Imię Janusz – szczęśliwa liczba, patroni i imieniny
Janusz to imię męskie utworzone od imienia Jan. Imieniny obchodzi najhuczniej 21 listopada. Jest ambitnym indywidualistą, znanym z wysokiej kultury osobistej i niezależności. Już od najmłodszych lat należy do osób dość zamkniętych w sobie i skupionych na wyznaczonych im zadaniach. Janusz trzyma innych na dystans, ale chętnie spędza czas w gronie najbliższych. Sprawdź, jakie są jego predyspozycje zawodowe!
Spis treści
- Znaczenie imienia Janusz
- Janusz - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Janusz
- Imieniny Janusza
- Imię Janusz dla dziecka
- Janusz - edukacja
- Janusz - rodzina i miłość
- Janusz - predyspozycje zawodowe
- Znane osoby o imieniu Janusz
- Janusz w innych językach
- Patroni imienia Janusz
- Przysłowia i cytaty z imieniem Janusz
- Ciekawostki o imieniu Janusz
- Janusz - szczęśliwa liczba
- Janusz - szczęśliwy kamień
- Janusz - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Janusz
Janusz to jedno z najpopularniejszych imion polskich. Oznacza osobę stanowczą, silną, zamkniętą w sobie i zdolną do poświęceń. Bardzo często Janek skupia się wyłącznie na sobie i dystansuje od innych. Jest niezależny, ambitny i pewny siebie. Niektórzy mogą uznać mężczyznę o tym imieniu za osobę arogancką i wycofaną, jednak zmieniają zdanie, gdy go dobrze poznają. Janusz ma bardzo rozwiniętą intuicję, przez co prawie zawsze jest pewien intencji innych.
Janek ceni sobie czas z rodziną. Lubi wspólne czytanie książek, słuchanie dobrej muzyki i rodzinne gotowanie. Jest świetnym pracownikiem, a jeszcze lepszym szefem. Sprawdza się w roli dyrektora, kierownika, przywódcy wojskowego, jak również fotografa czy dokumentalisty. Ma dużo pomysłów, a do tego wiele chęci, aby je realizować. Czas w pracy i poza nią spędza aktywnie, lubi wyzwania i przełamywanie własnych barier.
Janusz - pochodzenie
Polskie imię Janusz jest zdrobnieniem imienia Jan. Prawdopodobnie już w XII wieku zaczęło funkcjonować jako imię niezależne. Istnieje również teoria, że imię Janusz wywodzi się od staroitalskiego boga o imieniu Janus, opiekuna drzwi, przejść i mostów oraz wszelkich początków. Jego imię było związane ze słowem ianua, czyli „drzwi, wejście” lub czasownikiem irruo, czyli „wjeżdżać, wchodzić”. Co więcej, od imienia Janus pochodzi łacińska nazwa pierwszego miesiąca w roku - Ianuarius.
Zdrobnienia imienia Janusz
Najpopularniejsze zdrobnienia od imienia Janusz to bez wątpienia Janek, Jasiu, Jaśko, Jaś oraz Jasio. Znane są też: Jasiunio, Jasiuniu, Janusio, Janko, Janio, Janiu, Jancio, Jachu, Januś, Januszek oraz Jasiek.
Imieniny Janusza
Janusz swoje imieniny może obchodzić 24 czerwca, 29 sierpnia, 21 września, 21 października i 21 listopada. Najhuczniej świętuje się te w dniu 21 listopada.
Imię Janusz dla dziecka
Janusz to coraz popularniejsze imię dla dziecka. Jaki jest Jaś? Z całą pewnością dynamiczny i aktywny. Wszędzie go pełno. Już od najmłodszych lat ma własne zdanie i jest przekonany, że to on ma rację. Jednocześnie bywa dość zamknięty w sobie, o czym mogą się przekonać nie tylko rodzice Jasia, lecz również jego nauczyciele czy rówieśnicy. Mimo wszystko ceni sobie wsparcie i czułość najbliższych, chociaż tego wprost nie okazuje. Dla dorastającego Janusza ważna jest wolność i indywidualność. Zamknięty w czterech ścianach będzie przechodził prawdziwe tortury. Janek jest dzieckiem żywiołowym, dlatego aktywnie spędzony czas jest dla niego niezwykle istotny. Od najmłodszych lat chce zostać strażakiem, żołnierzem lub marynarzem.
Janusz - edukacja
Janusz nie stroni od nauki i zajęć pozalekcyjnych. Bierze udział w konkursach i chętnie uczestniczy w różnego rodzaju warsztatach rozwijających jego talent. Poza nauką bardzo interesuje go funkcja przewodniczącego szkoły lub klasy. Ma kreatywne pomysły i wielką charyzmę, dzięki czemu wszyscy uważają, że jest odpowiednim kandydatem na tego typu stanowisko.
Janusz - rodzina i miłość
Janusz ma bardzo silną osobowość, jednak potrafi być czułym ojcem i partnerem. Ceni sobie wspólnie spędzony czas, ale zazwyczaj stawia na swoim. Uwielbia organizować wyjazdy rodzinne i trudno mu przyjąć sprzeciw dotyczący wyboru miejsca lub atrakcji. Z tego względu partnerka Janusza powinna mieć silny charakter i przebojową osobowość. Tylko w takim przypadku Janek stworzy udany i szczęśliwy związek.
Janusz - predyspozycje zawodowe
Janusz od najmłodszych lat wykazuje liczne zdolności i talenty oraz… skłonność do dominacji. Ma to duży wpływ na jego predyspozycje zawodowe oraz funkcje, jakie sprawuje. Janek to urodzony przywódca, dyrektor, prezes lub kierownik w dużej firmie. Dzięki jego kreatywności i ambicji firma, którą zarządza, osiąga duże sukcesy. Oprócz tego Janusz sprawdzi się w roli pilota, dziennikarza albo naukowca. Poradzi sobie również jako przedsiębiorca i właściciel biznesu.
Znane osoby o imieniu Janusz
Znane osoby o imieniu Janusz to m.in. polski błogosławiony Janusz z Uppsali, książę mazowiecki Janusz I, pisarz oraz pedagog Janusz Korczak, aktorzy tacy jak Janusz Rewiński, Janusz Gajos oraz Janusz Chabior, politycy: Janusz Piechociński, Janusz Palikot i Janusz Korwin-Mikke, wokalista Janusz Panasewicz, a także reżyser Janusz Józefowicz.
Janusz w innych językach
Imię Janusz w języku czeskim i węgierskim to Janus, we francuskim Jean, hiszpańskim Juan, portugalskim Jo, a w litewskim Jonas i Jasius.
Patroni imienia Janusz
Patronem imienia Janusz jest Jan Polak herbu Pelikan, znany również jako Janusz z Uppsali. To polski dominikanin, który odegrał istotną rolę w życiu Szwedów. Będąc prymasem Szwecji, zbudował tam wiele kościołów, a dzięki swojej trosce i zaangażowaniu zyskał dużą sympatię tamtejszych mieszkańców. Miał wielu naśladowców, dla których tworzył klasztory.
Przysłowia i cytaty z imieniem Janusz
Najpopularniejsze przysłowia z imieniem Janusz (choć w nieco zmienionej formie) to: „Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” oraz „Jutro święty Janek, puśćmy na wodę wianek”.
Ciekawostki o imieniu Janusz
- Istnieje kilka nazwisk, które wywodzą się od imienia Janusz, m.in.: Januszak, Januszek, Januszewski, Januszewicz oraz Januszkiewicz.
- Imię Janusz pojawiło się też w piosence „Nasza klasa” Jacka Kaczmarskiego z 1986 roku:
„[...] Janusz, ten co zawiść budził,
że go każda fala niesie,
jest chirurgiem, leczy ludzi,
ale brat mu się powiesił [...]”.
- „Janusz” jest też popularnym określeniem mężczyzn o stereotypowych cechach Polaków. Charakterystyczne są dla niego wąsy, białe skarpety i sandały, podkoszulek na ramiączkach oraz reklamówka z sieciówki. Głównym hobby „Janusza” jest oglądanie telewizji i raczenie się piwem, a także marudzenie. Jego żoną jest „typowa Grażynka”, która lubi wypowiadać się na tematy, o których nie ma zbyt dużego pojęcia… Ich dzieci to „Karyna” oraz „Seba”.
- Znanym określeniem jest też „Janusz biznesu”, które odnosi się do negatywnych cech polskich przedsiębiorców.
Janusz - szczęśliwa liczba
Szczęśliwa liczba Janusza to 1. Jaka jest numerologiczna jedynka? To osoba z wielkim potencjałem, pewnością siebie i dużą ambicją. Stanowi synonim wolności, indywidualności i niezależności. Numerologiczna jedynka jest dość krytyczna wobec siebie i innych, a wszelkie niepowodzenia wywołują u niej wściekłość. Takie osoby są jednak pełne wiary i odwagi, dlatego każda porażka jest dla nich lekcją i motywacją.
Janusz - szczęśliwy kamień
Szczęśliwy kamień Janusza to kryształ górski. Ma on duże znaczenie w rozwoju osobistym, oczyszcza negatywne emocje i pomaga rozwiązywać problemy. Ponadto wzmacnia wiarę we własne możliwości i wnosi do życia optymizm.
Janusz - szczęśliwy kolor
Szczęśliwym kolorem Janusza jest czerwony. To barwa osób zdeterminowanych, odważnych, ale jednocześnie wrażliwych. Od czasów średniowiecznych symbolizuje władzę, jednak jest też kojarzona z miłością i pomocą. Czerwień jest szczęśliwym kolorem osób ambitnych, skłonnych do rywalizacji i bezpośrednich.