Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Kamil

Kamil jest osobą bardzo uzdolnioną i to w wielu dziedzinach. Stara się unikać konfliktów, a w dyskusjach, jeśli to możliwe, zajmuje wyważone stanowisko, najchętniej neutralne. Jest świetnym negocjatorem i umie pogodzić skonfliktowane strony. To dość tajemniczy, intrygujący mężczyzna. Jego uśmiech oraz radość życia przyciągają bliższych i dalszych znajomych.

Kamil - pochodzenie

Imię Kamil pochodzi od rzymskiego rodu Camilli. Słowo camillus ma dwie wersje tłumaczenia. Niektórzy badacze uważają, że oznacza ono „pomocnika kapłana”, inni zaś, że tłumaczyć je trzeba jako „szlachetnego chłopca” lub „zrodzonego z wolnych rodziców”.

Zdrobnienia imienia Kamil

Najbardziej popularne zdrobnienia imienia Kamil to niewątpliwie Kamilek i Kamyk. Do rzadszych spieszczeń należy Kamuś, Kami, Kamek, Kamiluś, Kamiluń oraz Kamiś.

Imieniny Kamila

14 lipca to najczęściej wybierany dzień imienin. Kamil może jednak świętować również 17 stycznia, a także 15 lub 25 września.

Imię Kamil dla dziecka

Kamil od dziecka lubi domowe zacisze. Co nie oznacza, że akceptuje brak zainteresowania ze strony najbliższych. Zawsze chce być w centrum uwagi i wiedzieć, że jest ważny. Wymaga opieki i okazywania uczuć. Musi również czuć, że ma wpływ na decyzje podejmowane w rodzinnym gronie.

W 2020 roku 948 chłopców otrzymało w Polsce to imię. Dzięki temu Kamil zajął 44. miejsce w rankingu popularności imion męskich.

Kamil - edukacja

Dzięki dużym zdolnościom Kamil bez problemu poradzi sobie w szkole. Ma szerokie horyzonty i jest głodny wiedzy. Dzięki temu, że od zawsze wie, czego chce, bez problemu wybierze odpowiednią dla siebie ścieżkę edukacji.

Kamil - rodzina i miłość

Poczucie humoru i ogólna radość bijąca od Kamila przyciąga do niego również kobiety. Jest dobrym słuchaczem, a to sprawia, że jeszcze bardziej budzi sympatię u płci pięknej. Założenie rodziny to dla niego jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, dlatego, zanim zdecyduje się na taki krok, dokładnie przemyśli wszystkie za i przeciw. Jego wybranka musi być bardzo cierpliwa, ponieważ zanim poprosi ją o rękę, może minąć kilka dobrych lat. Jako mąż prowadzenie domu pozostawia raczej żonie, choć bardzo nie lubi, kiedy zostaje wyłączony z podejmowaniu istotnych dla rodziny decyzji.

Kamil - predyspozycje zawodowe

W pracy Kamil nie znosi porażek. Kiedy coś się nie powiedzie, woli obwiniać o to innych lub szukać przyczyny niezależnej od niego. Ze względu na potrzebę przeanalizowania każdego problemu w pracy nie jest zbyt dynamiczny. Jego szef musi pamiętać, że tylko jasne i konkretne zadanie zostanie przez Kamila dobrze wykonane.

Znani Kamilowie

W Polsce wiele znanych osób nosi imię Kamil. Spośród postaci historycznych wymienić trzeba dwóch poetów. Cyprian Kamil Norwid tworzył w XIX wieku i uważany jest za jednego z ostatnich polskich romantyków. Do najbardziej znanych jego wierszy należy „Bema pamięci żałobny rapsod”. Krzysztof Kamil Baczyński to poeta czasów wojny. Zginął w wieku zaledwie 23 lat na początku Powstania Warszawskiego.

Wielu znanych obecnie w Polsce Kamilów to sportowcy. Najwięcej mężczyzn noszących to imię można znaleźć wśród piłkarzy - mamy tu m.in. Kamila Glika, Kosowskiego, Grosickiego czy Jóźwiaka. Zdecydowanie największe sukcesy odniósł jednak Kamil Stoch, który jest trzykrotnym złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich. W świecie muzyki znaną osobą noszącą to imię jest Kamil Bednarek.

Kamil w innych językach

Camillus lub po prostu Kamil - tak to imię zapisuje się w Anglii. W Niemczech możemy spotkać się z dwiema opcjami: Kamillus lub Camil. We Francji imię to funkcjonuje jako Camille, w Hiszpanii Camilo, a we Włoszech Camillo.

Kamil - patroni

Patronem tego imienia jest św. Kamil de Lellis. W młodości prowadził hulaszczy tryb życia, stracił majątek i stał się żebrakiem. W 1575 roku doznał cudownego nawrócenia, a po 7 latach założył Zakonu Kleryków Regularnych Posługujących Chorym. Najważniejsze założenie tego zakonu to całkowite oddanie się idei niesienia pomocy osobom potrzebującym. W 1742 roku św. Kamil de Lellis został kanonizowany i do dziś jest patronem wszystkich chorych i szpitali, a także opiekunem personelu medycznego.

Przysłowia i cytaty z imieniem Kamil

Trudno znaleźć w języku polskim przysłowia lub powiedzenia zawierające imię Kamil.

Ciekawostki na temat imienia Kamil

W 2008 roku przy granicy Egiptu z Sudanem odkryto niewielki krater, który powstał w wyniku uderzenia meteorytu żelaznego o średnicy 1,3 m. Nadano mu nazwę „Kamil”.

Kamil - szczęśliwa liczba

Kamil to numerologiczna jedynka. Liczba ta związana jest z osobami dynamicznymi, poszukującymi w życiu ciągłych zmian i nowych doświadczeń. Lubią, kiedy to na nich skupia się uwaga otoczenia. Numerologiczne jedynki żyją chwilą, swobodnie podchodzą do życia i są dość rozrzutne.

Kamil - szczęśliwy kamień

Topaz to kamień, który przeciwdziała złej energii. Symbolizuje miłość i jest natchnieniem dla artystów. Daje siłę osobom, przed którymi stoją trudne wyzwania. Oprócz tego topaz przynosi radość i pozwala odzyskać energię.

Reklama

Kamil - szczęśliwy kolor

Żółty, kolor szczęśliwy dla Kamila, kojarzy się z pożółkłymi stronami starych ksiąg. Dlatego też symbolizuje wiedzę, doświadczenie i intelekt. Ciepła barwa daje radość życia, której tak bardzo łaknie Kamil. Żółty zwiększa również chęć dzielenia się radością z innymi ludźmi i potrzebę nawiązania kontaktu.

Reklama
Reklama
Reklama