Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Zbigniew

W dosłownym tłumaczeniu imię Zbigniew oznacza człowieka przepełnionego gniewem. W opisywanym przypadku wspomniana emocja nie jest jednak postrzegana w kategoriach negatywnych. Rozumie się ją raczej jako zapał do walki. I rzeczywiście, mężczyźni obdarzeni tym słowiańskim imieniem potrafią dopiąć swego, nawet jeśli cel na pierwszy rzut oka wydaje się niemożliwy do osiągnięcia. Nie rezygnują z niego, chyba że stracą nim zainteresowanie. Szybko się nudzą. Działają energicznie i spontanicznie. Często podejmują nieprzemyślane decyzje. Jednocześnie są niezwykle empatyczni i uczynni.

Pochodzenie imienia Zbigniew

Zbigniew to zmiękczona forma imienia Zbygniew, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „nadmiar gniewu”. Złość była postrzegana jako atrybut wojowników, więc imieniem tym obdarzano głównie rycerzy w epoce średniowiecza.

Zdrobnienia imienia Zbigniew

Najpopularniejsze zdrobnienie - Zbyszek - nawiązuje do Zbysława, czyli pierwotnej formy opisywanego imienia. Podobnie dzieje się zresztą w przypadku innych spieszczeń, takich jak: Zbyszko, Zbysio, Zbysiu, Zbysiulek czy Bysiula.

Imieniny Zbigniewa

Imię Zbigniew wypada w kalendarzu cztery razy w roku: 17 lutego, 17 marca, 1 kwietnia oraz 10 października.

Zobacz także

Imię Zbigniew dla dziecka

Zbyszek to urodzony wędrowiec. Dosłownie i w przenośni. Nie chodzi tu bowiem wyłącznie o przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ale również o podróże wgłąb samego siebie, poszerzanie horyzontów, poznawanie własnych możliwości i ograniczeń. Chłopcy o tym imieniu są bardzo żywiołowi, wygadani, otwarci, a jednocześnie niecierpliwi. Nie lubią czekać ani wykonywać zbyt długo jednej czynności. Napędza je ciekawość świata i ludzi, z której nigdy nie wyrastają. Nie rozpamiętują przeszłości. Żyją „tu” i „teraz”, ciesząc się każdą chwilą.

Zbigniew - edukacja

Zbyszek lubi się uczyć, ale wysiedzenie 45 minut na lekcji nierzadko bywa dla niego prawdziwym wyzwaniem. Nie zawsze uważa na zajęciach, jednak jest niezwykle bystry, nie ma większych problemów z przyswojeniem zadanego materiału. Szybko wyciąga wnioski z popełnionych błędów. Nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami również nie nastręcza mu trudności. Lubi, gdy wokół dużo się dzieje, więc często bierze na siebie mnóstwo różnych zadań. Bezczynność to dla niego marnotrawienie czasu i stracona szansa na przeżycie niesamowitej przygody.

Zbigniew - rodzina i miłość

Zbigniew jest duszą towarzystwa. Uwielbia żartować i często rozśmiesza innych do łez. Nie stroni też od flirtów. Zwykle żadna jego relacja nie trwa zbyt długo do czasu, aż naprawdę się zakocha. A jaka kobieta ma szansę zdobyć jego serce? Z pewnością energiczna, dowcipna i pełna pasji. Potencjalna partnerka Zbyszka musi kochać podróże oraz przygody. Jeśli będzie podzielać zainteresowania swojego wybranka, ten odwdzięczy jej się troską, miłością i lojalnością. Stworzy z nią rodzinę, o jakiej zawsze marzył, bezpieczny dom z psem i gromadką dzieci.

Zbigniew - predyspozycje zawodowe

Zbigniew nie lubi rutyny, dlatego doskonale sprawdzi się w zawodach, które wymagają szybkiego podejmowania decyzji i reagowania na zmiany. Będzie świetnym pilotem, dziennikarzem, przewodnikiem wycieczek czy fotografem, a także malarzem, pisarzem, aktorem czy poetą. Warto bowiem pamiętać, że mężczyźni o przywołanym imieniu są niezwykle pomysłowi i chętnie wyrażają siebie poprzez szeroko pojętą twórczość.

Znani mężczyźni o imieniu Zbigniew

  • Zbigniew Zamachowski - utytułowany aktor, piosenkarz i kompozytor. Można go było zobaczyć w wielu filmach (m.in. „Ogniem i mieczem”, „Bogowie”, „Polityka”, „Kurier”), serialach (m.in. „W rytmie serca”, „13 posterunek”, „Zmiennicy”) oraz w spektaklach teatralnych. Użyczył także głosu postaciom animowanym, między innymi Shrekowi czy Stuartowi Malutkiemu.
  • Zbigniew Ziobro - prawnik i polityk. Należy do ugrupowania „Solidarna Polska”. W 2017 roku objął urząd ministra sprawiedliwości w rządzie Mateusza Morawieckiego. Jego dziadek Ryszard Kornicki był oficerem Armii Krajowej.
  • Zbigniew Boniek - piłkarz i trener. Grał w reprezentacji Polski od 1976 do 1988 roku. Wystąpił łącznie w 80 meczach i zdobył 24 bramki. Po zakończeniu czynnej kariery został selekcjonerem, a później działaczem sportowym. Pełnił funkcję Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Zbigniew w innych językach

Imię Zbigniew występuje na Litwie (Zbignevas) oraz Białorusi (Zbignèû). Pojawia się również w takich krajach, jak: Rumunia (Sbigneu) czy Czechy (Sbygneus, Sbigneus, Zbyhněv, Zbyněk, Zbyšek).

Patroni imienia Zbigniew

Patronem mężczyzn o tym imieniu jest święty Zbigniew, opat zakonu cystersów. Zginął z rąk Tatarów w 1241 roku.

Przysłowia i cytaty z imieniem Zbigniew

W języku polskim znaleźć można przysłowie: „Na świętego Zbigniewa czasem słonko przygrzewa”. Jest ono związane z imieninami Zbigniewa, które wypadają 17 lutego.

Ciekawostki o imieniu Zbigniew

  • Imię Zbigniew zostało niejako spopularyzowane przez Henryka Sienkiewicza, choć w nieco innej formie niż ta znana obecnie. Jednym z bohaterów powieści „Krzyżacy” jest bowiem Zbyszko z Bogdańca.
  • Na podstawie książki Henryka Sienkiewicza powstał film. W postać Zbyszka z Bogdańca wcielił się Mieczysław Kalenik.
  • W 2020 roku imię Zbigniew otrzymało 79 chłopców.

Zbigniew - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Zbigniewa jest 5.

Zbigniew - szczęśliwy kamień

Talizman Zbigniewa to koral.

Reklama

Zbigniew - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Zbigniewa jest pomarańczowy.

Reklama
Reklama
Reklama