Olbracht, czyli mężczyzna, który wie, czego chce
Olbracht to mężczyzna odpowiedzialny i stanowczy. Jest niezwykle empatyczny – czuje odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się wokół niego, nawet jeśli nie ma na to żadnego wpływu. Jest otwarty na ludzi, chętnie niesie im pomoc. To urodzony społecznik. Olbracht wyróżnia się dużą wrażliwością na krzywdę innych. Poznaj więcej ciekawych informacji na temat tego imienia.
Spis treści
- Znaczenie imienia Olbracht
- Olbracht - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Olbracht
- Imieniny Olbrachta
- Imię Olbracht dla dziecka
- Olbracht - edukacja
- Olbracht - rodzina i miłość
- Olbracht - predyspozycje zawodowe
- Znani Olbrachtowie
- Olbracht w innych językach
- Olbracht - patroni
- Przysłowia i cytaty z imieniem Olbracht
- Ciekawostki na temat imienia Olbracht
- Olbracht - szczęśliwa liczba
- Olbracht - szczęśliwy kamień
- Olbracht - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Olbracht
Olbracht wie, czego oczekuje od życia i chce mieć nad nim pełną kontrolę. Jest zrównoważony i odpowiedzialny. Podejmując ważne decyzje, nie kieruje się emocjami, tylko zdrowym rozsądkiem. To mężczyzna silny, ale też niezwykle wrażliwy na krzywdę innych. Nie potrafi przejść obojętnie obok osoby, która potrzebuje pomocy. Olbracht jest również konsekwentny w swoich działaniach, czasami nawet uparty.
Olbracht - pochodzenie
Imię Olbracht pochodzi ze starogermańskiego i jest zredukowaną wersją imienia Albrecht. W tłumaczeniu oznacza „kogoś szlachetnego” lub „sławnego”. W zamierzchłej przeszłości imię to było popularne głównie wśród ludzi zamożnych. Jego spolszczoną wersją jest Albert.
W 2020 roku w Polsce mieszkało 6 mężczyzn noszących imię Olbracht.
Zdrobnienia imienia Olbracht
Zwracając się do Olbrachta, można używać takich zdrobnień jak: Oblrachcik, Olbraś, Olbryś, Olbi lub po prostu Ol.
Imieniny Olbrachta
Olbracht imieniny obchodzi 25 czerwca.
Imię Olbracht dla dziecka
Olbracht już od dziecka wyróżnia się empatią i uporem - cechami charakteru, które będą miały na niego ogromny wpływ w dorosłym życiu. Najlepiej czuje się w otoczeniu bliskich. Zawsze reaguje na krzywdę ludzi i zwierząt. Jeśli zapragnie coś osiągnąć, będzie do tego dążył ze wszystkich sił, dając wyraźnie do zrozumienia, że lepiej mu ustąpić.
W 2020 roku żaden chłopiec w Polsce nie otrzymał imienia Olbracht.
Olbracht - edukacja
Olbracht jest bystry i inteligentny. To pozwala mu bardzo łatwo przejść poszczególne etapy edukacji. Konsekwencja w działaniu również jest niezaprzeczalną zaletą podczas nauki. Bardzo dobrze współpracuje z kolegami, a wszystkie zadania grupowe są dla niego wręcz idealne. Dzięki swojej wytrwałości powinien bez problemu osiągnąć dowolny poziom w wybranej przez siebie dziedzinie.
Olbracht - rodzina i miłość
Olbracht będzie wzorowym mężem i wspaniałym ojcem. Rodzina jest dla niego najważniejszą wartością, a dom azylem i miejscem odpoczynku od codziennych trosk. Nie łatwo jednak rozpocząć rozmowę z kobietą, która mu się spodoba. Olbracht jest po prostu nieśmiały. Kiedy jednak przełamie tę barierę i zakocha się z wzajemnością, będzie czuły i troskliwy. Okaże się też wspaniałym wsparciem we wszystkich domowych obowiązkach.
Olbracht - predyspozycje zawodowe
W związku ze swoją rozbudowaną empatią i chęcią niesienia pomocy Olbracht bardzo dobrze odnajdzie się w takich profesjach jak opiekun osoby zależnej, pielęgniarz czy lekarz. Dla Olbrachta ważne jest również to, żeby zawód, który wykonuje, wiązał się z odpowiedzialnością.
Znani Olbrachtowie
Niewątpliwe najbardziej znaną osobą noszącą to imię jest polski król z dynastii Jagiellonów Jan I Olbracht. Otrzymał je prawdopodobnie dzięki matce Elżbiecie Rakuszance, która chciała w ten sposób uczcić pamięć swego ojca, Albrechta II Habsburga. W 1492 roku Jan I Olbracht został koronowany na króla Polski i panował przez kolejne 9 lat. Za jego czasów bardzo wzmocniła się pozycja szlachty, przede wszystkim dzięki przywilejom piotrkowskim. Król prowadził niezwykle hulaszczy tryb życia. Nie żałował sobie ani jedzenia, ani alkoholu. Nigdy się nie ożenił, ale miał bardzo wiele kochanek.
W XVI wieku żył Olbracht Łaski, senator Rzeczypospolitej, starosta marienburski i… alchemik. W 1568 roku poprowadził prywatną armię przeciwko Tatarom, którzy najechali wcześniej ziemie polskie. Jego wyprawa zakończyła się ogromnym sukcesem, odbił ludzi wziętych w jasyr, a także odebrał tysiące sztuk owiec i bydła. W latach 80. XVI wieku prowadził prace nad zmianą piasku w złoto, niestety bezskutecznie.
Olbracht w innych językach
W języku niemieckim występują trzy odmiany imienia Olbracht - Edelbert, Albertus i Albrecht. W języku angielskim funkcjonuje Elbert, a we francuskim Aubert.
Olbracht - patroni
Brak wśród świętych i błogosławionych osób o imieniu Olbracht.
Przysłowia i cytaty z imieniem Olbracht
„Za króla Olbrachta wyginęła szlachta” - to powiedzenie związane jest z klęską, jaką poniosło polskie wojsko w 1497 roku w bitwie z Turkami pod Koźminem. Podczas niej zginęło bardzo wielu polskich szlachciców.
Ciekawostki na temat imienia Olbracht
W Piotrkowie Trybunalskim, w którym król Jan I Olbracht nadał szlachcie niezwykle ważne przywileje, powstał w 2014 roku Browar Rzemieślniczy „Jan Olbracht”.
Olbracht - szczęśliwa liczba
Numerologiczna siódemka to perfekcjonista, który wszystko chce robić idealnie. Nie przechwala się bez potrzeby, ale lubi, kiedy inni doceniają jego starania. Jednocześnie siódemki nie są odporne na krytykę, przez co bardzo łatwo takie osoby zranić. Ci, którym szczęście przynosi liczba 7, lubią też zadawać sobie życiowe pytania, na które szukają odpowiedzi.
Olbracht - szczęśliwy kamień
Rubin to kamień o wysokiej energii. Pasuje do osób dynamicznych, ponieważ wspiera pasję i chęć życia. Oprócz tego chroni przed ludźmi, którzy mogą negatywnie oddziaływać na innych. Wpływa też na dobre sny, pomaga utrzymać pracę i bogactwo.
Olbracht - szczęśliwy kolor
Szczęśliwy dla Olbrachta kolor czerwony symbolizuje życie i energię. Oprócz tego jest barwą żywiołowości i działania. Osoby związane z czerwonym potrzebują uwagi i kontaktu z innymi ludźmi. Czerwony uważany jest również za barwę, która chroni przed negatywną energią.