Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Odyseusz

Mężczyzna o imieniu Odyseusz to osoba miła i przyjacielska. Jego otoczenie pobudza go do działania i angażowania się w różne kwestie. Czasami jednak wykazuje tendencję do zbyt surowego oceniania ludzi, zwłaszcza tych, którzy nie są w jego najbliższym kręgu. Ma w sobie sporą dawkę krytycyzmu i bywa wybuchowy. Łatwo wyczuwa kłamstwo i obłudę. Nie ma przy tym zbyt wiele tolerancji dla niesprawiedliwości. Odyseusz charakteryzuje się także dużym zainteresowaniem podróżami, zwłaszcza dalekimi. Możliwość wędrowania po świecie daje mu poczucie szczęścia, wolności i prawdziwego spełnienia.

Odyseusz - pochodzenie

Odyseusz to literackie imię, które pochodzi z języka greckiego. Spopularyzował je pisarz Homer, autor słynnych eposów „Iliady” i „Odysei”, które powstały prawdopodobnie w VIII lub VII wieku p.n.e. Odyseusz, król Itaki, był ich bohaterem. Zgodnie z tym, co przedstawia Homer, imię to zostało wymyślone przez dziadka postaci, Autolykosa. Naraził się on swego czasu wielu osobom, a po grecku taki stan rzeczy można określić jako: οδυσσαμενος (fonetycznie wymawiane jako „odyssamenos”). Z tego względu imię Odyseusz może być tłumaczone jako „ktoś znienawidzony” albo „ten, który wywołał gniew” albo „ten, który wyrządził jakąś szkodę”.

Zdrobnienia imienia Odyseusz

Odyseusz to imię, które brzmi dość wzniośle. Nie do końca pasuje więc do małych dzieci lub bliskich osób. W takiej sytuacji można zastosować jego pieszczotliwe formy. Najpopularniejszym zdrobnieniem jest Odys (występujący również jako forma oboczna imienia). Inne spieszczenia to m.in.: Odysek, Odyseuszek, Odusio, Odunio, Odek, Odzio oraz Odyś.

Imieniny Odyseusza

Choć większość osób może obchodzić imieniny kilka razy w roku, Odyseusz jest wyjątkiem, co po raz kolejny potwierdza jego wyjątkowość. Ma bowiem tylko jeden dostępny termin świętowania. Przypada on 1 stycznia.

Zobacz także

Imię Odyseusz dla dziecka

Odyseusz to nietypowe, oryginalne imię dla dziecka. W Polsce nosi je naprawdę niewielu mężczyzn. Według rejestru PESEL jako pierwsze imię ma je zaledwie 56 osób (jako drugie - 18). Z kolei jego formę oboczną, czyli Odys, nadano 37 chłopcom na pierwsze imię i 15 na drugie. W 2020 roku żadni rodzice nie zdecydowali się na wybór jednego z tych imion.

Odyseusz jest dobry rozwiązaniem, jeśli chcemy wyróżnić nasze dziecko. Dzięki niemu może być ono postrzegane jako nieprzeciętne. Trzeba jednak liczyć się z tym, że posiadacze rzadko spotykanych imion w dzieciństwie i w latach nastoletnich mogą spotykać się z nieprzychylnymi reakcjami rówieśników.

Odyseusz - edukacja

Chłopcy o imieniu Odyseusz lubią chodzić własnymi ścieżkami. Podczas nauki w szkole ma to zarówno swoje plusy, jak i minusy. Jeśli jakiś temat lub dziedzina ich zainteresuje, na pewno będą je zgłębiać. Warto przy tym pamiętać, że osoby o oryginalnych imionach uważane są za bardziej kreatywne. Jeśli Odyseusz będzie w sobie rozwijać tę cechę, przełoży się to pozytywnie na jego wyniki w nauce.

Odyseusz - rodzina i miłość

Odyseusz przykłada dużą wagę do miłości. Cieszy się dużym powodzeniem, dlatego może być mu trudno się ustatkować. Jeśli jednak znajdzie swoją wymarzoną drugą połówkę, stworzy z nią ciepłą i kochającą rodzinę. Wynika to z jego opiekuńczego charakteru, który sprawia, że można się przy nim poczuć bezpiecznie.

Odyseusz - predyspozycje zawodowe

Odyseusza cechuje ostrożność i rozwaga, co może mu się przydać w życiu zawodowym. Jednocześnie jest on osobą aktywną i chętną do działania, zwłaszcza w grupie ludzi. Doskonale sprawdzi się więc jako członek jakiegoś większego zespołu. Współpraca z innymi może bowiem iść mu lepiej niż indywidualne wypełnianie zadań. W pracy Odyseusz odznacza się także dużą dozą determinacji. Nie zniechęca się zbyt łatwo, tylko konsekwentnie dąży do osiągnięcia założonych celów. Może się to przełożyć na jego sukces zawodowy.

Znani Odyseuszowie

Odyseusz nie jest popularnym imieniem. Jego najsłynniejszym posiadaczem był oczywiście mitologiczny król Itaki. Współcześnie najbardziej znanym Odyseuszem jest grecki poeta, Odyseas Elitis, który żył w latach 1939-1996. Świat usłyszał o nim w 1979 roku, kiedy zdobył literacką Nagrodę Nobla.

Odyseusz w innych językach

Imię Odyseusz ma oczywiście swoje odpowiedniki w innych językach. Jego pierwotną formą jest ta wywodząca się z greki, czyli Odyseas (lub Odiseas). Inna popularna odmiana imienia, występująca przede wszystkim w języku angielskim i niemieckim, to Odysseus. Alternatywnie używa się zlatynizowanej formy Ulysses.

Patroni imienia Odyseusz

Odyseusz nie ma patronów wśród świętych katolickich. Imię to związane jest bowiem z mitologią oraz utworami Homera. Należało do mitycznego króla Itaki, potomka herosa Laertesa i Antyklei. Zgodnie z greckimi mitami był to najbardziej przebiegły władca, który brał udział w wojnie trojańskiej. To jemu przypisuje się wymyślenie konia trojańskiego, czyli podstępu, który przechylił szalę zwycięstwa na stronę Greków.

Przysłowia i cytaty z imieniem Odyseusz

Z imieniem Odyseusz wiąże się przede wszystkim jeden słynny cytat, który często jest poddawany analizie na lekcjach języka polskiego w szkole. Pochodzi z wiersza poety Leopolda Staffa o tytule „Odys”. Skłania on do refleksji i zastanowienia się nad ważnymi, życiowymi kwestiami. Ten cytat to: „Każdy z nas jest Odysem, co wraca do swej Itaki”.

Ciekawostki o imieniu Odyseusz

Odyseusz to nie tylko imię, lecz także m.in. nazwa planetoidy. Odkryto ją 28 stycznia 1930 roku. Oprócz tego Odyseusz to program stworzony i realizowany przez Unię Europejską. Dotyczy on zagadnień związanych z polityką publiczną i bezpieczeństwem prawnym.

Odyseusz - szczęśliwa liczba

Szczęście Odyseuszowi ma przynosić cyfra 8, co wynika z prawideł numerologii. Zgodnie z nimi ósemki to osoby ambitne, pracowite i cierpliwe. Cechuje je wytrwałość, upór i praktyczne podejście do życia. Są otwarte na wyzwania, ale jednocześnie cenią sobie rozsądek i stabilizację.

Odyseusz - szczęśliwy kamień

Za szczęśliwy kamień Odyseusza uznaje się szafir. Jest on niezwykle piękny i ma bardzo intensywny, głęboko niebieski kolor, który wiąże się z symboliką żywiołu wody. Kamieniowi szlachetnemu przypisuje się magiczną moc. Według wierzeń odpędza on złe duchy, pomaga w problemach zdrowotnych związanych z pęcherzem, sercem i nerkami, a także poprawia koncentrację. Dla Odyseusza szafir może być rodzajem talizmanu, który zapewni mu spokój ducha, a także szczęście w przyjaźni i miłości.

Reklama

Odyseusz - szczęśliwy kolor

Kolorem, który przynosi szczęście Odyseuszowi, jest niebieski. Symbolizuje on zamiłowanie do wolności, spokój, harmonię i zaufanie. Oprócz tego bywa kojarzony z wiernością, siłą i inteligencją, a także z silnym autorytetem oraz dużymi pokładami kreatywności.

Reklama
Reklama
Reklama