Dobrawa – znaczenie i pochodzenie imienia, imieniny, znane osoby, predyspozycje zawodowe
Dobrawa to staropolskie imię pochodzenia słowiańskiego, które zaczęto nadawać dziewczynkom w Polsce w XII wieku. Rodzice swoje córki mogą nazywać zdrobnieniami Dobrusia, Dobrawka, Dobra lub Brawka. Imieniny kobiet noszących imię żony pierwszego władcy Polski przypadają 15 stycznia. Co jeszcze warto wiedzieć o rzadkim imieniu Dobrawa?
Spis treści
- Znaczenie imienia Dobrawa
- Dobrawa - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Dobrawa
- Imieniny Dobrawy
- Imię Dobrawa dla dziecka
- Dobrawa - edukacja
- Dobrawa - rodzina i miłość
- Dobrawa - predyspozycje zawodowe
- Znane Dobrawy
- Dobrawa w innych językach
- Dobrawa - patronki
- Przysłowia i cytaty z imieniem Dobrawa
- Ciekawostki związane z imieniem Dobrawa
- Dobrawa - szczęśliwa liczba
- Dobrawa - szczęśliwy kamień
- Dobrawa - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Dobrawa
Dobrawa to kobieta o silnym charakterze. Inteligencją i serdecznością zjednuje sobie ludzi, choć przy pierwszym poznaniu może uchodzić za chłodną i wycofaną. Trzyma się jasnych zasad w życiu - szanuje tego, kto na szacunek zasługuje, stara się również nie ranić innych. Dobrawa jest towarzyska i chętnie pomaga ludziom oraz zwierzętom. Bywa niezależna i często trudno jej się dostosować do oczekiwań innych lub zaistniałej sytuacji.
Dobrawa - pochodzenie
Imię Dobrawa ma pochodzenie słowiańskie. To staropolskie imię żeńskie może oznaczać las dębowy, dosyć dobra, czasem dobra lub może być też skrótem imienia Dobrosława. W Kronice Thietmara słowo Dobrawa tłumaczone jest jako dobra. Kolejna hipoteza pochodzenia imienia zakłada, że wywodzi się ono od czeskiego rdzenia dąbr, który z kolei oznacza ciemny.
Zdrobnienia imienia Dobrawa
Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Dobrawa są: Dąbrówka, Dobrawka, Dobra, Dobrza i Dobrusia. Używane są również spieszczenia: Brawa, Brawusia, Brawunia, Brawka, Braweńka, Brawcia.
Imieniny Dobrawy
Dobrawa świętuje swoje imieniny 15 stycznia.
Imię Dobrawa dla dziecka
Nadawane w Polsce od XII wieku imię Dobrawa jest obecnie jednym z najrzadszych imion żeńskich. W 2019 roku nadano je 40 dziewczynkom. W rankingu Mamotoja na najpiękniejsze imiona otrzymało 795 głosów.
Małe Dobrusie to mądre i urocze dziewczynki, które zaskakują dorosłych swoim uporem. Od małego mają jasne zasady i własne zdanie, które trudno zmienić. Ciężką pracą i determinacją osiągają wyznaczone sobie cele i spełniają dziecięce marzenia. Dobrze czują się w gronie rodzinnym, ale też wśród rówieśników - zbyt zasadnicze mogą być jednak przez nie mało rozumiane.
Dobrawa - edukacja
Jako uczennica Dobrawa jest mądra i zaradna. Myśli nieszablonowo, co jest niekiedy przez nauczycieli doceniane, a kiedy indziej ganione. Z przedmiotami humanistycznymi nie ma problemów, nie lubi za to chemii, matematyki czy fizyki. Na studia wyższe wybierze kierunek, który jej zapewni dostatnie życie, a jednocześnie będzie ją pasjonował.
Dobrawa - rodzina i miłość
Dobrawa jest dobrą żoną i matką. Zmysłowa i piękna kobieta ma wielu adoratorów, niekiedy wplątuje się w przelotne romanse, ale w rzeczywistości zależy jej na stałym partnerze, domu i rodzinie. Swojego męża będzie starała się stale zaskakiwać, aby nie dopuścić do nudy i stagnacji w związku. Dla swoich dzieci Dobrawa jest kochająca i wyrozumiała, czasem zbytnio je rozpieszcza. O dom zadba z przyjemnością - ugotuje, posprząta, jednak bywa rozrzutna, może mieć przez to problemy z zarządzaniem domowym budżetem.
Dobrawa - predyspozycje zawodowe
Silny charakter i jasne zasady, jakimi kieruje się Dobrawa, sprawiają, że będzie świetna w pracy, która wymaga dużej mobilizacji i chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Dobrawa może zostać strażaczką, lekarką lub ratowniczką medyczną. Natomiast uzdolnione artystycznie Dobrawy doskonale sprawdzą się jako projektantki mody lub stylistki.
Znane Dobrawy
Kobietami noszącymi imię Dobrawa, które zapisały się w historii, są księżniczka czeska i żona Mieszka I, a także dwórka polskiej królowej Rychezy. Pierwsza z nich bywa nazywana Dąbrówką lub Dubrawką. Pochodziła z dynastii Przemyślidów, była córką księcia czeskiego Bolesława I Srogiego. Mieszkowi I urodziła syna Bolesława I Chrobrego. Dobrawę określa się mianem Matki Chrzestnej Polaków, gdyż odegrała ważną rolę w decyzji o przyjęciu przez Mieszka I chrztu świętego.
Do znanych kobiet o imieniu Dobrawa narodzonych w XX wieku należy polska wiolonczelistka Dobrawa Czocher.
Dobrawa w innych językach
Imię Dobrawa znane jest głównie w języku polskim i czeskim. W języku czeskim spotkamy się z formą Doubrava, Dubrava lub Doubravka.
Dobrawa - patronki
Żadne źródła nie donoszą o świętej lub błogosławionej o imieniu Dobrawa.
Przysłowia i cytaty z imieniem Dobrawa
Imię Dobrawa odnajdziemy w piosence Mieszko I autorstwa zespołu T-Raperzy znad Wisły:
„Na dębowej kiedyś ławie
Wyznał miłość swą Dobrawie,
Że Dobrawa była Czeszka,
Lud ją nazwał Czeszka Mieszka”.
Ciekawostki związane z imieniem Dobrawa
Od imienia Dobrawa wywodzi się kilka znanych w Polsce nazwisk, np. Dąbrowa, Dąbrówka, Dąbrowski.
Dobrawa - szczęśliwa liczba
Dobrawa to imienna jedynka. Kobiety o tym imieniu są wybitnie inteligentne, sprawiedliwe i otwarte. Bogata wyobraźnia i szerokie horyzonty pomagają im w osiąganiu sukcesów, ale również uwrażliwiają na krzywdę innych. Tolerancyjne jedynki nie oceniają, nie narzucają innym swoich zasad i oczekują takiego samego traktowania. Często posiadają wysokie mniemanie o sobie i nie znoszą krytyki.
Dobrawa - szczęśliwy kamień
Kamieniem, który sprzyja Dobrawie, jest agat. Jako talizman agat pomaga w dojściu do równowagi fizyczno-emocjonalnej. Stoi na straży miłości i wierności w związku. Wzmaga pewność siebie, poczucie kontroli i uspokaja w stresujących sytuacjach.
Dobrawa - szczęśliwy kolor
Barwą, którą Dobrawa powinna wybierać, jest beżowy. Jasny, ciepły odcień warto wybrać jako dominujący w mieszkaniu lub garderobie.