Imię Napoleon dla dziecka: znaczenie, pochodzenie i znane osoby
Napoleon to imię pochodzenia łacińskiego, oznaczające mieszkańca Neapolu. W Polsce cieszyło się dużą popularnością w XIX wieku za sprawą Napoleona Bonapartego. Obecnie jest nadawane bardzo rzadko, choć trzeba przyznać, że to interesujące imię. Imieniny Napoleon obchodzi tylko w jeden dzień roku, a do tego nie ma patronów. Jaką osobowością cechuje się Napoleon i jakie są jego predyspozycje zawodowe? Sprawdź koniecznie!
Spis treści
- Znaczenie imienia Napoleon
- Napoleon - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Napoleon
- Imieniny Napoleona
- Imię Napoleon dla dziecka
- Napoleon - edukacja
- Napoleon - rodzina i miłość
- Napoleon - predyspozycje zawodowe
- Znane osoby o imieniu Napoleon
- Napoleon w innych językach
- Patroni imienia Napoleon
- Przysłowia i cytaty z imieniem Napoleon
- Ciekawostki o imieniu Napoleon
- Napoleon - szczęśliwa liczba
- Napoleon - szczęśliwy kamień
- Napoleon - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Napoleon
Imię Napoleon jest dość niespotykane i rzadkie. Noszą je bystrzy i inteligentni mężczyźni, którzy doskonale znają swoją wartość. Napoleon ma wysoce rozwiniętą intuicję i zmysł przewidywania przyszłości. Sprawdza się na różnych stanowiskach i jest bardzo pilnym uczniem. Zachwyca odpowiedzialnością, pracowitością i umiejętnością rozwiązywania problemów. Osiąga wiele sukcesów i daje dobry przykład innym. W życiu kieruje się logiką i nie jest typowym romantykiem, przez co może mieć trudności ze znalezieniem partnerki. Napoleon jest jednak oddany i lojalny, a także stały w uczuciach.
Napoleon - pochodzenie
Imię Napoleon pochodzi prawdopodobnie z języka łacińskiego. Zapewne wywodzi się od nazwy miasta Neapol i według tłumaczenia oznacza osobę tam mieszkającą. Imię to zyskało dużą sławę w Polsce w XIX wieku. Dużą popularnością cieszyło się głównie dzięki cesarzowi Francuzów Napoleonowi Bonapartemu, który miał wielkie znaczenie w historii Polski.
Zdrobnienia imienia Napoleon
To niespotykane imię ma takie zdrobnienia, jak: Napoleonek, Napoleoś, Leoś, Napcio, Napuś, Napolek, Napoli, Poldek oraz Poldziu.
Imieniny Napoleona
Napoleon obchodzi imieniny w święto Matki Boskiej Zielnej, czyli 15 sierpnia.
Imię Napoleon dla dziecka
Imię Napoleon było niezwykle popularne w XIX wieku ze względu na Napoleona Bonapartego. Uznawano go za jednego z najważniejszych wodzów i strategów, choć niektórzy zarzucali mu tyranię i agresję. Imię Napoleon wybrał podczas bierzmowania m.in. Adam Mickiewicz. Obecnie Napoleon to bardzo rzadkie imię dla dziecka. Nosi je zaledwie kilkuset Polaków.
Napoleon - edukacja
Napoleon jest pracowity i uważny. Chętnie zdobywa wiedzę i nowe umiejętności. Na wczesnym etapie edukacji obiera sobie cele i wytrwale dąży do ich osiągnięcia. Najczęściej wybiera kierunki ścisłe i wymagające kreatywnego myślenia. Jest przykładnym studentem medycyny, prawa, pedagogiki, a nawet teologii. Napoleon lubi nauczać, dlatego od najmłodszych lat udziela kolegom korepetycji.
Napoleon - rodzina i miłość
Napoleon jest czułym i troskliwym partnerem oraz rodzicem. Dobro innych jest dla niego bardzo istotne i zrobi wszystko, aby jego rodzinie niczego nie zabrakło. Idealną partnerką dla Napoleona będzie kobieta stabilna, cierpliwa i opiekuńcza. Napoleon jest osobą lojalną, oddaną i zaangażowaną. Jego związek nigdy nie będzie przypadkowy. Napoleon to duży tradycjonalista!
Napoleon - predyspozycje zawodowe
Napoleon to świetny mówca, doskonały pisarz i lojalny polityk. Sprawdza się na różnych stanowiskach, a więc zarówno jako rzetelny pracownik, jak i jako surowy, acz mądry i odpowiedzialny, szef. Napoleon odnosi znaczące sukcesy zawodowe, choć nie marzy o sławie i wielkiej popularności. Odnajduje się jako matematyk, inżynier, pisarz, filozof, naukowiec, poeta, artysta czy nauczyciel. Ma dar do przekazywania wiedzy i życiowej mądrości, dlatego jest świetnym mówcą i doradcą. Sprawdza się w roli publicysty i dziennikarza, który podejmuje trudne i skomplikowane tematy.
Znane osoby o imieniu Napoleon
Napoleon to imię męskie szczególnie popularne we Francji. Nosili je: Napoleon Bonaparte, Napoleon II Bonaparte, Napoleon III Bonaparte, Napoleon IV Bonaparte, Napoleon Józef Bonaparte, Napoleon Lucjan Bonaparte, Napoleon Hieronim Bonaparte, Napoleon-Karol Bonaparte, Roland Napoleon Bonaparte, Napoleon-Wiktor Bonaparte, Ludwik Napoleon Józef Bonaparte oraz Napoleon Ludwik Hieronim Bonaparte. Do znanych Polaków o imieniu Napoleon zalicza się: fizjologa i odkrywcę adrenaliny Napoleona Cybulskiego, lekarza bakteriologa Napoleona Gąsiorowskiego oraz księgarza Napoleona Kamieńskiego.
Napoleon w innych językach
Jak imię Napoleon brzmi w innych językach? Okazuje się, że w języku angielskim i niemieckim dokładnie tak jak w Polsce, natomiast w języku włoskim Napoleone lub Neapoleone, a w łacińskim - Neopulos.
Patroni imienia Napoleon
Brak jest informacji o patronach imienia Napoleon, co jak się okazuje, było wielką bolączką Napoleona Bonapartego. Jego zdaniem w niebie z całą pewnością istniał patron o tym imieniu, czego niestety nie udało się udowodnić nikomu pomimo licznych prób i starań.
Przysłowia i cytaty z imieniem Napoleon
W języku polskim brakuje przysłów z imieniem Napoleon. Nazwisko najpopularniejszego przedstawiciela tego imienia, Napoleona Bonapartego, pojawia się jednak m.in. w polskim hymnie, w trzeciej zwrotce:
„Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy”.
To pokazuje, jak duże znaczenie miał dla Polaków cesarz francuski.
Ciekawostki o imieniu Napoleon
Napoleon to popularna nazwa miejscowości w USA, a nawet… w Polsce! Wieś o nazwie Napoleon występuje w województwie śląskim, natomiast miasta Napoleon mieszczą się w stanach Ohio, Dakota Północna i Missouri. Napoleon jest też nazwą miejscowości w stanie Indiana oraz jednostką osadniczą w stanie Michigan.
Imię Napoleon pojawia się w filmach i serialach telewizyjnych. Jednym z najpopularniejszych jest film niemy w reżyserii Abela Gance. Opowiada o życiu Napoleona Bonapartego i jego dążeniu do władzy. Taką samą treść ma również francusko-polski serial telewizyjny, w którym zagrali m.in. aktorzy Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn.
Co więcej, Napoleonem nazywamy niewielką skałę znajdującą się w Ojcowskim Parku Narodowym. To jedna ze skał, które otrzymały nazwę dla uczczenia wyjątkowej postaci. Pozostałe dwie to Skała Mickiewicza i Skała Chopina.
Napoleon - szczęśliwa liczba
Szczęśliwa liczba Napoleona to mistrzowska jedenastka. To numerologiczna liczba tzw. starych dusz, a więc osób o dużej intuicji i niebywałej wiedzy. Napoleon jako numerologiczna jedenastka ma inspirującą wiedzę, która jest drogowskazem dla innych osób. Nic dziwnego, że wśród popularnych Napoleonów znajdziemy taką liczbę wielkich polityków, rewolucjonistów, a także poetów czy artystów. Numerologiczna jedenastka to osoba wielu talentów i umiejętności. Jest świetnym kompanem przygód i lojalnym przyjacielem. Zawsze chętna do pomocy i bezinteresowna, czym przyciąga szczerych i oddanych przyjaciół.
Napoleon - szczęśliwy kamień
Kamieniem Napoleona jest diament. Trwały i silny, symbolizuje mądrość, intuicję oraz oświecenie. Prawdopodobnie nazwa diament oznacza „niezniszczalny” lub „niepokonany”. Nie bez powodu kamień ten przypisuje się intuicyjnemu Napoleonowi. Diament reprezentuje władzę, wysoką jakość i doskonałość. Ten kolor ma też cenne właściwości uzdrawiające i ogromny wpływ na rozwój duchowy.
Napoleon - szczęśliwy kolor
Szczęśliwym kolorem Napoleona jest biały. To kolor duchowości, czystości i spokoju. Biel oznacza harmonię, profesjonalizm oraz bezkompromisowość. Jest idealna dla osób odważnych, ceniących sobie jakość i kompetencje. Oznacza wolność, swobodę i niezależność. Z kolorem białym identyfikują się też osoby o zaniżonym poczuciu własnej wartości oraz indywidualności.