Zygmunt – pochodzenie i znaczenie imienia, imieniny
Zygmunt to germańskie imię o bogatej tradycji. Wśród starszych pokoleń cieszyło się dużą popularnością, dziś jednak jest dość rzadko wybierane przez rodziców. W Polsce w 2020 roku urodziło się tylko 39 chłopców o tym imieniu. Zygmunt to mężczyzna, który marzy o wielkiej sławie, jednak brakuje mu konsekwencji w dążeniu do celu. Bywa też niesłowny, co przeszkadza mu zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu prywatnym. Rodzinie i przyjaciołom daje się poznać jako osoba niezależna. Nie prosi o pomoc, ale także pierwszy nie wyciąga ręki. Cieszy się powodzeniem u kobiet, które widzą w nim tajemniczego, intrygującego mężczyznę. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć.
Spis treści
- Znaczenie imienia Zygmunt
- Zygmunt - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Zygmunt
- Imieniny Zygmunta
- Imię Zygmunt dla dziecka
- Zygmunt - edukacja
- Zygmunt - rodzina i miłość
- Zygmunt - predyspozycje zawodowe
- Znani Zygmuntowie
- Zygmunt w innych językach
- Zygmunt - patroni
- Przysłowia i cytaty z imieniem Zygmunt
- Ciekawostki na temat imienia Zygmunt
- Zygmunt - szczęśliwa liczba
- Zygmunt - szczęśliwy kamień
- Zygmunt - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Zygmunt
Zygmunt to germańskie imię, które dosłownie tłumaczy się jako „ten, którego opieka zapewnia zwycięstwo”. Noszący je mężczyzna dąży do sukcesu, jednak brakuje mu wytrwałości oraz koniecznego uporu. Co więcej, nie uczy się na swoich błędach, przez co powiela je w przyszłości. Ten tajemniczy i skryty osobnik ponad wszystko ceni niezależność, przez co nie korzysta z doświadczeń ani pomocy innych.
Zygmunt - pochodzenie
Zygmunt pochodzi z języka starogermańskiego. Jego oryginalna forma Sigmuntus to połączenie dwóch słów: Sigu („zwycięstwo”) oraz Munt („ochrona, opieka”). Jego znaczenie spodobało się polskim władcom z dynastii Jagiellonów, dlatego nosiło je trzech królów Polski - Zygmunt I Stary, Zygmunt II August oraz Zygmunt III Waza.
Zdrobnienia imienia Zygmunt
Podstawowa forma imienia Zygmunt pojawia się w oficjalnych dokumentach. W języku potocznym funkcjonuje wiele zdrobnień, takich jak: Zygmuntuś, Zygmuś, Zyguś, Zyś, Zyzio, Zyziek, Zigi, Zyga, Zygi oraz Muniek.
Imieniny Zygmunta
Imię Zygmunt tylko dwa razy pojawia się w kalendarzu. Najpopularniejszą datą imienin jest 2 maja. Oprócz tego osoby o tym imieniu mogą świętować 12 czerwca.
Imię Zygmunt dla dziecka
Zygmunt należy do tradycyjnych imion, które największą popularność mają już dawno za sobą. Dziś jest dość rzadko wybierane przez rodziców. W 2020 roku nazwano tak 39 chłopców, co dało 178. miejsce w oficjalnym zestawieniu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 roku). W pierwszym półroczu 2021 roku tendencja utrzymała się - nazwano tak 18 młodych Polaków, co dało 179. miejsce w rankingu.
Zygmunt - edukacja
Zygmunt to uczeń, który chciałby osiągać dobre wyniki w nauce, jednak brakuje mu wytrwałości. Gdy pojawiają się trudności, bardzo szybko się zniechęca. Nie przyjmuje uwag nauczycieli i kolegów, dlatego popełnia cały czas te same błędy. Nie przepada za pracą w grupie, która wiąże się z koniecznością wzajemnej pomocy.
Zygmunt - rodzina i miłość
Zygmunt z dystansem podchodzi do kobiet, ponieważ boi się odrzucenia. Jego zdaniem pierwszy krok powinien należeć do płci przeciwnej, dlatego trudno znaleźć mu odpowiednią osobę. Zwłaszcza że obce są mu wszelkie romantyczne gesty. Mężczyzna ten potrzebuje partnerki, która przejmie inicjatywę i pokieruje związkiem. Gdy już taką znajdzie, potrafi wejść w rolę wzorowego opiekuna rodziny. Jednak ostatnie słowo zawsze należy do jego małżonki.
Zygmunt - predyspozycje zawodowe
Zygmunt nie poświęca się dla kariery. Chociaż marzy o wielkim sukcesie, nie potrafi usystematyzować swoich działań, aby go osiągnąć. Jego szef zarzuca mu m.in. niesłowność oraz skłonność do popełniania tych samych błędów. Osoba o tym imieniu dobrze sprawdzi się w profesjach takich jak rzemieślnik, psycholog, psychiatra lub muzyk.
Znani Zygmuntowie
Wśród znanych osób jest wielu mężczyzn o imieniu Zygmunt. W tej grupie - oprócz trzech władców Polski - są m.in. artyści i dziennikarze: Zygmunt Ajdukiewicz (malarz), Zygmunt „Muniek” Staszczyk (muzyk rockowy), Zygmunt Szczęsny (arcybiskup warszawski), Zygmunt Chajzer (dziennikarz), Zygmunt Krasiński (poeta), Zygmunt Miłoszewski (autor kryminałów) oraz Zygmunt Freud (ojciec psychoanalizy).
Zygmunt w innych językach
Imię Zygmunt występuje w wielu językach. Jego najpopularniejsze wersje to:
- j. angielski - Sigmund;
- j. niemiecki - Siegmund;
- j. francuski - Sigismond;
- j. rosyjski - Zigmund;
- j. hiszpański - Segismundo;
- j. włoski - Sigismondo, Gismondo;
- j. czeski - Sigmund.
Zygmunt - patroni
Patronem mężczyzn o tym imieniu jest św. Zygmunt Szczęsny-Feliński - arcybiskup warszawski w latach 1862-1883. Angażował się on w sprawy polskie jako członek Rady Stanu Królestwa Polskiego. Oprócz tego prowadził działalność charytatywną i założył kilka zgromadzeń zakonnych.
Przysłowia i cytaty z imieniem Zygmunt
Imię Zygmunt występuje w kilku polskich przysłowiach, takich jak np.:
- „Gdy dzwonią w Zygmunta na Boże Narodzenie, to słuchać aż do Wielkiejnocy”;
- „Na świętego Zygmunta wybieraj zboże z kąta”;
- „W Zygmunta dzwonią”.
Ciekawostki na temat imienia Zygmunt
Imię Zygmunt nosi najsłynniejszy polski dzwon. Ten ważący 11 ton zabytek pochodzi z XVI wieku i znajduje się w katedrze na Wawelu. Warszawa może poszczycić się tradycyjnym ciastkiem o nazwie zygmuntówka. To wielowarstwowa migdałowa babeczka z czekoladą, żurawiną, bitą śmietaną oraz bezą w kształcie strzelistej korony.
Zygmunt - szczęśliwa liczba
Szczęśliwą liczbą Zygmunta jest 9. Dziewiątki to urodzeni przywódcy.
Zygmunt - szczęśliwy kamień
Szczęśliwy kamień Zygmunta to opal - piękny, wielobarwny mineraloid.
Zygmunt - szczęśliwy kolor
Szczęśliwym kolorem Zygmunta jest granatowy.