Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Konrad

Konrad to osoba odznaczająca się dużą zaradnością oraz pewnością siebie. Dobrze radzi sobie w życiu, a także chętnie udziela wskazówek ludziom wokół siebie. Jednocześnie cechuje go duża wrażliwość, zwłaszcza gdy spotykają go niepowodzenia.

Mężczyzna o imieniu Konrad może wyróżniać się kreatywnością, twórczym umysłem oraz błyskotliwością. Z tego względu ciągnie go do artystycznego świata. Lubi także przygody ؘ i o wiele lepiej odnajduje się podczas odkrywania nowych, życiowych szlaków niż w trakcie wykonywania codziennych, rutynowych zadań.

Konrad - pochodzenie

Konrad to imię germańskie wywodzące się z języka staroniemieckiego. Pochodzi od zbitki dwóch wyrazów: kuoni będącego określeniem kogoś silnego, odważnego i śmiałego oraz rath, który oznacza „radę”. Imię Konrad można więc przetłumaczyć jako „dobry doradca” lub „ten, który udziela rad”.

W przeszłości imię Konrad było niezwykle znane - nosiło je m.in. kilku niemieckich króli. Cieszyło się ono popularnością również wśród książąt oraz rycerzy. W Polsce pojawiło się już w średniowieczu - około XII wieku. Występowało wówczas w różnych wersjach - nie tylko jako Konrad, lecz także Kondrad, Korrad, Kundrad, Kunrad, Kunrod czy Kunard.

Zdrobnienia imienia Konrad

Imię Konrad jest krótkie i proste, dlatego z powodzeniem można używać go zarówno wobec dorosłych, jak i dzieci. Można je także zdrabniać - dzięki temu zyskuje bardziej pieszczotliwy i miły charakter. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku mówienia do maluchów lub najbliższych osób. Najbardziej znanymi spieszczeniami imienia Konrad są: Konradek, Kondzio i Kondziu. Inne, mniej popularne, jednak wciąż przyjemne w brzmieniu zdrobnienia to m.in.: Kondzik, Konraduś, Konruś, Kondziak, Konri oraz Konrek.

Imieniny Konrada

Konrad ma do wyboru aż kilkanaście dat świętowania swoich imienin. Najpopularniejszą z nich jest 26 listopada, co wiąże się ze wspominaniem tego dnia głównego patrona imienia, św. Konrada z Konstancji. Wybór terminu jest jednak niezwykle szeroki - imieniny można obchodzić w zasadzie o dowolnej porze roku. Wypadają one bowiem także 14 i 19 lutego, 19 i 21 kwietnia, 1 czerwca, 1 i 7 sierpnia, 4 października, 1 listopada oraz 12 grudnia.

Imię Konrad dla dziecka

Konrad to eleganckie i ładnie brzmiące imię dla dziecka. Z tego względu w przeszłości cieszyło się stosunkowo sporą popularnością - według listy imion męskich w rejestrze PESEL jako pierwsze imię otrzymało je 100929 osób (stan na 31.01.2021 rok). Obecnie rodzice nieco rzadziej decydują się na jego nadanie dziecku - a szkoda, ponieważ imieniu przypisuje się wiele dobrych cech. Według statystyk w 2020 roku otrzymało je jednak tylko 300 chłopców.

Konrad - edukacja

Konrad jest osobą ciekawą świata. Jeżeli więc trafi na dobrych nauczycieli, z chęcią będzie chłonąć przekazywaną przez nich wiedzę. Czasami może mieć problemy z koncentracją, jednak nadrabia to wyjątkowo dużą wyobraźnią, dlatego dobrze odnajduje się w dziedzinach artystycznych. W młodości ma tendencję do buntowania się, ale z biegiem czasu staje się bardziej wyciszony i rozważny.

Konrad - rodzina i miłość

Konrad ma duży urok osobisty i charakteryzuje się sporą dozą delikatności. Potrzebuje ciepła i miłości, jednak czasami bywa niestały w uczuciach. Dość trudno mu się ustatkować, co może wiązać się z jego nieco artystyczną naturą i pragnieniem wolności. Jeśli jednak spotka idealną kandydatkę na partnerkę, która ma podobny charakter do niego i zapewnia mu zrozumienie, da jej mnóstwo czułości i otoczy dużą troską. Zadba też o dobrobyt całej rodziny.

Konrad - predyspozycje zawodowe

Konrad lubi zdobywać nową wiedzę i cały czas się rozwijać. Ze względu na swoją wrażliwość na piękno i duże pokłady kreatywności najlepiej odnajduje się w artystycznym świecie. Polecanymi dla niego zawodami są zajęcia związane z modą, tańcem, sztuką, filmem oraz muzyką. Jako że Konrad wykazuje się sporą empatią, może także sprawdzić się jako psycholog oraz nauczyciel.

Z drugiej strony mężczyzna o omawianym imieniu, o ile odpowiednio rozwinie swoje mocne cechy związane ze współpracowaniem z ludźmi, może mieć predyspozycje do zarządzania innymi. Wówczas ma szansę na objęcie wysokich stanowisk o charakterze kierowniczym.

Znani Konradowie

Imię Konrad nosiło i nosi wiele znamienitych postaci - zarówno z Polski, jak i z innych stron świata. W przeszłości było ono typowe dla władców i rycerzy. Wśród nich warto wymienić np. króli niemieckich (m.in. Konrada I, Konrada II, Konrada II, Konrada IV), króla Jerozolimy Konrada z Montferratu, wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Konrada von Wallenroda oraz księcia Konrada I Mazowieckiego. Współcześnie imię to nosili lub nadal noszą m.in. reżyser teatralny Konrad Swinarski, wioślarz Konrad Wasielewski, dziennikarz Konrad Piasecki oraz pływak Konrad Czerniak.

Konrad w innych językach

Imię Konrad ma swoje odpowiedniki w kilku językach europejskich. Brzmią one podobnie do jego polskiej wersji. Są to:

  • Conrad - j. angielski,
  • Conrado - j. hiszpański,
  • Konrad - j. niemiecki,
  • Corrado - j. włoski,
  • Koenraad, Koen - j. niderlandzki,
  • Кондрат - j. rosyjski.

Patroni imienia Konrad

Wśród patronów imienia Konrad można wymienić kilku świętych oraz błogosławionych. Najważniejsi z nich to biskup Konstancji św. Konrad, bawarski kapucyn św. Konrad z Parzham oraz pustelnik z Włoch i członek Franciszkańskiego Zakonu Świeckich św. Konrad z Piacenzy.

Przysłowia i cytaty z imieniem Konrad

Imię Konrad nie doczekało się zbyt wielu przysłów. Najbardziej znane są dwa powiedzenia: „W świętego Konrada zima nierada” oraz „Lepsza na Konrada głodnych wilków gromada niźli chłop w koszuli”.

Ciekawostki o imieniu Konrad

Ciekawostką jest fakt, że imię Konrad zyskało dużą popularność na ziemiach polskich w XIX wieku. Przyczynił się do tego Adam Mickiewicz. Imię to noszą bowiem bohaterowie jego ważnych dzieł, czyli powieści poetyckiej „Konrad Wallenrod” oraz dramatów romantycznych „Dziady”.

Warto wiedzieć, że od imienia Konrad pochodzi wiele polskich nazwisk. Najpopularniejsze z nich to Kondraciuk, Kondraciak, Kondrat oraz Kondratowicz.

Konrad - szczęśliwa liczba

Za szczęśliwą liczbę Konrada uznaje się 9. Wynika to z prawideł numerologii. Zgodnie z nimi „dziewiątki” to osoby niezwykle uczuciowe i wrażliwe, które odznaczają się bystrym umysłem, dużą potrzebą wolności oraz dobrze rozwiniętą intuicją. Odpowiada to charakterystyce imienia Konrad. Warto jednak pamiętać, że dziewiątki bywają też nieco neurotyczne i niecierpliwe, a także wykazują tendencję do wybuchowości i nadmiernego fatalizmu. Są to cechy, nad których wyeliminowaniem powinien pracować Konrad.

Konrad - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Konrada jest hematyt. Ten zjawiskowy minerał o metalicznym połysku uważany był niegdyś za amulet chroniący przed wrogami. Do dziś przypisuje się mu magiczne moce - hematyt ma wzmacniać odporność, poprawiać siłę i zwiększać pewność siebie. Uważa się, że Konrad powinien mieć przy sobie ten kamień zwłaszcza wtedy, gdy ma do czynienia z jakimś życiowym kryzysem.

Reklama

Konrad - szczęśliwy kolor

Za szczęśliwy kolor Konrada uważa się szary. Symbolizuje on wyciszenie i potrzebę odzyskania równowagi, ale także tendencję do skrywania emocji. Może być kojarzony jako barwa związana ze statecznością oraz spokojem.

Reklama
Reklama
Reklama