosiło wielu świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego (m.in. św. Jakub z Numidii czy bł. Jakub Alberione).

Świat muzyki to m.in.: James Brown, Jakob (Bob) Dylan czy James Blunt. Do najbardziej znanych Jakubów ze świata filmowego należą: Jim Carrey, Jim Jarmusch czy James Wood. Wielu znanych Jakubów to sportowcy. Wybitnym amerykańskim tenisistą był Jimmy Connors, a Jakob Fuglsang jest kolarskim mistrzem. Natomiast niewątpliwe najbardziej rozpoznawalnym Jakubem wśród sportowców był argentyński piłkarz Diego Maradona.

Wśród Jakubów znanych w Polsce wymienić trzeba na pewno Kubę Sienkiewicza (lidera zespołu Elektryczne Gitary). Do znanych postaci ze świata filmu zaliczymy Jana Jakuba Kolskiego, Jakuba Gierszała czy Jakuba Wesołowskiego. W sporcie mamy piłkarzy, m.in. Jakuba Błaszczykowskiego i Jakuba Wawrzyniaka, czy znakomitego lekkoatletę Jakuba Krzewinę.

Jakub w innych językach

W języku angielskim imię Jakub zapisuje się w kilku wersjach: Jacob, Jake, Jay, Jimmy czy James. Podobnie jest w języku francuskim, gdzie występują formy, takie jak: Jacques, Jame, Jacomo, Jacob. W Hiszpanii są to: Diego, Iago, Jaime, Santiago czy Jacobo. Co ciekawe w Czechach zapis tego imienia jest dokładnie taki sam jak w Polsce: Jakub lub Kuba. W Niemczech możemy spotkać Jakoba, a we Włoszech - Giacomo, Giacobbe lub Jacopo.

Jakub - patroni

Św. Jakub, patron tego imienia, był jednym z Apostołów. Po śmierci Chrystusa założył pierwszą gminę skupiającą jego wyznawców. W 62 roku za naruszenie prawa obowiązującego w Judei został skazany na śmierć i ukamienowany.

Przysłowia i cytaty z imieniem Jakub

Wśród wielu przysłów związanych z imieniem Jakub najpopularniejsze to:

  • Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie;
  • Jaki Jakub do południa, taka zima też do grudnia;
  • Jak święty Jakub nadejdzie, to nam biedy nie będzie.

Ciekawostki na temat imienia Jakub

Wśród bohaterów literackich wielu nosi imię Jakub, a dwóch najbardziej znanych prezentuje zupełnie odmienne charaktery. James Bond to słynny agent 007. Niezwykle inteligentny, odważny i dość zarozumiały. Jego zupełnym przeciwieństwem jest bohater książek dla dzieci, Kubuś Puchatek, miły, spokojny miś, jak sam o sobie mówi - o bardzo małym rozumku.

Jakub - szczęśliwa liczba

Kuba jest numerologiczną dziewiątką. Osoby spod jej znaku wyróżniają się życiową mądrością i dużą wiedzą. Dziewiątki, tak jak Jakub, są wrażliwe, uczuciowe i szczere. Mają zdolność do poświęcania się dla innych.

Jakub - szczęśliwy kamień

Bawole oko to bardzo pozytywny kamień. Osobom z nim związanym daje poczucie bezpieczeństwa i spokój. Poza tym ma właściwości uspokajające i wyciszające. Zwiększa też poczucie bezpieczeństwa, wytrzymałość, pracowitość i zaradność.

Reklama

Jakub - szczęśliwy kolor

Kolor lazurowy kojarzy się z latem spędzonym nad ciepłym morzem, dlatego wpływa relaksująco i uspokajająco. Dla dość wrażliwego na swoim punkcie Jakuba działanie lazuru jest niezwykle istotne.

Reklama
Reklama
Reklama