Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Adelajda

Adelajda to klasyczne imię, które miały nasze babcie i prababcie. Rodzice coraz częściej nazywają tak swoje pociechy także obecnie. Adelajda to kobieta, która jest niezwykle skrupulatna i zorganizowana. Uwielbia przebywać w towarzystwie najbliższej rodziny i przyjaciół. Jest silna i skoncentrowana na celu. Jednocześnie bardzo lubi przebywać na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Niestety, często nie potrafi być obiektywna i kieruje się swoją subiektywną oceną. Czasem wplątuje się w drobne konflikty.

Adelajda - pochodzenie

Adelajda to historyczne imię, które pochodzi z języka starogermańskiego. Wiąże się z imieniem żony Ottona Wielkiego, a także słowem Adal-heit, które składa się z członu adal (szlachetny, dobry) oraz heit (stan, rodzaj, osoba). Adelajda oznacza więc osobę o szlachetnym sercu, która pochodzi z rodu szlachciców.

Zdrobnienia imienia Adelajda

Najpopularniejszym zdrobnieniem imienia Adelajda jest… Ada! Spotkamy się też ze zwrotami: Adela, Adi, Adulek, Adzia, Aduś, Adelka, Adeluńcia, Adunia, Adulka.

Imieniny Adelajdy

Adelajda swoje imieniny może obchodzić: 30 stycznia, 5 lutego, 4 kwietnia, 11 i 15 czerwca, 12 i 16 grudnia. Ta ostatnia data jest związana z patronką imienia św. Adelajdą Burgundzką.

Imię Adelajda dla dziecka

Młode Adelajdy są niezwykle odpowiedzialne. Potrafią poradzić sobie w sytuacji podbramkowej. Zachowują zimną krew i koncentrację. Młodziutkie Adelajdy to prawdziwe wulkany energii. Uwielbiają bawić się z rówieśnikami - zwłaszcza na łonie natury. Według Adelajdy młodość rządzi się swoimi prawami, a w tym czasie należy eksperymentować i szaleć.

Adelajda - edukacja

Adelajdy to prawdziwe wojowniczki. Nigdy nie rezygnują z zamierzonych celów, bardzo chętnie spełniają swoje marzenia. To osoby, które świetnie poradzą sobie w pracy grupowej. Potrafią wyrazić swoje zdanie i przekonania, jednak nie narzucają ich innym osobom. Adelajda wypełnia swoje obowiązki w stu procentach, nigdy nie ma zaległości. Chętnie pomoże także innym, słabszym uczniom.

Adelajda - rodzina i miłość

Adelajda to osoba, która świetnie radzi sobie w nawiązywaniu nowych znajomości. To urodzona dusza towarzystwa - otwarta i życzliwa. W kontaktach międzyludzkich obserwuje każdą osobę i trafnie ocenia jej charakter. Potrafi dobrać sobie przyjaciół. Otacza się wieloma adoratorami, jednak szuka tej jedynej miłości. Jest niezwykle oddana i wrażliwa. Nie należy do kokietek. Jako matka jest opiekuńcza i skupiona na swoich najbliższych.

Adelajda - predyspozycje zawodowe

Adelajda to kobieta zdeterminowana i pewna swoich umiejętności. Ponadto jest wytrwała i idealnie zorganizowana. Nie lubi pracować w bałaganie. Zawsze kończy zaczęte zadanie, niczego nie odkłada na później. Jeśli podejmuje się zrealizowania jakiegoś celu, angażuje się w projekt w stu procentach. Te cechy sprawiają, że Adelajda świetnie sprawdzi się w roli handlowca, dziennikarki, a także hostessy oraz wszędzie tam, gdzie wymagany jest kontakt z drugim człowiekiem.

Znane Adelajdy

W odróżnieniu od innych imion Adelajda pojawia się dosyć często na kartach historii. Warto wspomnieć o księżniczce dynastii Ludolfingów, a także królowej Franków, Adelajdzie Andegaweńskiej. Znajdziemy także Adelajdę Heską, żonę Kazimierza Wielkiego czy Adelajdę Węgierską, księżniczkę czeską i córkę Andrzeja I. Wśród współczesnych znanych Adelajd można wskazać Adelaide Crapsey, poetkę amerykańską.

Adelajda w innych językach

Imię Adelajda jest popularne nie tylko w Polsce, lecz także innych krajach. W ich językach brzmi następująco:

  • Adelaide - jęz.angielski
  • Adelaide, Adlida - jęz.włoski
  • Alida - jęz.łotewski
  • Adelaida - jęz.hiszpański
  • Heide - jęz.fiński
  • Aadelheide - jęz.estoński
  • Adleta - jęz.czeski
  • Adelheid - jęz.niemiecki

Adelajda - patronki

To imię nosiła św. Adelajda, żona Ottona I Wielkiego. Była fundatorką kościołów i klasztorów, zmarła w aurze świętości. Jest patronką obiektów sakralnych. Warto wspomnieć także o św. Adelajdzie z Vilich - patronce klasztoru Pań Kanoniczek czy św. Adelajdzie z Cambre - mniszce z klasztoru Cambre pod Brukselą.

Przysłowia i cytaty z imieniem Adelajda

W kulturze nie doszukamy się przysłów i cytatów związanych z imieniem Adelajda.

Ciekawostki na temat imienia Adelajda

Adelajda ma swoje szczęśliwe pory roku, miesiące i dni. Są to: wiosna i lato, miesiące: kwiecień, maj i czerwiec. Kobieta o tym imieniu będzie cieszyła się większą pomyślnością w poniedziałki i wtorki.

Adelajda - szczęśliwa liczba

Adelajda jest numerologiczną 11. To liczba uważana przez wielu za mistrzowską. Kobiety o tym imieniu są niezwykle zdeterminowane w działaniu, a także odpowiedzialne. Ponadto, są bardzo wrażliwe i empatyczne Chętnie pomagają innym. Jedenastki często wykazują duże przywiązane do wiary i duchowości. Adelajdy dzięki swojej inteligencji i umiejętnościom inspirują inne osoby do działania.

Adelajda - szczęśliwy kamień

Kamienie szlachetne dobieramy do danej osoby nie tylko ze względu na jej imię, lecz także znak zodiaku oraz liczbę numerologiczną. Adelajda powinna zaopatrzyć się w topaz oraz diament. Ten pierwszy jest znakiem siły i witalności. Drugi zaś kojarzy się z mądrością, czystością i trwałością.

Reklama

Adelajda - szczęśliwy kolor

Szczęśliwymi kolorami Adelajdy są różowy i biały. Pierwszy jest znakiem miłości i wrażliwości. Biały z kolei kojarzy się z czystością, wiarą i niewinnością.

Reklama
Reklama
Reklama