Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Łazarz

Nielubiący nudy i monotonii Łazarz będzie poszukiwał ciekawego i pasjonującego zawodu, najlepiej związanego z częstymi podróżami. W pracy stara się dokładnie wykonywać wszystkie obowiązki, ale raczej nie będzie wychodził z inicjatywą. Osoby o imieniu Łazarz mają dokładnie ustalony plan na życie, wiedzą, do czego zmierzają. Nie są samotnikami, bardzo lubią spędzać czas w otoczeniu innych osób, w gronie przyjaciół.

Łazarz - pochodzenie

Imię Łazarz jest pochodzenia biblijnego i wywodzi się od słowa Eleazar, które można przetłumaczyć jako „ten, któremu Bóg pomaga”. W Polsce pierwsze zapisy dotyczącego tego imienia pochodzą z 1252 roku. Stosowano wówczas również takie formy jak Łazor, Łazur i Łazer. W Polsce imię nie jest zbyt popularne - według danych PESEL na początku 2021 roku w Polsce żyło 9 mężczyzn noszących imię Łazarz.

Zdrobnienia imienia Łazarz

Zdrobnień imienia Łazarz w języku polskim jest klika, a do najpopularniejszych z nich należą: Łazarzek, Łazarzy, Łazek oraz Łazy. Spośród bardziej oryginalnych spieszczeń wymienić warto m.in.: Łaziczek, Łaziczko, Łazi, Łaze, Łazko czy Łazik.

Imieniny Łazarza

Łazarz imieniny obchodzi najczęściej 14 marca. Może również świętować: 11 i 23 lutego, 27 marca, 4 i 10 maja, 17 czerwca, 17 października, a także 12, 17 i 30 grudnia.

Imię Łazarz dla dziecka

Osoby o imieniu Łazarz już od dziecka lubią wygodę i dobrobyt. Są uparte i zawsze walczą, żeby dostać to, czego chcą. Lubią też naturę i najchętniej spędzają czas w otoczeniu zieleni.

W 2020 roku żaden chłopiec nie otrzymał w Polsce imienia Łazarz.

Łazarz - edukacja

Nauka dla Łazarza nie powinna stanowić żadnego problemu. Jego ciekawość świata sprawia, że z chęcią poznaje nowe zagadnienia w szkole. Jest pilnym uczniem przez cały okres edukacji, bez względu na to, czy to szkoła podstawowa, czy studia wyższe.

Łazarz - rodzina i miłość

Wobec kobiet jest bardzo szarmancki, szanuje je i uważa wręcz za największe szczęście mężczyzny. Potrafi być też romantyczny. Dość wcześnie zakłada rodzinę. Łazarz to dobry mąż i ojciec. Rodzina jest dla niego najważniejsza - dla swoich bliskich zrobi praktycznie wszystko.

Łazarz - predyspozycje zawodowe

Łazarz nie lubi nudy, dlatego praca biurowa raczej nie będzie jego pasją. Dużo lepiej sprawdzi się w zawodach związanych z podróżami i ciągłymi wyzwaniami. Może więc pracować jako korespondent telewizyjny albo podróżnik.

Znani Łazarze

  • W Polsce właściwie tylko jedna znana osoba nosiła to imię. Był nią Łazarz Andrysowicz, drukarz z epoki renesansu. Założył Oficynę Łazarzową, czyli drukarnię, w której wydał około 270 książek.
  • Ludwik Zamenhof, słynny polski lekarz znany ze stworzenia języka esperanto, miał na drugie imię Łazarz.
  • Lazarus Fuchs był niemieckim matematykiem żyjącym na przełomie XIX i XX wieku. Od jego nazwiska pochodzi m.in. twierdzenie Fuchsa odnoszące się do równań różniczkowych zwyczajnych.
  • Lazare Nicolas Marguerite Carnot był francuskim matematykiem, politykiem, a także generałem armii Napoleona. Jego nazwisko wyryte wraz z innymi 71 nazwiskami na wieży Eiffla z inicjatywy jej konstruktora jako hołd złożony wybitnym francuskim inżynierom, naukowcom i przemysłowcom.
  • Lázár Lovász to były węgierski lekkoatleta, który w rzucie młotem zdobył brąz na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku.

Łazarz w innych językach

W Niemczech i w Anglii używa się łacińskiej wersji tego imienia, czyli Lazarus. W Hiszpanii i Portugalii występuje Lázaro, a we Francji Lazare. We Włoszech z kolei jest Lazzaro, a w Finlandii - Lazarus.

Łazarz - patroni

Patronem tego imienia jest św. Łazarz z Betanii. To on według przekazów z Nowego Testamentu był przyjacielem Chrystusa i został przez niego wskrzeszony. Po zmartwychwstaniu miał udać się na Cypr, gdzie przez 40 lat w chrześcijańskiej gminie pełnił funkcję biskupa. Św. Łazarz jest patronem grabarzy, żebraków, rzeźników i trędowatych.

Przysłowia i cytaty z imieniem Łazarz

Brak przysłów związanych z imieniem Łazarz.

Ciekawostki na temat imienia Łazarz

W 1098 roku podczas I wyprawy krzyżowej założono Zakon Rycerzy i Szpitalników Świętego Łazarza z Jerozolimy, który jest jedną z najstarszych chrześcijańskich instytucji szpitalnych. Członkowie tego zakonu popularnie nazywani są lazarytami, a do Polski dotarli w XIII wieku. Zakon działa do dziś, co czyni go instytucją z ponad tysiącletnią historią.

Łazarz - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Łazarza jest 3. Numerologiczne trójki są silnie związane z naturą, a oprócz tego otwarte na inne osoby i chętne do niesienia pomocy. Potrafią korzystać ze zgromadzonej przez siebie wiedzy i wykorzystać ją w codziennym życiu.

Łazarz - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy dla Łazarza cytryn jest nazywany kamieniem sukcesu. Wspiera osoby, które są z nim związane, w zdobywaniu majątku i innych dóbr materialnych. Jest dobrym kamieniem dla ludzi, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą.

Cytryn jest energetyczny, otwiera umysł na poszukiwanie nowych pomysłów i rozwiązań. Pozwala też lepiej poznać siebie, a następnie znaleźć odpowiedni kierunek w życiu.

Reklama

Łazarz - szczęśliwy kolor

Turkusowy, kolor związany z Łazarzem, wspiera go w podejmowaniu decyzji dotyczących dokonywania zmian. Pomaga utrzymać dobre samopoczucie, entuzjazm i spostrzegawczość. Ułatwia zrelaksowanie się, przywraca także równowagę wewnętrzną. Wspiera w samorealizacji oraz poszukiwaniu drogi do własnego szczęścia.

Reklama
Reklama
Reklama