Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Walenty

Siła to słowo, które bardzo dobrze opisuje Walentego. I jest to siła zarówno psychiczna, jak i fizyczna. Walenty nie toleruje obłudy, kłamstwa i braku kultury. Jest osobą towarzyską, ale nie do przesady. Zabawa nie jest jego żywiołem, Walenty wie, że dużo czasu musi poświęcać również na obowiązki rodzinne i zawodowe. Jest mężczyzną ambitnym i twórczym, który wytrwale dąży do osiągnięcia założonych celów.

Walenty - pochodzenie

Mocny, silny, zdrowy - tak tłumaczy się łacińskie słowo valens, od którego pochodzi imię Walenty. Dotarło ono do Polski już w XIII wieku, a zapisano je wtedy Valentinus. Spolszczoną wersję Walenty lub Walentyn zaczęto stosować w XV wieku, a największą popularność imię to uzyskało w Polsce w XV wieku.

Zdrobnienia imienia Walenty

Walent czy Walentek - tak najczęściej zwracamy się do osób noszących to imię. Poza tym używa się też form: Walentyś, Walentuś, Waluś, Walencio lub Walek.

Imieniny Walentego

Na pamiątkę męczeńskiej śmierci św. Walentego osoby noszące to imię świętują 14 lutego. Poza tym mogą obchodzić imieniny też 7 stycznia, 2 maja, 21 maja lub 28 lipca.

Imię Walenty dla dziecka

Walenty w dzieciństwie i we wczesnej młodości może być odbierany jako osoba dość zamknięta. Wszystko dlatego, że lubi skupiać się na zadaniach, które sobie stawia. Jest bardzo cierpliwy w tym, co robi. Cechuje się skromnością, dlatego nie musi otaczać się luksusem.

W 2020 roku nieco ponad 3700 mężczyzn nosiło w Polsce imię Walenty. Nie otrzymał go jednak żaden nowo narodzony chłopiec.

Walenty - edukacja

Skupiony na osiągnięciu sukcesu Walenty bez problemu radzi sobie z nauką. Mimo tego, że dobre oceny w szkole są dla niego bardzo ważne, nie stroni od życia towarzyskiego. Silny psychicznie Walenty świetnie sobie radzi z wszelkimi problemami w trakcie nauki.

Walenty - rodzina i miłość

Dla Walentego założenie rodziny to jeden z najważniejszych życiowych celów. W związku z tym dość szybko chce ją stworzyć. Walenty podoba się kobietom głównie dzięki sile, która od niego bije. Sprawia mu to ogromną satysfakcję. Lubi też czasem z kobietami poflirtować. Jest jednak mężczyzną wiernym i nie przekracza pewnych granic. Swoją partnerkę życiową będzie kochał i szanował, a dzieci będzie wręcz uwielbiał rozpieszczać.

Walenty - predyspozycje zawodowe

Wymarzone zawody dla Walentego to takie, w których będzie mógł wykorzystać swoją intuicję, umiejętności analityczne i zdolność kojarzenia faktów. Na pewno dobrze sprawdzi się w zawodzie prywatnego detektywa. Inne profesje wymagające analizy faktów, takie jak np. dziennikarz, wydają się równie ciekawym wyzwaniem dla Walentego.

Znani Walentowie

Wśród znanych Walentych w Polsce są raczej osoby z przeszłości. Walenty Winkler, z zawodu górnik, był pisarzem i jednym z pierwszych poetów górnośląskich. Tworzył w okresie kulturkampfu, a w swojej twórczości przeciwstawiał się polityce germanizacji. Walenty Czapski był biskupem przemyskim i kujawskim, a przede wszystkim zręcznym politykiem. Za zasługi dla Rzeczypospolitej odznaczony został Orderem Orła Białego.

Walenty Bondarenko był radzieckim pilotem myśliwców, a przede wszystkim kosmonautą. Przygotowywał się do lotu w kosmos. Niestety w wyniku pożaru w marcu 1961 roku w komorze symulującej warunki w kosmosie został śmiertelnie poparzony. Na jego cześć nazwano jeden z kraterów na Księżycu. Valentino Rossi to z kolei znakomity włoski motocyklista, dziewięciokrotny mistrz świata.

Walenty w innych językach

W języku angielskim imię to pisze się Valentine, a we francuskim - Valentin. We Włoszech spotkać można Valentina, a w Rosji - Walentyna. Natomiast w języku węgierskim występuje forma Bálint.

Walenty - patroni

Patronem tego imienia jest święty Walenty z Terni. Był z wykształcenia lekarzem, a także duchownym chrześcijańskim. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim. Legenda głosi, że przeciwstawił się cesarzowi, który zakazał udzielania ślubów młodym mężczyznom między 18. a 37. rokiem życia, uznając, że jest to idealny wiek dla służby wojskowej, a najlepszymi legionistami są ci, którzy nie posiadają rodzin. Walenty nie respektował tego rozkazu i nadal udzielał ślubów młodym legionistom. Został wtrącony za to do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce strażnika. Legenda głosi, że pod wpływem miłości młoda dziewczyna odzyskała wzrok. Kiedy dowiedział się o tym cesarz, kazał ściąć Walentego. Ten w przeddzień egzekucji wysłał list do swojej ukochanej, zaczynający się słowami: Od Twojego Walentego. Egzekucję wykonano 14 lutego. Dlatego też w niektórych kulturach, w tym w Polsce, 14 lutego obchodzi się jako dzień zakochanych.

Przysłowia i cytaty z imieniem Walenty

Z imieniem Walenty związanych jest kilka przysłów, poniżej trzy najpopularniejsze:

  • Gdy na św. Walentego mróz, chowaj sanie, szykuj wóz;
  • Każdy Walenty ma swoje wykręty;
  • Święty Walenty bywa nieugięty.

Ciekawostki na temat imienia Walenty

Walentynki jako święto zakochanych obchodzone są w południowej i zachodniej Europie już od średniowiecza. Do Polski tradycja ta dotarła w latach 90. XX wieku, a największe obchody odbywają się co roku w Chełmnie, ponieważ w tamtejszym kościele przechowywana jest relikwia św. Walentego.

Walenty - szczęśliwa liczba

Walenty jako numerologiczna jedynka wyróżnia się niezwykłą otwartością na innych ludzi. Co ważne, przy jedynce nie można się nudzić, zawsze dba ona o to, żeby nikt w jej otoczeniu nie popadał w marazm. Ludzie spod jedynki, tak jak Walenty, roztaczają wokół siebie atmosferę szacunku, która wynika z bijącej od nich siły.

Walenty - szczęśliwy kamień

Diament, szczęśliwy kamień Walentego, jest symbolem doskonałości. Pomaga zniwelować uczucie zmęczenia i zniechęcenia. Dodaje odwagi, ochoty do działania, co dla pracowitego Walentego jest szczególnie istotne.

Reklama

Walenty - szczęśliwy kolor

Również szczęśliwy dla Walentego kolor czerwony dodaje energii do działania i likwiduje zmęczenie. Osoby związane z czerwonym wyróżniają się odwagą i silną wolą. Mają dużo energii, lubią się bawić, ale bywają też porywczy.

Reklama
Reklama
Reklama