Imię Marek – jakim jest dzieckiem? Imieniny i edukacja
Marek jest osobą pogodną, otwartą i pozytywnie nastawioną do życia. Wraz z partnerką tworzy silny i udany związek, w dodatku jest niezwykle towarzyski. Uwielbia pracę z ludźmi i najlepiej odnajduje się w zawodzie nauczyciela, adwokata, a nawet aktora. Sprawdź, kiedy Marek obchodzi swoje imieniny i jak to imię brzmi w innych językach.
Spis treści
- Znaczenie imienia Marek
- Marek - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Marek
- Imieniny Marka
- Imię Marek dla dziecka
- Marek - edukacja
- Marek - rodzina i miłość
- Marek - predyspozycje zawodowe
- Znane osoby o imieniu Marek
- Marek w innych językach
- Patroni imienia Marek
- Przysłowia i cytaty z imieniem Marek
- Ciekawostki związane z imieniem Marek
- Marek - szczęśliwa liczba
- Marek - szczęśliwy kamień
- Marek - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Marek
Marek to imię męskie pochodzenia łacińskiego, którego w Polsce używano od XIII wieku. Oznacza „wielkiego wojownika, który należy do Marsa”. Marek jest osobą pewną siebie, radosną i zdecydowaną. Ma wielu znajomych i przyjaciół, którzy są oczarowani jego optymistycznym nastawieniem do świata. To prawdziwa dusza towarzystwa. Nie ma problemu z nawiązywaniem nowych znajomości i każdy chętnie spędza z nim czas. Marek jest osobą o wielkim uroku osobistym. Swoim wdziękiem i kreatywnymi żartami rozkręci każdą imprezę i zauroczy niejedną kobietę. Rodzina i przyjaciele cenią go za szczerość, lojalność i umiejętność rozbawienia ich w każdej sytuacji.
Marek - pochodzenie
Marek to jedno z najstarszych imion rzymskich pochodzenia łacińskiego. Zostało utworzone od imienia boga Marsa i oznacza „należącego do Marsa” lub „związanego z Marsem”.
Zdrobnienia imienia Marek
Do najpopularniejszych zdrobnień imienia Marek należą: Mareczek, Maruś, Marunio, Mareczko, Marko, Mareczkuś, Mari, Markuś oraz Markoś.
Imieniny Marka
Marek obchodzi swoje imieniny aż 20 dni w roku! Najhuczniej świętuje 25 kwietnia, w dzień wspomnienia św. Marka Ewangelisty. Pozostałe dni to:
- 24 lutego - wspomnienie bł. Marka Marconiego;
- 5 marca - wspomnienie św. Marka z góry Tarmaka;
- 13 marca - wspomnienie św. Marka, męczennika z Nicei;
- 19 marca - wspomnienie św. Marka z Montegallo;
- 24 marca - wspomnienie św. Marka, męczennika z Rzymu;
- 29 marca - wspomnienie św. Marka, biskupa Aretuzy;
- 10 kwietnia - wspomnienie św. Marka Fantuzziego z Bolonii;
- 28 kwietnia - wspomnienie św. Marka Galilejczyka;
- 18 czerwca - wspomnienie św. Marka Męczennika;
- 9 lipca - wspomnienie św. Marka Jia Tianxianga;
- 7 września - wspomnienie św. Marka Križa;
- 20 września - wspomnienie św. Marka Chŏnga Ŭi-bae;
- 21 września - wspomnienie bł. Marka z Modeny;
- 28 września - wspomnienie św. Marka, męczennika z Antiochii;
- 7 października - wspomnienie św. Marka, papieża;
- 22 października - wspomnienie św. Marka, biskupa Jerozolimy;
- 24 października - wspomnienie św. Marka Eremity;
- 5 listopada - wspomnienie św. Marka, biskupa miasta Aeca;
- 22 listopada - wspomnienie św. Marka, towarzysza św. Stefana.
Imię Marek dla dziecka
Marek jest dzieckiem radosnym, optymistycznym i serdecznym. Doskonale adaptuje się w nowym miejscu, jest oczkiem w głowie nauczycielek i opiekunów. Uwielbia występy, teatrzyki, apele i konkursy. Lubi być w centrum zainteresowania i bardzo chętnie zbiera pochwały. Marek jest bardzo energiczny i niekiedy trudno mu się skoncentrować na zadaniach. Nauka wytrwałości i cierpliwości jest więc dla niego niezwykle istotna.
Marek - edukacja
Marek jest wyjątkowo komunikatywny i czarujący. Ewentualne nieprzygotowanie do zajęć nadrabia… umiejętnością rozmowy! Na każdym etapie nauki radzi sobie doskonale i nie ma większych problemów z nowym materiałem. Wybiera studia, które są związane z komunikacją i możliwością rozwoju.
Marek - rodzina i miłość
Jakim partnerem jest Marek? Przede wszystkim dobrym, opiekuńczym, lojalnym i cierpliwym. Tworzy udany związek z numerologiczną jedynką, trójką, a także szóstką. Poszukuje partnerki, która będzie czuła, wyrozumiała i otwarta na nowe wyzwania. Jego ekstrawertyczna natura nie pozwala mu na nudę i bezczynność. Marek jest zawsze chętny do zabawy, co szczególnie doceniają jego pociechy.
Marek - predyspozycje zawodowe
Marek jest ambitny, pracowity i niezwykle kreatywny. Dzięki tym cechom spełni się w różnych zawodach, bez względu na to, czy np. będzie pracował jako przedstawiciel handlowy, czy nauczyciel lub poeta. Marek najbardziej lubi pracować z ludźmi. Świetnie odnajduje się w roli aktora, komika, dziennikarza, psychologa, lekarza lub adwokata. Z wielką przyjemnością pracuje też jako wolontariusz i opiekun osób starszych. Może zająć się również zawodami artystycznymi, pod warunkiem, że nie będzie się… nudził! Praca Marka powinna więc być twórcza, ciekawa i rozwojowa.
Znane osoby o imieniu Marek
Imię Marek było popularne wśród rzymskich wodzów i polityków. Nosił je m.in. Marek Agrypa, Marek Antoniusz, Marek Atyliusz Regulus czy Marek Aureliusz. Znani Polacy o tym imieniu to: piosenkarz i kompozytor Marek Michał Grechuta, dziennikarz Marek Wojciech Niedźwiecki, dziennikarz Marek Ryszard Sierocki oraz aktorzy - Marek Kondrat, Marek Perepeczko, Marek Molak i Marek Antoni Frąckowiak.
Marek w innych językach
Imię Marek w innych językach brzmi:
- język łaciński - Marcus;
- język włoski - Marco;
- język grecki - Markos;
- język niemiecki - Mark, Marc, Markus;
- język angielski - Mark;
- język francuski - Marc;
- język hiszpański - Marco lub Marcos;
- język portugalski - Marco;
- esperanto - Marko;
- język węgierski - Márk;
- język fiński - Marko, Markku, Markus;
- język niderlandzki - Marco;
- język macedoński - Marko, Marek;
- język rosyjski - Mark.
Patroni imienia Marek
Patronem osób o tym imieniu jest m.in. św. Marek Ewangelista oraz bł. Marek Marconi. Pierwszy z nich to autor Ewangelii św. Marka, którą uważa się za jedną z najstarszych spośród ewangelii. Kościół katolicki uznaje go za świętego i pierwszego patriarchę Aleksandrii. Błogosławiony Marek Marconi miał dar proroctwa. Zasłynął z pobożnego życia i skromności, z którą utożsamiali się mieszkańcy Mantui. Miejsce jego pochówku jest celem licznych pielgrzymek.
Przysłowia i cytaty z imieniem Marek
Popularne przysłowia z imieniem Marek to:
- „Jak deszcz w świętego Marka, będzie ziemniaków tylko miarka, a gdy w Marka pogoda, na ziemniaki uroda”;
- „Co na Marka się stanie, to na ogrodników odstanie”;
- „Gdy na Marka deszcz pada, to siano przepada, bo gdy deszcz w święty Marek, to ziemia jak skwarek”;
- „Chodzisz na Marka bez koszuli, w maju kożuchem się otulisz”.
Ciekawostki związane z imieniem Marek
Imię Marek pojawiło się w Polsce już w 1228 roku. Ciekawostką jest fakt, że wtedy nosiły je również kobiety.
To imię nosił jeden z bohaterów legendy Tristan i Izolda. Był postacią pełną mądrości, dobroci i odwagi.
To również nazwa rośliny z rodziny selerowatych. Z korzenia marka kucmerka sporządza się… zamiennik kawy!
Marek - szczęśliwa liczba
Szczęśliwa liczba Marka to 3. Numerologiczna trójka wnosi wiele radości do życia innych osób. Jest pełna uroku osobistego, charyzmy i otwartości na nowe doznania. Dynamiczna i energiczna, zachęca innych do sięgania po marzenia i bycia bardziej pozytywnym. Największe szczęście przynosi jej kontakt z ludźmi. Wspólne przygody, ekscytujące podróże i ciągła zabawa to coś, co numerologiczna trójka lubi najbardziej.
Marek - szczęśliwy kamień
Szczęśliwym kamieniem Marka jest cytryn. To minerał dla osób kreatywnych i odważnych. Zwalcza negatywną energię i frustrację, eliminuje lęki oraz stres, w dodatku działa energetyzująco. Cytryn ma duży wpływ na osiąganie sukcesów i powodzenie na każdym etapie życia. Jest ważny dla mówców, nauczycieli, wykładowców i osób występujących publicznie.
Marek - szczęśliwy kolor
Szczęśliwym kolorem Marka jest pomarańczowy. To barwa osób żywych, energicznych i otwartych na innych. Pomarańcz zachęca do działania i otwiera na nowe doświadczenia. Jest symbolem radości, nowoczesności i konsekwencji.